Półprzepuszczalność błony komórkowej

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
Martik
Posty: 28
Rejestracja: 29 cze 2011, o 13:48

Półprzepuszczalność błony komórkowej

Post autor: Martik »

Proszę o sprawdzenie. I ewentualne poprawki.



Polecenie

Zaplanuj doświadczenie, które pozwoli ci zweryfikować następującą hipotezę: Błona komórkowa jest selektywnie przepuszczalna". masz do dyspozycji: słoik, lejek, celofan, wodę destylowaną, glukozę.


Problem badawczy: Badanie przepuszczalności błony komórkowej.

Hipoteza: Błona komórkowa jest selektywnie przepuszczalna

Przebieg doświadczenia:

Wylot lejka zasłonić szczelnie celofanem. Do słoika wlać wodę destylowaną. Do lejka wlać glukozę. Umieścić lejek z glukozą w słoiku z wodą destylowaną.

Obserwacje:

Woda ze słoika będzie przenikać przez celofan do lejka.

Wniosek:
Glukoza nie przenika przez błonę komórkową. Woda przenika przez błonę komórkową. Świadczy to o półprzepuszczalności błony komórkowej.
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: Półprzepuszczalność błony komórkowej

Post autor: Lunette »

Ja jestem trochę noga, jeżeli chodzi o doświadczenia, natomiast to co mi się nie podoba:
1) W obserwacjach zmieniłabym jakoś to zdanie, na np. Poziom cieczy w lejku zaczyna się podnosić. Obserwacje to to, co obserwujesz, nie znając substratów i używanych oddczynników.
2) We wniosku chodzi przede wszystkim o odniesienie się do tezy, więc ja bardziej sformułowałabym to w sposób: Błona komórkowa jest selektywnie przepuszczalna, ponieważ, w odróżnieniu od wody, glukoza nie przenika przez błonę. - Ty napisałeś dobrze, ale jednak główny wniosek dałabym na początku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości