Zadania domowe z genetyki.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
dorka1612
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2007, o 13:50

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: dorka1612 »

czesc mam mały problem. może mógłby mi ktoś pomóc co to jest obróbka potranskrypcyjna? niestety ale nie mogę tego nigdzie znaleźć pomoże ktoś?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: badger »

dorka1612 pisze:zesc mam mały problem. może mógłby mi ktoś pomóc co to jest obróbka potranskrypcyjna? niestety ale nie mogę tego nigdzie znaleźć pomoże ktoś?
zachodzi ona w jadrze po transkrypcji a polega na wycinaniu intronow z mRNA. Wystepuje tylko u eukariontow
Deszczyk11
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2007, o 18:11

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Deszczyk11 »

Gdzie jest Beba?
toban
Posty: 7
Rejestracja: 9 paź 2006, o 16:53

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: toban »

mozecie mi rozwiazac takie 3 zadanka z genetyki.bede wdzieczny.
1.zadanie :U ludzi allel brazowych oczu dominuje na allelem warunkujacym oczy niebieskie.Niebieskooki mezczyzna poslubia kobiete o oczach brazowych ktorej matka miala oczy niebieskie.jaka czesci ich dzieci bedzie miala oczy niebieskie.

2.zadanie :Skrzyzowano homozygotyczny groch o kwiatach bialych z heterozygotycznym grochem o kwiatach czerwonych.jakie kwiaty i w jakim stosunku otrzymano.

3.zadanie :Mezczyzna o niebieskich oczach ktorego rodzice mieli oczy brazowe ma z kobieta o oczach brazowych dziecko o oczach niebieskich.Jakie sa genotypy wszystkich osob wymienionych w zadaniu.

Prosil bym rowniez o wytlumaczenie.np. w 1 nie wiem czy mezczyzna ma jest homo czy heterozygotyczny.jak to sprawdzicz gory dzieki
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Medycyna Lwów »

pierwszy lepszy podręcznik to wyjaśnia wiec nie bądź śmieszny. Albo pokaż ze cos próbowałes zrobic sam, albo nie lciz na nasza pomoc
toban
Posty: 7
Rejestracja: 9 paź 2006, o 16:53

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: toban »

tylko wlasnie mam taki podrecznik co malo opisane jest.i nie moge tego zajarzyc.tak probowalem.ale chcialem zeby ktos mi to dobrze zrobil i wytlumaczyl.sam tego nie moge zrozumiec.szkoda ze nie chcecie pomoc ale ok.myslalem ze to forum tez jest do pomocy.ale widocznie mylilem sie.nie jestem taki dobry w bioli!
Pawel_R
Posty: 1
Rejestracja: 2 kwie 2007, o 21:00

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Pawel_R »

Witam, mam takie zadanie:

Barwa piór u kur andaluzyjskich zależy od jednej pary genów dziedziczącej się według typuzea (semidominacja).

CC pióra czarne , Cc pióra niebieskie , cc pióra białe

a) jakie będą fenotypy potomstwa, jeżeli czarnego koguta skojarzymy z kurą niebieską?
b) jakie będą fenotypy potomstwa, jeżeli czarnego koguta skojarzymy z kurą białą?

Mógłby ktoś pomóc? Będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: badger »

a) 50% czarnych i 50% niebieskich
b) 100% niebieskie
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: beba »

Paweł, przeciez masz wszystkie dane podane Tylko stwórz pary rodzicielskie i gamety pokrzyzuj i już
senninha
Posty: 102
Rejestracja: 17 lut 2007, o 14:42

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: senninha »

toban

Ad1. Musisz najpierw ustalić genotypy rodziców. Skoro mężczyzna ma oczy niebieskie, a allel warunkujący oczy niebieskie jest recesywny, to mężczyzna jest homozygotą recesywną. Jego zona ma oczy brązowe więc ma genotyp AA lub Aa, ale skoro jej matka miała oczy niebieskie (czyli genotyp - aa) to żona musi mieć jeden allel recesywny, więc jej genotyp to Aa. Nastepnie rozpisujesz krzyżówke genetyczną i sprawdzasz jaki procent dzieci ma oczy niebieskie.

Ad2. Powiem tylko tyle – gen warunkujący czerwoną barwe kwiatów jest genem dominującym.

Ad3. Przeczytaj uważnie to, co napisałam do zadania pierwszego, pokombinuj, a dojdziesz do rozwiązania.
toban
Posty: 7
Rejestracja: 9 paź 2006, o 16:53

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: toban »

dzieki Magda!musze rozpisac sobie te krzyzowki jeszcze.bo nadal nie wiem skad wiedzialas ze musi byc heterozygota a nie homozygota!a mam jeszcze jedno pytanie czy robie do wszystkich zadan 2 pokolenia czy tylko jedno
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: beba »

Toban jeśli w zadaniu masz napisane, ze męzczyzna ma oczy brązowe a jego matka ma niebieskie to musi być on heterozygotą, bo po matce odziedziczył allel na niebieskie oko Matka była homozygota recesywną, inaczej nie miałaby oczu niebieskich skoro jej syn miał oczy brazowe to musiał być heterozygotyczny


Jedno pokolenie, bo nie masz więcej danych w zadaniu, o kolejnych parach rodzicielskich
toban
Posty: 7
Rejestracja: 9 paź 2006, o 16:53

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: toban »

nie wiem czy dobrze zrobilem.ale wynika z tego ze w 1 zadaniu beda 3 niebiesko okie i 1 brązowy tak

a w 2 jeden czerwony groch i 3 bialea stosunek bedzie 3:4 czy 3:1

zad.3 genotypy: rodzice Aa
mezczyzna aa
kobieta Aa
dziecko aa

nie wiem czy dobrze zrobilem.jak cos to poprawcie mnie.

[ Dodano: Wto Kwi 03, 2007 14:48 ]
pomylilem sie.wyjdzie 1 zad. połowa dzieci niebieskookich i brazowo. i w 2 zad. polowa bialych i polowa czerwonych.jaki stosunek to jest2:2czy jaki?trzeba zrobic tylko 1 pokolenie czy 2?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości