Morświn zwyczajny.

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Detektyw Monk

Morświn zwyczajny.

Post autor: Detektyw Monk »

Morświn zwyczajny Phocaena phocaena , to jedyny waleń żyjący na stale w Bałtyku .Nie jest dużych rozmiarów .Ma długość 180 cm,zaś masa 120 kilo .Mimo ,że żyje w naszym morzu bardzo trudno go zobaczyć .Płochliwy i nieufny ,miał jednak powody .W czasie 2 Rzeczypospolitej był uważany za szkodnika i wypłacano pieniądze za jego zabicie .Dziś jest pod ochroną .Morświn jest bardzo mało towarzyski, inne zębowce jak wiemy łączą się w stada .On zaś woli być samotnie ,lub w parzę .Lubi przebywać blisko morskich wybrzeży .Tam łowi ryby ,zwłaszcza śledzie .Ciąża trwa 9-10 miesięcy.Młode matkę ssie parę miesięcy.Dojrzewa w drugim roku .Kuzynem naszego morświna jest morświn kalifornijski Phocoena sinus ,Gatunek krytycznie zagrożony .
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Morświn zwyczajny.

Post autor: alicja403 »

Phocoena sinus
Detektyw Monk

Re: Morświn zwyczajny.

Post autor: Detektyw Monk »

Przeczytałem dziś w telegazecie TVN o planie ratowania tych ssaków w Bałtyku.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Morświny będą na podsłuchu

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Przeczytałem dziś w telegazecie TVN o planie ratowania tych ssaków w Bałtyku.
Już dawno w Polsce ekolodzy próbują walczyć o ochronę morświnów. Faktem jest, że przy obecnej mentalności ludzi (chodzi tu głównie o rybaków) ciężko jest je ratować. Słyszałem kiedyś, że gdzieś w Dani jest ośrodek, gdzie leczy się, rehabilituje, a co więcej żyją w nim 3 osobniki morświna (ośrodek nazywa się Fjord and Belt Center). W Polsce były już plany na powstanie takiego ośrodka, ale ze względu, że duże koszty pochłania helskie fokarium budowy zaniechano.

Warto też poczytać: Morświny będą na podsłuchu
Detektyw Monk

Re: Morświn zwyczajny.

Post autor: Detektyw Monk »

To prawda ,Polski nie stać na takie koszty .Chyba ,że znajdą się bogaci sponsorzy .Którym zależy na dobru ginącej przyrody .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Morświn zwyczajny.

Post autor: WojtekB »

Ciekawa storna poświęcona morświnom:

Kod: Zaznacz cały

morswin.pl/index.php?more_w=2
Detektyw Monk

Re: Morświn zwyczajny.

Post autor: Detektyw Monk »

E, coś się nie da mi otworzyć .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość