co to jest ECTS?

Forum studenckie dla przyszłych, obecnych i byłych studentów kierunków przyrodniczych i pozostałych. Podziel się swoimi doświadczeniami, radościami i smutkami
Seul
Posty: 84
Rejestracja: 21 mar 2006, o 17:05

co to jest ECTS?

Post autor: Seul »

co to jest ECTS? do czego służy i tak dalej. widziałem już pare wzmianek o tym na różnorakich studiach.

merci davance!
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: co to jest ECTS?

Post autor: Sil »

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/European_Credit_Transfer_System
Seul
Posty: 84
Rejestracja: 21 mar 2006, o 17:05

Re: co to jest ECTS?

Post autor: Seul »

a czy ECTS jest respektowany w USA?
salamandra7
Posty: 14
Rejestracja: 28 lis 2011, o 20:41

Re: co to jest ECTS?

Post autor: salamandra7 »

Na wikipedii mało pisze,jak to praktycznie wygląda? Słyszałam, że jeśli student zda egzaminy na pierwszy semestr, a potem np. zrezygnuje albo go wyleja, to w nastepnej uczelni bedzie musiał DOKUPIĆ następne brakujące punkty. czy tak?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: co to jest ECTS?

Post autor: AnnaWP »

Ustawa przewiduje pulę punktów, należnych studentowi bezpłatnie":
- pierwszego stopnia co najmniej 180 punktów ECTS,
- studiów drugiego stopnia – co najmniej 90 punktów ECTS,
- jednolitych studiów magisterskich – co najmniej 300 punktów ECTS

Poszczególne uczelnie jak widać mogą te progi modyfikować, ale nie w dół, tzn. nie mogą zażądać opłaty za zajęcia, jeśli punkty mieszczą się w limicie.

Jeśli po zmianie szkoły przekroczysz ten pułap, uczelnia może zażądać zwrotu części kosztów. Ale można studiować i nie przekroczyć pułapu, wtedy nie ma żadnych opłat
madzia111
Posty: 2
Rejestracja: 29 lis 2011, o 11:39

Re: co to jest ECTS?

Post autor: madzia111 »

Dokupić punkty? Gdzie, w sklepie ? Sorki za żarty, ale przyznasz, że dziwnie to brzmi. Punkty ECTS są ważne jeśli planujesz wyjazd na stypendium zagranicę. Wtedy zajęcia, w który uczestniczysz, są zaliczane po powrocie właśnie na podtasawie punktów ECTS. Ponieważ w każdym kraju obowiązuje inny system oceniania, ECTS ma za zadanie ujednolicenie ich.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: co to jest ECTS?

Post autor: AnnaWP »

Dokupić w sensie - opłacić sobie zajęcia.
Każda uczelnia wyznacza również minimalną pulę punktów, które należy zrealizować oraz maksymalną, nie niższą niż próg, która jest refundowana.

Wiele rzeczy brzmi dziwnie, ale tak jest.

ECTS nie tylko ujednolica system, ale też umożliwia prostsze dysponowanie funduszami. W końcu jeśli student nie płaci za studia, to ktoś za nie płaci. Nie widzę powodu, dla którego państwo miałoby płacić za każdy pomysł, np. studiowania na 4 kierunkach.
salamandra7
Posty: 14
Rejestracja: 28 lis 2011, o 20:41

Re: co to jest ECTS?

Post autor: salamandra7 »

Moim zdaniem powinni informować młodych studentów z czym to się je", bo ja o niczym nie wiedziałam aż do teraz. Nie wiem tylko jak to ma wyglądać w praktyce?

Jeżeli jestem na pierwszym roku, ale zrezygnuje po semestrze to nic się nie dzieje? Ale jeżeli przystąpie do egzaminów to w tym momencie za te egzaminy potrącane są moje punkty, dobrze myślę?

W momencie kiedy przeniosę się na inny kierunek/uczelnię otrzymam punkty, które będą obniżone o ilość straconych na poprzednich egzaminach, a zatem w jakimś momencie studiowania, będę musiała na nie wydać pieniążki. Czy tak?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: co to jest ECTS?

Post autor: AnnaWP »

Zwykle macie dostępną liczbę punktów za każdy przedmiot, warto je archiwizować. Idąc na inne studia raczej nie przekroczysz pułapu.

W zasadzie to uczęszczając na zajęcia powoduje się naliczanie punktów, nie wiem, czy to zależy od faktu zaliczenia, czy nie.
acotusiewpisuje
Posty: 15
Rejestracja: 9 lis 2011, o 09:31

Re: co to jest ECTS?

Post autor: acotusiewpisuje »

Wytłumaczę bardzo prosto na przykładzie moich byłych studiów.

Każdy przedmiot, obojętnie jaki zaliczałam miał określoną liczbę punktów, przykładowo:

Analiza matematyczna I (wyklad) 3pkt
Analiza matematyczna I (ćwiczenia) 2pkt
Cywilizacyjne aspekty motoryzacji 2 pkt
Technologia chem. surowce i procesy (ćw) 2 punkty.

Podczas całego toku studiów zaliczasz przedmioty poprzez kolokwia (z każdego przedmiotu są dwa) jak i egzamin. Obojętnie, czy zaliczysz dany kurs na 3 (2 równa się automatycznemu niezaliczeniu) czy też na 5.5 dostajesz określoną liczbę punktów na swoje konto, w przypadku niezaliczenia po prostu ich nie otrzymujesz. Im bardziej punktowany przedmiot, tym ważniejszy.
W każdym semestrze musisz uzbierać n*30-15, n- semestr studiów, czyli na 1 semestrze musisz mieć 15 punktów, aby przejść na kolejny, na piątym semestrze 135 pkt.
Kiedy po pierwszym semestrze zapisujesz się na kolejny semestr, możesz wziąć sam dla siebie przedmioty z nadwyżką, o ile inne niezaliczone przedmioty ich nie blokują. Przykładowo aby robić analizę mat II, musisz mieć zaliczoną analizę mat I. W każdym semestrze możesz wziąć o 15 punktów więcej. Czyli 45, minimalna pula zapisania się na przedmioty to 30 pkt na semestr. Jest to w przydatne w momencie brania czynnego urlopu dziekańskiego, wszystko można nadrobić i po rozpatrzeniu odpowiedniego wniosku u dziekana, skończyć studia w terminie.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: co to jest ECTS?

Post autor: lith »

Ja znam jednak inną wersję. punkty są zużywane niezależnie od tego czy się przedmiot zaliczy, czy się go nie zaliczy. Jak się nie zaliczy to te punkty ile był warty przepadają i trzeba za powtarzanie przedmiotu już samemu zapłacić. Ile, to już zależy od uczelni. Na 1 rok studiów przypada 60 ECTS (czyli 30 na semestr). Oczywiście jak ktoś coś poprzesuwa, czy weźmie jakieś przedmioty do przodu to będzie miał więcej. Dostaje się tyle punktów ECTS, żeby starczyło na obowiązkowe zajęcia (60 na rok) + 30 na zajęcia dodatkowe (albo dodatkowe 90 jak sie ma indywidualny tok nauczania). Do zeszłego roku na każde rozpoczęte studia dostawało się osobny, nowy limit punktów, ale od tego roku punkty dostaje się jednorazowo , więc tyle ile zużyjesz na pierwszym kierunku, to jak z niego zrezygnujesz i zaczniesz drugi to tyle Ci odliczą od nowego limitu. Czyli jak zrezygnyjesz po semestrze to płacisz za ostatni semestr na nowych studiach, bo na niego zabraknie już ECTSów.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: co to jest ECTS?

Post autor: AnnaWP »

Wydaje mi się że lith ma rację. Tutaj chodzi również o koszty prowadzenia zajęć, które są często dość znaczące - szczególnie na przedmiotach laboratoryjnych, a odczynniki zużywają się niezależnie od zaliczenia lub nie.
salamandra7
Posty: 14
Rejestracja: 28 lis 2011, o 20:41

Re: co to jest ECTS?

Post autor: salamandra7 »

Czyli jak ja chcę teraz zrezygnować, a uczęszczałam do tej pory na zajęcia, pisałam wejściówki i kolokwia, ale nie brałam udziału w żadnym egzaminie to i tak straciłam punkty ECTS? Jak mam to załatwić? Jest gdzieś jakaś lista gdzie jest pokazane ile czego mam?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości