XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Jane Doe »

Colloportus, zgadzam się, ale ja cykli nawet nie próbuję się uczyć. no po prostu nie mogę tego zapamiętać. samych cykli paprotników jest 4, a do tego dochodzą grzyby, których nienawidzę i 2 cykle mszaków.
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Pedipalpi »

Nienawiść to potężne uczucie

A te cykle potraktujcie tak, jakby wszystkie były identyczne (mówię o paprotnikach), bo w zasadzie takie są.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Jane Doe »

no dlatego idę na czuja, ale jednak mają jedną różnicę, na podstawie której wyodrębniam 2 rodzaje cykli, a o grzybach nawet nie chcę mówić.
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Pedipalpi »

Właśnie zachodziłem w głowę, jaki jest drugi c. r. mszaków. Zmartwiony własną ignorancją, przegrzebałem biblię autorstwa małżeństwa apostołów Szweykowskich. Załóż, że jest jeden (bo jest) i nie utrudniaj sobie życia.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Jane Doe »

mówiłam o paprotnikachA co do mszaków to faktycznie dla mnie jest jeden c.r.
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Pedipalpi »

Czuję w kościach, że będzie zmiana w tym roku. W formie OB, o której wcześniej trąbiłem. Ale to okaże się w sobotę.

A w ogóle w jednym teście znalazłem uhlę! Trzeba było rozpoznać klucze.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2012, o 17:00 przez Pedipalpi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Jane Doe »

Pedipalpi, za cicho trąbiłeś, bo nic nie kojarzę jaka zmiana?

tak, też sobie przypominam.
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Pedipalpi »

W poprzednim roku szkolnym czytałem w Biologii w szkole artykuł dr. Borsuka, w którym opisywał wrażenia po jubileuszowej XL OB. Dawał jasno do zrozumienia, że komisje odpytujące uczestników mają dość wyklepanych regułkach o np. fotosyntezie, co więcej ilość rozpoznanych gatunków przez finalistów XL OB była żenująca (ktoś nie rozpoznał okonia, a jako mysz polną oznaczył chomika mandżurskiego).
Ogólny wniosek był taki: potrzeba zmian.

Niby pierdoła, ale tak mi utkwiła w pamięci.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Jane Doe »

No dobra, ale jaki jest cel w rozpoznawaniu gatunków? już o tym dyskutowaliśmy i mam podobne zdanie co North, więc w sumie zapamiętywanie gatunków to taka sama pamięciówka, co enzymy w cyklach. Tylko, że enzymy łatwiej zapamiętać, bo to się jakoś ściśle ze sobą łączy i można logicznie wywnioskować chociażby z nazw substratów. Zresztą nazwy roślinek nie przygotują Cię do MOBu, w którym liczy się praktyka i znajomość biochemii. I logiczne myślenie, do którego zapamiętywanie różnic między żabą błotną a żabą stawową raczej Cię nie przybliży. No i ja rozumiem, że przykłady, które podałeś mogłabym rozpoznać, ale ogólnie sobą też prezentuję dość żenujący poziom pod tym względem. Ale nie mam zamiaru się tego uczyć, nie interesuje mnie to. OB nie powinna być konstruowana pod konkretną grupę uczniów.
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Pedipalpi »

Pamiętajcie, że to nie OM albo OFiz.
Konstrukcja OB zależy nie od umiejętności konkretnej grupy uczniów, a od organizatorów. W zeszłym roku dali zadanie o odczynnikach z zakładów w Hoechst, a w sobotę możemy dostać barwniki pancerzyków kryli antarktycznych. Jesteśmy wszyscy od nich mniejsi. Wychodzę z założenia, że gdyby raz na jakiś czas nie zmieniali formy i nie udowadnialiby, że opanowanie trzech działów nie da awansu do III etapu, to nie byliby sobą.

A o IBO nie warto póki co mówić, bo każdy z nas na razie jest za cienki w uszach.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Jane Doe »

A jaki ma związek tutaj OM czy OFiz?
Owszem od organizatorów, którzy zdają sobie doskonale sprawę, że OB nie jest i nie powinna być Olimpiadą Zwierzątek i Roślinek) Oni mają po prostu lepsze narkotyki. Czasem zastanawiam się, co biorą, że takie pytania wymyślają.

Tak, ale zupełna zmiana formy nie ma sensu, wiadomo, że jakoś trzeba się do tego przygotować. Zresztą dla mnie co roku jest zmiana, zawsze w sumie jakiś inny dział wiodący.
Owszem jest o czym tu mówić, bo uczeń, który dostałby się dalej, bo zadań z rozpoznawania gatunków byłoby grubo ponad połowa to skąd wiadomo, że poradziłby sobie przy najpospolitszej PCR?
maak
Posty: 26
Rejestracja: 15 lut 2011, o 12:44

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: maak »

[at], barwniki Hoechst nie sprawdzały czy wiesz co to jest. Ja nie miałem pojęcia dopóki zadania nie zobaczyłem. Sprawdzana była umiejętność kojarzenia faktów, czyli to, że fluorescencja to pochłonięcie fali o większej energii i oddanie o mniejszej. Nic ponad. I moim zdaniem w stronę łączenia faktów będzie szedł test. Rozpoznawanie roślinek i zwierzątek ze zdjęć jest umiejętnością nic nie wnoszącą poza pokazem slajdów w umyśle.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Jane Doe »

maak, zgadzam się. W zeszłym roku wiele zadań było na myślenie. Ale były tak fajnie sformułowane, że odstraszały na wstępie (:

PS i mogę być z siebie dumna, bo zrobiłam je dobrze
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości