Zadanie z chemii z rozpuszczalności
Do jednej zlewki wprowadzono 200g roztworu KCl nasyconego w temperaturze 40 st C oraz 100g roztworu nasyconego w temperaturze 70 st C. Tak otrzymany roztwór oziębiono do temperatury 10 st C. Określ skład ilościowy zawartości zlewki w tej temperaturze.
Rozpuszczalność KCl w temp 40 st C= 40 [g/100g wody]
Rozpuszczalność KCl w temp 70 st C= 49 [g/100g wody]
Rozpuszczalność KCl w temp 10 st C= 29 [g/100g wody]
zadanie 2 z chemii z rozpuszczalności
Re: zadanie 2 z chemii z rozpuszczalności
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu powyższego zadania.
z góry dziękuję
z góry dziękuję
Re: zadanie 2 z chemii z rozpuszczalności
Hmmmm ja spróbuję:
I) 40 st C
40g KCl 140g roztworu
x 200g roztworu
x= 40*200/140
x=57,14g
II) 70 st C
49g KCl 149g roztworu
y 100g roztworu
y=49*100/149
y=32,86
m KCl= x+y= 57,14 + 32,86= 90g
m H2O= (100g+200g) - 90g= 210g
III) 10 st C
29g KCl 100g H2O
z 210g H2O
z= 210*29/100
z=60,9g
masa KCl, który wykrystalizuje:
90g - 60,9g = 29,1g
masa koścowa roztworu:
210g + 60,9g = 270,9g
Odp. Zlewka po ochłodzeniu do 10 st C zawiera 270,9g nasyconego roztworu KCl oraz 29,1g wykrystalizowanego KCl.
Masz jakieś odpowiedzi do tego? Ale myślę, że powinno być dobrze :d Jeśli nie może ktoś poprawi?
I) 40 st C
40g KCl 140g roztworu
x 200g roztworu
x= 40*200/140
x=57,14g
II) 70 st C
49g KCl 149g roztworu
y 100g roztworu
y=49*100/149
y=32,86
m KCl= x+y= 57,14 + 32,86= 90g
m H2O= (100g+200g) - 90g= 210g
III) 10 st C
29g KCl 100g H2O
z 210g H2O
z= 210*29/100
z=60,9g
masa KCl, który wykrystalizuje:
90g - 60,9g = 29,1g
masa koścowa roztworu:
210g + 60,9g = 270,9g
Odp. Zlewka po ochłodzeniu do 10 st C zawiera 270,9g nasyconego roztworu KCl oraz 29,1g wykrystalizowanego KCl.
Masz jakieś odpowiedzi do tego? Ale myślę, że powinno być dobrze :d Jeśli nie może ktoś poprawi?
Re: zadanie 2 z chemii z rozpuszczalności
Dzięki za pomoc ale już jakiś czas temu udało mi się te zadanie rozwiązać.
Prawidłowe odpowiedzi:
Łączna masa H2O=209.53g
Masa rozpuszczonej soli= 62.86g
Masa osadu=27.61g
Pozdrawiam
Prawidłowe odpowiedzi:
Łączna masa H2O=209.53g
Masa rozpuszczonej soli= 62.86g
Masa osadu=27.61g
Pozdrawiam
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
- 3 Odpowiedzi
- 1688 Odsłony
-
Ostatni post autor: Bioguah0
3 sty 2015, o 16:40
-
- 1 Odpowiedzi
- 2160 Odsłony
-
Ostatni post autor: Jakub2833
19 mar 2016, o 11:38
-
-
iloczyn rozpuszczalności , zadanie POMOCY!
autor: jassie05 » 17 mar 2015, o 19:14 » w Chemia w szkole i na studiach - 1 Odpowiedzi
- 7436 Odsłony
-
Ostatni post autor: pesel
17 mar 2015, o 19:50
-
-
-
zadanie z chemii, pomocy ! :(
autor: Anananana741 » 18 gru 2016, o 14:41 » w Chemia w szkole i na studiach - 1 Odpowiedzi
- 3043 Odsłony
-
Ostatni post autor: pesel
18 gru 2016, o 14:57
-
-
- 2 Odpowiedzi
- 2481 Odsłony
-
Ostatni post autor: Bioguah0
10 gru 2014, o 17:37
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości