krzyzowanie groszków

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
bimbambom
Posty: 2
Rejestracja: 11 paź 2011, o 13:29

krzyzowanie groszków

Post autor: bimbambom »

hej mógłby mi ktoś pomóc z zadaniem:
skrzyzowano groszek o kwiatach czerwonych i nasionach zielonych z groszkiem o kwiatach białych i nasionach zółtych, podaj fenotyp i enotym w pokoleniu f1 i f2
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: krzyzowanie groszków

Post autor: malgosi35 »

A-czerwone
a-białe
B-żółte
b-zielone

skrzyzowano groszek o kwiatach czerwonych i nasionach zielonych: czyli A_bbAAbb lub Aabb
z groszkiem o kwiatach białych i nasionach zółtych czyli: aaB_ aaBB lub aaBb.
W tego typu zadaniach mówi się o liniach czystych czyli o homozygotach.
Czyli
AAbb*aaBB
F1- AaBb
F2
AB.Ab.aBab
AB
Ab
aB
ab

szahownicę wypałnij sam/a.
Rozszczepeienie: 9:3:3:1 (czer,żół: czer.ziel: biał,żół: biał,ziel)_
bimbambom
Posty: 2
Rejestracja: 11 paź 2011, o 13:29

Re: krzyzowanie groszków

Post autor: bimbambom »

czyli A_bbAAbb lub Aabb
z groszkiem o kwiatach białych i nasionach zółtych czyli: aaB_ aaBB lub aaBb.
W tego typu zadaniach mówi się o liniach czystych czyli o homozygotach.

kurcze tego to w ogóle nie rozumiem, dlaczego to lub to, mam sobie wybrac co mi bardziej odpowiada? wybrałam jedna wersje i wyszły mi jakies kompletne głupoty, nie zgadza mi sie to z tym co napisałas
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: krzyzowanie groszków

Post autor: malgosi35 »

W tego typu zadaniach mówi się o liniach czystych czyli o homozygotach.
Czyli

AAbb*aaBB
To jest zadanie typu domyśl się co autor miał na myśli.
Brak jest istotnych wskazówek. No może taka że masz otrzymać F2.
Jako rodziców wybieram więc homozygotyczne formy AAbb i aaBB by F1 było jednolite: AaBb.

Jeśli wybiorę inne np. Aabb*aaBb to otrzymam w F1 kilka różnych osobników w kilka różnych krzyżówek do wykonania na F2. A to już dłuższa zabawa i trochę bez sesnu.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: krzyzowanie groszków

Post autor: malgosi35 »

Poprostu chciałam napisać, że (zależnie od poziomu nauczania)jeśli jest to zadanie na proste dziedziczenie dwóch cech to jest to zadanie metodycznie źle ułożone. Zbyt dużo domyślania się, brak wskazówek, wiele rozwiązań.

Dlatego z pozycji belfra, który trochę zadań rozwiązał radzę wziąć formy homozygotyczne.

jednocześnie trochę ci namieszałam, bo pokazałam,że nie tylko formy homozygotyczne w takim zadaniu można wziąć pod uwagę.
Zrobiłam to celowo bo osoby zaczynające przygodę z genetyką - jeśli nastawią się na homozygoty to później trudno ich tego oduczyć i niezależnie od treści zadania zawsze homozygoty krzyżują.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości