Ilość aminokwasów w białku

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
artur_kacprzyk
Posty: 8
Rejestracja: 2 paź 2012, o 13:55

Ilość aminokwasów w białku

Post autor: artur_kacprzyk »

"Najkrótszy gen odkryty w 22 ludzkim chromosomie składa sie z 1000 nukleotydów z których 667 nukleotydy to introny. Określ maksymalną liczbę aminokwasów w białku kodowanym przez ten gen.

Tak, tak. Wiem że ilość nukleotydów eksonowych to 333, należy tę liczbę podzielić na 3. W wyniku tych działań otrzymam 111 i to jest liczba kodonów w mRNA.
I teraz moje pytanie. Czy od liczby 111 nie powinno się odjąć 1, ponieważ jeden z kodonów to kodon nonsensowny?
Dziękuję za odpowiedź,
pozdrawiam, Artur.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ilość aminokwasów w białku

Post autor: AnnaWP »

Tak.
artur_kacprzyk
Posty: 8
Rejestracja: 2 paź 2012, o 13:55

Re: Ilość aminokwasów w białku

Post autor: artur_kacprzyk »

Więc prawidłową odpowiedzią jest 110? I jeśli byś mogła to proszę o krótkie wyjaśnienie. Mój nauczyciel jest zdania, że kodon STOP nie zawiera się w sekwencji danego genu i dlatego nie powinno się tego odejmować.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ilość aminokwasów w białku

Post autor: AnnaWP »

Ależ skąd - jest zawarty w sekwencji danego genu, tak samo jak introny.
Ulega transkrypcji, ale nie ulega translacji, tzw. nie ma dla niego odpowiedniego aminokwasu - stąd nazwa nonsensowny.

Trudno mi komentować postawę nauczyciela. Przejrzyj może parę zestawów testowych z matur - są klucze odpowiedzi, na pewno takie pytanie było. Może klucz go przekona.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość