Głowonogi

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Doroteczkaaa
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2007, o 14:01

Głowonogi

Post autor: Doroteczkaaa »

"Opisz cechy stawonogów które świadczą że są one najwyżej rozwiniętymi bezkręgowcami."
Nie wiem jak to zrobić
Pomóżcie bo muszę mieć to do czwartku
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Głowonogi

Post autor: beba »

Stawonogów?
Chyba chodziło Ci o głowonogi
Zwróć uwagę na rozwój układu nerwowego, narządów zmysłu, zachowania godowe, budowę serca i układu krwionosnego, rozwójinteligencji".
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: Głowonogi

Post autor: pan_ciastko »

Znam taki przykład. Jeśli wsadzimy głowonoga do akwarium, a po drugiej stronie szybki damy coś, co gozainteresuje to nie będzie się bezmyślnie pchać na szybkę tylko przejdzie górą .
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Głowonogi

Post autor: badger »

osmiornice potrafia sie nauczyc odkrecac słoiki patrzac jak robia to ludzie
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Głowonogi

Post autor: beba »

Pan ciastko i badger podali własnie typowe przykłady owejinteligencji głowonogów.
Doroteczkaaa
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2007, o 14:01

Re: Głowonogi

Post autor: Doroteczkaaa »

OMG! Sorry ale rzeczywiście to o głowonogi chodzi.
Czasami tak mam - pisze co innego niż myślę
A tak wogóle to wielkie dzięki
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Głowonogi

Post autor: biolga »

Muszę opracować sobie odpowiedzi z uzasadnieniem na to pytanie, ale z uzasadnieniem to już kiepsko.

-długie, muskularne ramiona zaopatrzone w haczyki zwiększające ich chwytliwość- usprawnienie obrony i ataku

-układ nerwowy wykazuje najdalej wśród bezkręgowców posuniętą koncentrację- nie wiem jakie tu uzasadnienie- inteligencja?

-narządy zmysłów dobrze rozwinięte (statocysty, komórki zmysłowe, oczy budową zbliżone do oczu bezkręgowców)- umożłiwiają ruchliwy tryb życia

-część nogi przekształcona w lejek- wraz ze skoordynowanymi ruchami ramion umożliwia odrzutowy sposób poruszania się

-wydzielina worka czernidłowego- sepia odwraca uwagę napastnika i podrażnia niektóre narządy zmysłów- usprawnienie usprawnienie ochrony przed wrogami

- obeność w powłoce ciała chromatocytów, u wielu też komórek tęczowych, co umożliwia maskowanie się- usprawnienie obrony

- pewne gatunki, szczególnie głębinowe, mają wykształcone narządy świetlne, potrafiące emitować światło niebieskie, czerwone, zielone i żółte, służące wabieniu zdobyczy lub partnera- udoskonaleniu ataku na ofiarę i .?

Wiem jak jest zbudowany układ krwionośny głowonogów, ale co im to daje?

Zachowania godowe (zaloty, tańce) oraz często opieka nad potomstwem przypominają zachowania kręgowców. Co im dają takie zaloty i opieka nad potomstwem?

Bardzo proszę o rzetelną pomoc. Moja profesorka wymaga, żeby wszystko było na tip top, tak jak by to było na maturze.
u3a
Posty: 91
Rejestracja: 19 lis 2006, o 10:58

Re: Głowonogi

Post autor: u3a »

beba pisze:Pan ciastko i badger podali własnie typowe przykłady owejinteligencji głowonogów.
? google nic na ten temat nie wie. Masz jakieś dobre źródło? książka? w każdym razie po wpisaniubager głowonogi pokazuje mi str z tańcem irlandzkim
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

[Film] Głowonogi

Post autor: badger »

u3a pisze:w każdym razie po wpisaniubager głowonogi pokazuje mi str z tańcem irlandzkim
a po co wpisywałaś mój nick? mi znalezienie filmików z tym zajęło 15sekund publikacji żadnej nie mam ale na pewno można znaleźć


biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Głowonogi

Post autor: biolga »

Wikipedia.pl pisze:Głowonogi są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Np. hodowane w laboratoriach ośmiornice nauczyły się otwierać słoik, by zjeść znajdujący się wewnątrz pokarm.
A ktoś mi pomoże w tym zadanku?
u3a
Posty: 91
Rejestracja: 19 lis 2006, o 10:58

Re: Głowonogi

Post autor: u3a »

badger pisze:a po co wpisywałaś mój nick?0
Haha, wybacz moją ciemnotę
Liczyłam ze to nazwiska jakiś ważnych profesorów głowonogowych
dzięki
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Głowonogi

Post autor: WojtekB »

biolga pisze:-układ nerwowy wykazuje najdalej wśród bezkręgowców posuniętą koncentrację- nie wiem jakie tu uzasadnienie- inteligencja?
Ja bym napisał coś takiego:
- głowonogi mają silnie scentralizowany układ nerwowy - wykazują złożone formy zachowań tj uczenie się, kordynacja działań w grupie.
biolga pisze:Wiem jak jest zbudowany układ krwionośny głowonogów, ale co im to daje?
Jak wiesz jak jest układ krwionośny u głowonogów to możesz napisać, że jest najbardziej rozwinięty wśród bezkręgowców (układ półzamknięty, dwa swoiste obiegi krwi - duży [serce-ciało-serce] i mały [serce-skrzela-serce]).
biolga pisze:Zachowania godowe (zaloty, tańce) oraz często opieka nad potomstwem przypominają zachowania kręgowców. Co im dają takie zaloty i opieka nad potomstwem?
Właśnie czy opiekują się potomstwem z tego co się orientuję to większość głowonogów (jeżeli nie wszystkie gatunki) giną po kopulacji (samce) i po złożeniu jaj (samice). Tak przynajmniej jest u mątw i kałamarnic.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Głowonogi

Post autor: biolga »

Dzięki wojtas. Tylko, że na przykład przy układzie krwionośnym powinnam napisać co zyskują dzięki takiej jego budowie.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości