Roztwór do ukorzeniania

Forum ogrodnicze poświęcone uprawie roślin, znajdziesz tu odpowiedzi na większość pytań i problemów związanych z ogrodnictwem.
Chireadan
Posty: 32
Rejestracja: 19 sty 2012, o 17:40

Roztwór do ukorzeniania

Post autor: Chireadan »

Na rynku jest dostępny Ukorzeniacz B aqua". Jest to proszek, zawiera 0,2% sztucznej auksyny (kwas 1-naftylooctowy), reszta to talk. W miejscu gdzie obecnie pracuję potrzebuję ukorzeniacza, a dostępna jest duża ilość różnych hormonów roślinnych, postanowiłem więc nie kupować ukorzeniacza (po co wyrzucać pieniądze), i zrobić sobie roztwór 0,2% w wodzie. Nie da się jednak, bo kwas naftylooctowy rozpuszcza się w wodzie bardzo źle, aż 0,4 grama w litrze (!). Mogę więc osiągnąć stężenie najwyżej 0,042%. Wiem, że był kiedyś na rynku dostępny ukorzeniacz w płynie. Może ktoś wie jak sporządzić taki roztwór ? Nie znalazłem nigdzie etykiety, a nie jestem biologiem.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Roztwór do ukorzeniania

Post autor: DMchemik »

ale sól tego kwasu będzie sie dobrze rozpuszczać. dodaj nieco NaHCO3 lub Na2CO3
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Roztwór do ukorzeniania

Post autor: AnnaWP »

Spotkałam się z opisem rozpuszczenia np. IAA w niewielkiej ilości etanolu a później w wodzie - może spróbuj.
Chireadan
Posty: 32
Rejestracja: 19 sty 2012, o 17:40

Re: Roztwór do ukorzeniania

Post autor: Chireadan »

Na razie zrobiłem rozwory soli potasowych za pomocą KHCO3 (nie miałem innego wodorowęglanu) : K-NAA, oraz K-IBA. Czytałem gdzieś że dają dobre wyniki. Faktycznie spotkałem się również z propozycją użycia etanolu.

Pływają nadal jakieś farfocle w małej ilości, ale to chyba produkty rozkładu tych auksyn albo zanieczyszczenia, bo nie rozpuszcza się to nawet po użyciu NaOH przy pH rzędu 11.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Roztwór do ukorzeniania

Post autor: AnnaWP »

Ja swoją drogą spróbowałam rozpuścić IAA, najpierw w odrobinie etanolu, później dopełniłam odpowiednio wodą - rozpuściło się, ale testuję czy w ogóle roztwór działa. Powiem za tydzień. Rozpuściłam pół grama, wystarczyła dosłownie ociupeńka, może 1 ml (na oko brałam etanol)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości