Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Pedipalpi »

Posłuchaj, jeżeli chcesz coś osiągnąć, to poświęć na to trochę czasu. Na przykład jeden tydzień ferii. Poszukaj w literaturze, odkryj jakiś problem, odkryj metodę, zrób coś nowego. Moim zagadnieniem profesjonalnie zajmował się jeden zespół badawczy z Hawajów z lat 70-tych, ja jestem drugi i nowatorski. Nie mów, że nie można zrobić niczego nowego, wystarczy chcieć.

Identyczny temat pracy to kradzież czyjegoś tematu.
pokemon
Posty: 4
Rejestracja: 24 sty 2012, o 15:43

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: pokemon »

No masz racje, ale po prostu nawet bez przeglądania tematów jest duże prawdopodobieństwo że napisze taki sam lub bardzo podobny.
W każdym razie to nie ma już znaczenie, dzięki jak coś wybiorę to napisze.
maak
Posty: 26
Rejestracja: 15 lut 2011, o 12:44

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: maak »

Ja tam nigdy nie szedłem w innowacyjność i sporą ilość punktów dostałem. Mnie zdecydowanie wystarczy, a kradzieżą jest skopiowanie czyjejś pracy 1:1 lub w stopniu znacznym. Tematy często się pokrywają i nikt nie ma z tym problemu, jeżeli faktycznie wykonujesz całość sam.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Jane Doe »

pokemon, raczej prawdopodobieństwo jest małe, chyba że masz naprawdę banalny temat. a jeżeli robisz pracę na temat, na który ktoś już wcześniej pracę pisał to pamiętaj, że jest znacznie trudniej.
Awatar użytkownika
Nene
Posty: 231
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 12:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Nene »

poczytaj jakas gazete przyrodnicza. Sa tam zawsze jakies artykuly, ktore mozna rozwinac. Zainteresuj sie, stworz wlasne metody, temat sam przyjdzie z czasem. Powodzenia.

xprzekoloryzowanax
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2012, o 14:15

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: xprzekoloryzowanax »

Witam, jestem tutaj nowa, chciałam się spytać czy temat mojej pracy badawczej może brzmieć:
"Wpływ różnych stężeń oraz czasów inkubacji z nadtlenkiem wodoru na przeżywalność mysich neuronów hipokampa."

Dodam, że mam dostęp do laboratorium, nie będę wykorzystywać żadnego sprzętu wymagającego instrukcji i pomocy osób z zewnątrz.
Moja praca ma na celu sprawdzenie wpływu H2O2 na mysie neurony hipokampa- m.in że niewielka ilość stresu, jakiemu poddajemy komórki działa pozytywnie na ich rozwój, zaś duża ilość stresu działa na nie destrukcyjnie".

Komórki te otrzymam od firmy, żadne zwierze nie ucierpi przy wykonywaniu tego doświadczenia gdyż działam na komórkach z hodowli komórek.

Wiem, że jedyny warunek który muszę spełnić-to opinia komisji etycznej, że żadne zwierze nie ucierpiało ale to nie jest dla mnie problemem.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Jane Doe »

xprzekoloryzowanax, niestety mysie chyba odpadają, bo kręgowce można jedynie obserwować w naturze, a nie robić na nich doświadczenia, nie mówiąc już o martwych komórkach, ale temat pracy jest na tyle fajny i jak widać jesteś do niego przygotowana na tyle, że a bym zadzwoniła i się zapytała komisji bezpośrednio.
xprzekoloryzowanax
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2012, o 14:15

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: xprzekoloryzowanax »

Rozmawiałam z moją nauczycielką i Panią profesor z uniwersytetu w Gdańsku. Dowiedziałam się, że komisja nie odrzuci tematu, jeśli dostanę opinię komisji etycznej oraz dostarczę informacje o pochodzeniu komórek użytych do doświadczenia- czyli szczegółowe informacje od firmy.

Nie chciałabym tworzyć pracy związanej z botaniką, nie czuję się w tym dziale biologii najlepiej, stąd ten pomysł. Mam zamiar dobrze przygotować się do tego projektu, od uniwersytetu otrzymam literaturę, wykresy, książki.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Jane Doe »

xprzekoloryzowanax, no to chyba wszystko załatwione, co? jesteś tak dobrze przygotowana, że tu chyba nie ma co komentować, temat jest naprawdę ciekawy i poprawnie sformułowany.
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Pedipalpi »

Chyba że recenzent będzie zazdrosny o fajny pomysł i odejmie kilka punktów pro forma
Elean
Posty: 7
Rejestracja: 9 kwie 2011, o 18:55

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Elean »

Czy mógłby być taki temat: Badanie wpływu zanieczyszczeń rzeki X na rozwój mikroorganizmów przybrzeżnych? Jest poprawny?
Zastanawiam się czy idę w dobrym kierunku jeśli chodzi o wymyślanie tematów, czy taki jest dobry na Olimpiadę i czy nie jest schematyczny?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Jane Doe »

Elean, musisz konkretnie podać rodzaj zanieczyszczeń i mikroorganizmów.

Pedipalpi, faktycznie, temat tak rewelacyjny, że też byłabym zazdrosna
xprzekoloryzowanax
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2012, o 14:15

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: xprzekoloryzowanax »

Miło mi że tak uważacie, od 3 lutego zaczynam pracę
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość