Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Sappiratus
Posty: 90
Rejestracja: 17 maja 2012, o 16:53

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Sappiratus »

[at]

Dzięki za odpowiedź.
adenka11
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2012, o 18:29

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: adenka11 »

Hej mam pytanie, co dokładnie oznacza ,że praca nie może zostać wykonana metodą in vitro bo mam pewne wątpliwości.

Proszę o szybką odpowiedź
Awatar użytkownika
19devil94
Posty: 119
Rejestracja: 8 gru 2011, o 15:58

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: 19devil94 »

adenka11 pisze:Hej mam pytanie, co dokładnie oznacza ,że praca nie może zostać wykonana metodą in vitro bo mam pewne wątpliwości.

Proszę o szybką odpowiedź
Napisz co chcesz konkretnie robić tak będzie łatwiej odpowiedzieć. Czasami interpretacja regulaminu zapała o zawrót głowy.
adenka11
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2012, o 18:29

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: adenka11 »

Chodzi o to że chcę wychodować siewki owsu na szalkach petriego i podlewać je różnymi roztworami, nie wiem czy to dobry pomysł

czy lepiej normalnie wsadzić w ziemię,

bo moja nauczycielka stwirdziła że miała przypadek gdzie badanie na szkle uznano za in vitro i odrzucono temat do możliwe

A po za tym mam pytanie czy do rozcieńczenia hormonów roślinnych powinnam użyć wody kranówki czy destylowanej PILNE
Awatar użytkownika
19devil94
Posty: 119
Rejestracja: 8 gru 2011, o 15:58

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: 19devil94 »

Szczerze mówiąc to wydaje się torche dziwne odrzucenie takiego czegoś, ale dla świętego spokoju lepiej to zrobić w ziemi.
Nie chce się na ten temat jakoś dokładnie wypowiadać bo to może być błędne , ale skoro bakterie hoduje się na płytkach to czemu nie rośliny w tym przypadku.
Najlepiej użyj wody destylowanej.
maak
Posty: 26
Rejestracja: 15 lut 2011, o 12:44

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: maak »

bo moja nauczycielka stwirdziła że miała przypadek gdzie badanie na szkle uznano za in vitro i odrzucono temat do możliwe
To mam dla Ciebie dwa zdania:
1) Poproś nauczycielkę, żeby zmieniła zawód. Najlepiej wycofała się z wpływania na młodych ludzi.
2) Daj sobie spokój z OB, albo pofatyguj się do książek i sprawdź co to jest in vitro.
paula56
Posty: 25
Rejestracja: 24 mar 2012, o 18:25

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: paula56 »

hej
znacie może jakieś książki o allelopatii albo jakieś artykuły ?
paula56
Posty: 25
Rejestracja: 24 mar 2012, o 18:25

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: paula56 »

malgosi35 dziękuję za odpowiedź
właśnie zamierzam zacząć moją pracę badawczą i kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać . mam przeprowadzić kiełkowanie fasoli owsa maciejki i aksamitki , moja nauczycielka mówiła żebym przeprowadziła je na szalkach petriego albo talerzach wyłożonych ligniną ale na różnych stronach pisze że np fasolę się kiełkuje w słoikach i nie wiem co zrobić proszę o jakąś pomoc , z góry dziękuję
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: malgosi35 »

Doświadczenie dla każdego czynnika powinno byc założone w tych samych warunkach nie bedacych czynnikami doświadczenia. Nie możesz wiec fasoli wysiac w słoikach a reszty na szalkach.
słoiki są pewnie po to by łatwiej zachowac wilgotnośc podłoża i nie ma to jakiegoś szczególnego wpływu na samą fasolę. Szalki to niezły pomysł, ale mogą byc też talerzyki.
paula56
Posty: 25
Rejestracja: 24 mar 2012, o 18:25

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: paula56 »

hej
założyłam tą moją pracę badawczą i nasionka przykryłam jedną warstwą ligniny i dzisiaj mija 3 dzień i muszę policzyć wykiełkowane nasiona , tylko przez tą jedną warstwę trudno mi będzie je dokładnie policzyć , myślałam żeby zdjąć tą warstewkę i później położyć nową ale ona targa się bo jest nasiąknięta wodą i przez to nasionka się przesuwają a mają już niektóre zawiązki korzeni , nie wiem właśnie czy to nie zakłóci ich kiełkowania i czy wolno zmieniać im podłoże .w sumie to przesadza się nasiona do gleby ale już jak są duże . Doradźcie co zrobić , chciałabym żeby mi wyszły poprawne wyniki .
Szy
Posty: 1
Rejestracja: 10 cze 2012, o 13:26

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Szy »

Witam.
Chciałbym w mojej pracy badawczej porównać skuteczność naturalnych i sztucznych (dostępnych w handlu) herbicydów. Napotkałem jednak problem – okazało się, że znalezienie przykładów wywarów czy wyciągów roślinnych wykazujących właściwości chwastobójcze jest bardzo trudne. Natrafiłem jednak na jedno opracowanie, w którym naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie badają przydatność wyciągów i wywarów roślinnych do zwalczania komosy białej. I tu pojawia się moje pytanie – czy na podstawie wyników tego badania mogę zastosować wymienione w nim środki do zwalczania innych chwastów? Myślałem po prostu o wyznaczeniu stanowisk z glebą, poczekaniu na wyrośnięcie różnych chwastów i „potraktowaniu” ich badanymi środkami. Czy lepiej ograniczyć się do samej komosy (skoro o niej było wspomniane badanie)? Tylko czy w takim przypadku nie pojawi się zarzut, że robię to samo, co naukowcy w pracy, na której się opieram? A może znaleźć inny konkretny chwast, np. mak polny – ale czy wtedy będę mógł wykorzystać np. chrzan pospolity i cebulę zwyczajną, jeśli dana praca wykazała, że są one skuteczne w przypadku komosy?
Czy korzeń chrzanu i cebule będę mógł zakupić w sklepie?
Czy taka praca w ogóle nadaje się na OB?
Dziękuję.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości