Rodzaje energii

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Rodzaje energii

Post autor: Savok »

Mała Mi, w tych procesach powstaje wylacznie energia wiazan chemicznych w ATP i GTP
Powstajaca energia cieplna, to tzw strata energii, czyli nadmiar, z ktorym nie dalo sie juz nic zrobic, bo jest go za malo zeby powstaly nastepne zwiazki, wiec jest wydzielana.

Pozostale rodzaje energii nie powstaja w wyniku oddychania komorkowego tylko w wyniku procesow zuzywajacych energie chemiczna.
PS.
Energia elektryczna nie sluzy do procesow myslowych.
Mała Mi
Posty: 272
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 19:58

Re: Rodzaje energii

Post autor: Mała Mi »

Savok, ale przecież ta energia z oddychania jakoś później się przetwarza i powstają inne prawda.? a co do elektrycznej to impulsy nerwowe, myśli itp to przecież czysta elektryka.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Rodzaje energii

Post autor: Savok »

Zle rozumujesz. Pytanie brzmi jaka energia powstaje w wyniku oddychania komorkowego. Energia mechaniczna nie jest produkem cyku krebsa ani lancucha oddechowego. Tak samo depolaryzacja blon.

Przekazywanie impulsow nerwowych nie zachodzi poprzez energie elektryczna. Depolaryzacja bloby to nie jest rodzaj energii. To sie tylko przyjelo tam mowic potoczniel. W rzeczywistosci to tylo ladunek powierzchniowy powstajacy w wyniku zageszczenia takich a nie innych jonow na powierzchni komorki, ktory przemieszcza sie jako fala po blonie neuronow. Synapsy dzialaja na zasadzie chemicznej, nie elektrycznej. jedynie synapsy miesniowe sa bezposrednie, ale tam tez nie przeskakuje zadna iskra tylko zachodzi depolaryzacja i repolaryzacja blony. Ale to nie jest przeplyw elektronow!
Mała Mi
Posty: 272
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 19:58

Re: Rodzaje energii

Post autor: Mała Mi »

a to że ATP powstałe w oddychaniu końcowym bierze udział w zużyciu każdego rodzaju energii ma coś z tym wspólnego.?

ale jakiś potencjał elektryczny w przekazywaniu informacji na synapsach sie zmieniał. czy to tylko z tym ładunkiem powierzchniowym się wiąże.? i skoro jużładunek to dlaczego nie energia elektryczna.?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Rodzaje energii

Post autor: Savok »

To, ze ATP jest zuzywane, nie ma nic wspolnego z powstawaniem energi.
Anabolizm jest odwrotnoscia katabolizmu, a nie synonimem.

Potencjal blonowy to stosunek stezenia jonow na zewnatrz komorki do stezenia jonow wewnatrz komorki.
Energia elektryczna jest wytwarzana w wyniku przemieszczajacych sie elektronow. Nie ma analogii.
Mała Mi
Posty: 272
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 19:58

Re: Rodzaje energii

Post autor: Mała Mi »

a co z tym ładunkiem? to tylko jony?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Rodzaje energii

Post autor: Savok »

tak

[ Dodano: Czw Maj 03, 2007 15:20 ]
ladunek zmienia sie tak, ze jak fala depolaryzacyjna dotrze do blony presynaptycznej uwalniane sa przekazniki synaptyczne, zazwyczaj adrenalina i noradrenalina, ktore wiaza sie do receptorow na blonie postsynaptycznej i wzbudzaja depolaryzacje na nastepnej komorce.
W plytce nerwowo miesniowej fala depolaryzacyjna plynnie przechodzi na komorke miesniowa.
arti

Re: Rodzaje energii

Post autor: arti »

impulsy nerwowe są wykorzystywane do przekazywania informacji np. do mięsni aby się kurczyły
a co do procesów myślowych to jeszcze nie wiemy jak one powstają, wiec nie moŻemy powiedzieć ze to energia jest za nie odpowiedzialna
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: Rodzaje energii

Post autor: arti »

sory nie zauważyłem ze są dwie strony i odpowiedziałem na ostatni post z poprzedniej strony
nitka89
Posty: 1
Rejestracja: 17 mar 2008, o 19:28

Re: Rodzaje energii

Post autor: nitka89 »

a ja mam pytanie, co się stanie kiedy do wody wapiennej wraz już z tym CO2 doda sie jeszcze HCl?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Rodzaje energii

Post autor: yeast »

arti pisze:a co do procesów myślowych to jeszcze nie wiemy jak one powstają, wiec nie możemy powiedzieć ze to energia jest za nie odpowiedzialna
Powstają w mózgu dzięki energii chemicznej i elektrycznej (Savok, ośmielę się nie zgodzić - neurony wykorzystują energię elektryczną, nikt nie mówił, że do niej musi być wędrówka elektronów per se - jony są tak naprawdę ich nośnikami). No chyba, że istnieją jeszcze jakies tajemnicze procesy, o których nie wiemyP.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość