Współdzielenie niealleliczne + test chi kwadrat

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Cytrulina
Posty: 136
Rejestracja: 13 lut 2009, o 12:16

Współdzielenie niealleliczne + test chi kwadrat

Post autor: Cytrulina »

Mam problem z kilkoma zadaniami i byłabym wdzięczna jakby ktoś mi wyjaśnił jak je rozwiązać

Zad. 1
Siwienie z wiekiem u koni uwarunkowane jest epistazą dominującą S.. Umaszczenie typu palomino uwarunkowane jest dominacją niepełną alleli z locus C, (C^crC^cr - determinuje umaszczenie białe (nie siwe), CC^cr - palomino, CC - kasztan). Klacz palomino w okresie jednej rui była pokryta ogierem siwym, a następnie kasztanem. Urodziła źrebię o maści kasztanowej, czy można jednoznacznie wskazać, od którego z ogierów pochodzi źrebak?

Moje rozwiązanie:

Ogier siwy: SsCC
Klacz palomino: ssCC^cr
I krzyżówka:
SsCC x ssCC^cr

sC sC^cr sC sC^cr
SC SsCC SsCC^cr SsCC SsCC^cr
SC SsCC SsCC^cr SsCC SsCC^cr
sC ssCC ssCC^cr ssCC ssCC^cr
sC ssCC ssCC^cr ssCC ssCC^cr

ssCC - s jest recesywny, czyli koń nie jest siwy, a CC oznacza, że to kasztan.

Teraz druga krzyżówka z ogierem kasztanem:

ogier kasztan: ssCC
klacz: ssCC^cr

ssCC x ssCC^cr

sC sC^cr sC sC^cr
sC ssCC ssCC^cr ssCC ssCC^cr
sC ssCC ssCC^cr ssCC ssCC^cr
sC ssCC ssCC^cr ssCC ssCC^cr
sC ssCC ssCC^cr ssCC ssCC^cr

i znów: ssCC - oznacza, że źrebię nie jest siwe, lecz kasztanowe. Więc nie można jednoznacznie określić, który z ogierów jest ojcem narodzonego kasztanowego źrebaka po tych dwóch kryciach

Zad. 2
Przy epistazie recesywnej genów z locus C barwa piór nie ujawnia się i zwierzęta są albinotyczne. Gen I - wykazujący epistazę dominującą względem wszystkich innych genów odpowiedzialnych za barwę piór, determinuje ich białą barwę a jego allel recesywny i - nie. W jaki sposób można sprawdzić, czy niealbinotyczny biały kogut rasy Whitehorn jest nosicielem allelu recesywnego w locus I?

Moje rozwiązanie:
Wydaje mi się, że można to sprawdzić przy pomocy krzyżówki testowej (bo ona polega na tym, że krzyżujemy heterozygotę o nie znanym genotypie z homozygotą recesywną). czyli:

Kogut: IiCC
Kura: iicc
w krzyżówce powstanie między innymi iiCc - co oznacza, że i nie warunkuje koloru piór, a C - oznacza, że kura/kogut nie jest albinosem. Natomiast jeśli powstanie iicc - oznaczać to będzie, że kura/kogut są albinosami. Jeśli powstanie Ii - to kura/kogut ma białe upierzenie.ale nie wiem czy to o to chodzi właśnie.

Zad.3
Allele z dwóch niezależnych loci Wa1 i Wa2 wykazują identyczne działanie epistatyczne, powodując pofalowanie włosa u myszy, gdy geny z przynajmniej jednego z loci znajdą się w układzie homozygotycznym recesywnym (podobnie jak geny włosa typu rex u królików). Skojarzono myszy heterozygotyczne, o gładkim futerku, z tego samego pokolenia i w pokoleniu potomnym otrzymano 129 myszy podobnych do rodziców i 115 myszy z falistym futerkiem. Przy użyciu testu Chi^2 sprawdź (zakładając błąd alfa = 0,05), czy podany rozkład odpowiada teoretycznemu, czyli podwójnej epistazie recesywnej, w loci Wa1 i Wa2.

Moje rozwiązanie:
Zrobiłam krzyżówkę i w efekcie wyszło mi, że:
- było 9 myszek o futerku gładkim
- było 7 myszek o futerku pofalowanym

Czyli stosunek fenetypów: 9:7 i to są według testu Chi^2 liczebności empiryczne. A jak obliczyć liczebności teoretyczne?

Zad. 4
Stwierdzono, że masa ciała królików uwarunkowana jest 4 parami addytywnych genów (Aa/Bb/Cc/Dd). W pewnej licznej populacji królików prowadzono badania dotyczące dziedziczenia masy ciała. Zaobserwowano, że najlżejsze króliki osiągają masę 1 kg (układ recesywny), natomiast najcięższe 2,6 kg (układ dominujący), przypuszcza się również, że poszczególne geny wpływają na badaną cechę w tym samym stopniu.
a) podaj wartości każdego allelu w przełożeniu na masę ciała.
b) określ liczbę alleli pozytywnie wpływających na masę ciała w genotypach rodziców wiedząc, że w pokoleniu F1 uzyskano potomstwo o masie pd 1,2 kg do 1,6 kg.
c) określ masę ciała osobników o następujacych genotypach: AAbbCCdd i AaBbCcDd.
d) jaką maksymalną masę ciała może osiągnąć królik pochodzący po rodzicach ważących po 1,4 kg?

Dla punktu a) wymyśliłam:
aabbccdd1 kg
1000g/8 (tyle ile alleli jest) = 125

AABBCCDD2,6 kg
2600g/8 = 325

masa 1 allelu = 325 - 125 = 200
dla reszty zadania zupełnie nie wiem co wymyślić

Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc
Cytrulina
Posty: 136
Rejestracja: 13 lut 2009, o 12:16

Re: Współdzielenie niealleliczne + test chi kwadrat

Post autor: Cytrulina »

Zadania 1,2 i 3 już nieaktualne, udało mi się je zrobić

W zadaniu 4 do podpunktu c) wymyśliłam takie rozwiązanie:
AAbbCCdd
2,6/4 = 650g
1/4 = 250g

(650+250)*2 = 1,8 kg

AaBbCcDd
2,6/4 = 650g
1/4 = 250g

(650+250)*2 = 1,8kg

Ale nie jestem pewna czy faktycznie tak się powinno to obliczyć

Co do podpunktu b i d w tym zadaniu to kompletnie nie wiem jak je ruszyć
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości