Selekcja naturalna

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Siemowit
Posty: 191
Rejestracja: 30 lis 2007, o 19:20

Re: Selekcja naturalna

Post autor: Siemowit »

No dobra, ale mogłaby ta eugenika wpływać na te cechy w końcu czy nie ? Najpierw dowiaduję się, że mogłaby, ale wymagałoby to więcej czasu. Teraz dowiaduję się, że nie mogłaby. To mogłaby w końcu czy nie ? Zwiększyłaby się częstotliwość tych cech, czy nie ? Wcześniej padło twierdzenie, że zwiększyłaby się. Teraz okazuje się, że jednak nie, bo wpływa też środowisko, a poza tym to cechy wielogenowe.

[ Dodano: Sob Sty 26, 2008 12:12 ]
Najpierw mówisz jedno, potem drugie. Razem tylko sobie wesoło tracimy czas, bo to do czego dochodzimy przez pare godzin nagle okazuje się bzdetem.

[ Dodano: Sob Sty 26, 2008 12:20 ]
Chyba to opowiadanie wywalę do kosza na śmieci, bo i tak nigdy się nie dowiem, czy ta eugenika mogłaby działać, czy nie.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Selekcja naturalna

Post autor: malgosi35 »

człowieku czytaj ze zrozumieniem. Można wszystko robić. Zwiększasz częstotliwość osób o cechach które selekcjinujesz ale oprócz tego selekcjonujesz inne cechy i nie zawsze chcesz je selekcjonować a czasem nawet nie wiesz że podwyższasz ichczęstotliwość. Wczoraj późno w nocy był filn Jeanem Reno, właśnie o eugenice. Oprócz mądrych i wspaniałych, byli mądrzy i wspaniali psychopaci. do tego dążysz?
Siemowit
Posty: 191
Rejestracja: 30 lis 2007, o 19:20

Re: Selekcja naturalna

Post autor: Siemowit »

Zwiększasz częstotliwość osób o cechach które selekcjinujesz

Czyli da się selekcjonować w ten sposób, pomimo, że dane cechy wynikają po części ze środowiskowych czynników.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Selekcja naturalna

Post autor: malgosi35 »

przecież cały czas ci to tłumaczymy. da się ale wynik może być całkkiem inny niż zamierzasz i może się to okazać bardzo trudne. a czasami niemożliwe jeśli cecha ma niską odziedziczalność
Siemowit
Posty: 191
Rejestracja: 30 lis 2007, o 19:20

Re: Selekcja naturalna

Post autor: Siemowit »

Na szybkość sprintu w ogromnym stopniu wpływa środowisko. Odziedziczalność jest więc mała.

Ale z drugiej strony przeciętny człowiek, niezależnie od treningu, nie osiągnie prędkości większej niż 100 metrów w 13 sekund.

Światowej klasy sprinter, to osoba, na której prędkość wpływa zarówno trening i środowisko, jak i genetyka. W przypadku światowej klasy sprintera, który schodzi poniżej 11 sekund, pewne jest w 100%, że posiada on odpowiednie cechy genetyczne.

To samo z osobą o dużej wadze, osiągającej nieproporcjonalnie do swej wagi i wzrostu wyniki w biegu. Taka osoba również posiada cechę wielogenową, jaką jest duża szybkość sprintu.

Czy w takim razie, gdyby sklonować taką osobę, aby jej klony napłodziły załóżmy łącznie 200 dzieci, te cechy genetyczne rozprzestrzeniłyby się szerzej ?

Gdyby robiono tak z każdą taką osobą. Gdyby masowo te osoby klonowano, to osiągnięto by dany efekt ?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Selekcja naturalna

Post autor: yeast »

Siemowit pisze:Mój ojciec ma 185 wzrostu. Ja mam 183. Różnica 2 centymetrów. To chyba świadczy o tym, że wzrost odziedziczyłem po nim.
Tak? Moja mama ma 1.7m ja 1.6m. To jak z tym dziedziczeniem? Na wzrost wpływa środowisko, np. sposób żywienia i ilość ruchu fizycznego w okresie dzieciństwa i pokwitania. Zdarzają się bliźnięta jednojajowe o różnym wzroście. Oczywiście geney też grają rolę, ale bezprzesady. Podobnie jest z inteligencją.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Selekcja naturalna

Post autor: Savok »

yeast pisze:Moja mama ma 1.7m ja 1.6m. To jak z tym dziedziczeniem?
Dodaj jeszcze, ze twoj ojciec ma troche mniej niz 1,8 a brat wiecej niz 1,9 do kompletu obrazka bzdur o bezposrednim dizedziczeniu cech poligenicznych.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Selekcja naturalna

Post autor: Aniaww »

Moja siostra ma 158, szwagier 173 a ich syn 185. Nic nie jest takie oczywiste. (podobieństwo do ojca wyklucza problemy z ojcostwem )
BlackWay
Posty: 1
Rejestracja: 28 wrz 2011, o 12:28

Re: Selekcja naturalna

Post autor: BlackWay »

Hej:) nie wiem za bardzo nic w tym temacie genetyki, wolę posłuchać wypowiedzi pozostałych osób. Tak czy siak ostatnio wpadł mi w oczy taki artykuł, może to coś pomoże rozwiązać tutejsze rozważania, to tylko tyle co mogę pomóc. A nuż widelec się przyda. Pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość