Przygotowania do matury 2013

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Jivan »

agas93 pisze: Hmm no wlasnie ? Tez mi sie wydaje ze powinno NO2 byc
niekoniecznie, Siarka jest niemetalem, a wy mylicie reakcje z metalami
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

[Film] Reakcja HNO3 z S

Post autor: goodman »

_Samira_ pisze:
MsHannah pisze:Zajrzalam do podrecznika bo sama nie bylam pewna tej reakcji i w 1 czesci WSiP-owskiej chemii wyglada ona tak:
S + 2 HNO3(st) H2SO4 + 2 NO
Dyskutowanie z podręcznikiem jest trochę głupie, ale czy reakcje stężonego kwasu azotowego nie dają NO2?
Według angielskiej wikipedii, stężony HNO3 w reakcji z niemetalami powinien utleniać je do ich najwyższych stopni utlenienia z wytworzeniem przy tym NO2.
en.wikipedia.org pisze: Reaction with non-metallic elements, with the exceptions of nitrogen, oxygen, noble gases, silicon and halogens, usually oxidizes them to their highest oxidation states as acids with the formation of nitrogen dioxide for concentrated acid and nitric oxide for dilute acid.

C + 4 HNO3 (conc.) → CO2 + 4 NO2 + 2 H2O
or
3 C + 4 HNO3 (dil.) → 3 CO2 + 4 NO + 2 H2O
Concentrated nitric acid oxidizes I2, P4 and S8 into HIO3, H3PO4 and H2SO4 respectively.
Uzgodniona reakcja powinna wyglądać tak:
S + 6 HNO3(stęż.) → H2SO4 + 6 NO2 + 2 H2O

Z resztą zobaczcie to sami:
Reakcja HNO3 z S


Te brązowe opary w końcu o czymś świadczą?

Phản ứng to reakcja po wietnamsku. Wiem, że film był kręcony wietnamskim ziemniakiem, ale ten słabo widoczny napis đậm đặc obok HNO3 na buteleczce z kwasem oznacza stężony. xd
EDIT:
Jakby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, tu jest ta sama reakcja razem z wykrywaniem H2SO4 poprzez strącenie go w postaci BaSO4 przy użyciu stęż. BaCl2
(dd = đậm đặc = stężony)

Niestety tylko wietnamskie filmiki znalazłem, ale jak wiadomo, chemia w Wietnamie jest bardzo wysoko rozwinięta. W końcu te wszystkie chemiczne zupki chińskie w głównej mierze pochodzą z Wietnamu. Właściwie to one nie powinny się nazywać chińskie", tylko wietnamskie".
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Piotrr »

na tym forum mozna sie ciekawych rzeczy jednak dowiedziec juz bede wiedzial ze stezony hno3 w reakcji z niemet. daje NO2.
a teraz mam problem z amfoterami.
zadanie z witka jest. jest lyzka aluminiowa(oskrobuja ja z tlenku glinu) i daja do wody. w odpowiedzi reakcja zachodzi ale al to amfoter co nie?
wiec wtf? chy ba ze z woda to nie reagujna tlenki i wodorotlenki? to dlaczego sam metal mialby reagowac? bez sensu.
i teraz czy jest roznica czy do reakcji amfo. z sazada uzyjemy stezonej czy nie zasady? z witka wynika ze stezona zasada w reakcji z amfo daje sol a rozcienczona hydroksykompleks. Czy to prawidlowa reakcja? czekam na podpowiedz )
W końcu lekarz
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Giardia Lamblia »

O metalach nie wolno mówić, że są amfoteryczne. Ich związki tak, natomiast same metale nie.
Glin reaguje z wodą z wydzieleniem wodoru jeżeli jest pozbawiony pasywnej warstwy Al2O3, która powstaje podczas kontaktu czystego, pierwiastkowego glinu z powietrzem (w końcu w powietrzu jest tlen cząsteczkowy). Tlenek glinu jako związek amfoteryczny z wodą nie reaguje.
Możesz przytoczyć przykłady tych zadań? Podczas reakcji wodorotlenku amfoterycznego z zasadą mogą powstawać różne produkty i każdy w zapisie maturalnym jest tak samo poprawny. W reakcji wodorotlenku glinu z zasadą sodową może powstać:
Na3[Al(OH)6]
Na[Al(OH)4]
Na3AlO3 i woda
NaAlO2 i woda

Wszystko zależy od zapisu (czy traktujemy wodorotlenek amfoteryczny w zapisie reakcji jakby był kwasem) i założonej liczbie koordynacyjnej atomu centralnego - glinu.

Edit: Jeszcze dodam:

W Al(OH)3 mamy 1 atom Al, 3 atomy H i 3 atomy O. Jeżeli potraktujemy wodorotlenek glinu jak kwas w zapisie reakcji, to zapisując go jako kwas tlenowy otrzymujemy H3AlO3, więc w reakcji z zasadą sodową dostajemy sól Na3AlO3.
Ostatnio zmieniony 7 lut 2013, o 11:42 przez Giardia Lamblia, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: _Samira_ »

oo, czyli się nie myliłam
goodman, że też ci się chce przeszukiwać yt i jeszcze sprawdzać, co znaczy po wietnamsku Phản ứng
Ale polska wikipedia wie swoje

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_azotowy#W.C5.82a.C5.9Bciwo.C5.9Bci
Ciekawe, czy gdyby ta reakcja była na maturze i nie uznaliby NO2, trzeba by było biegać się odwoływać z probówkami i palnikiem, i pokazywać no jak się nie wytwarza, jak się wytwarza?!
W końcu te wszystkie chemiczne zupki chińskie w głównej mierze pochodzą z Wietnamu. Właściwie to one nie powinny się nazywać chińskie", tylko wietnamskie".
ee tam, i tak wszyscy wiedzą że one z Radomia
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Piotrr »

czyli jakbym sobie nie zapisal to bedzie dobrze(chodzi oczywiscie o forme zapisu). dzieki mar. Jeszcze znowu sie czepie tego HNO3. jak stezony to NO2 a jak rozcienczony to rozumiem ze NO powstaje? dzieki z gory za odpowiedz
W końcu lekarz
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Giardia Lamblia »

Piotrr pisze:jak stezony to NO2 a jak rozcienczony to rozumiem ze NO powstaje? dzieki z gory za odpowiedz
Z tego co mi wiadomo, to tak.
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Piotrr »

znowu dzieki mar a czy jest ci cos wiadomo na temat innych zwiazkow ktore wypadaloby znac a tez od ich stezenia zalezy przebieg reakcji? nie wiem np stezony i nie H2SO4 z niemetalem. nie wierze nie znalem i moze dalej nie znam takich podstaw.
W końcu lekarz
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Giardia Lamblia »

W Witowskim masz taką reakcję:
S + 2H2SO4 (stęż.) 3SO2↑ + 2H2O
Awatar użytkownika
MsHannah
Posty: 294
Rejestracja: 18 lis 2011, o 20:33

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: MsHannah »

Mi tez za bardzo nie pasowalo to NO, bo w koncu reakcja ze stezonym kwasem, ale jak wyzej wspomnialam zajrzalam do podrecznika no i niestety byl tam blad, z reszta nie pierwszy raz we WSiP-owskiej chemii. Dlatego tez moje podreczniki z chemii leza na szafce i zbieraja kurz
pomarancza93
Posty: 199
Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:24

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: pomarancza93 »

Ok,dzieki za odpowiedzi z tym NO2 a jeszcze raz spytam,robil ktos zadania ze zw nieorg z maturalnie? Bo dla mnie one sa straszne, polowy nie umiem Z czego robicie zadania ze zwiazkow nieorg ?

Awatar użytkownika
Passiflora
Posty: 1469
Rejestracja: 2 lip 2012, o 17:42

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Passiflora »

agas93 pisze:robil ktos zadania ze zw nieorg z maturalnie? Bo dla mnie one sa straszne, polowy nie umiem Z czego robicie zadania ze zwiazkow nieorg ?
Jeszcze nie ruszyłam tego zbioru, więc nie wiem czy potrafiłabym je rozwiązać Z reguły są tam zadania, hmm jakby to ująć, bardziej wymagające
Robiłam zad ze zbioru wyd. Operon i Witowskiego. Później zabiorę się jeszcze Personę.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: zoo_ »

Po czym poznać, że dalsza nauka już nie ma sensu, bo mózg odmawia współpracy?
Kiedy na pytanie nazwij etapy pracy serca pokazane na rysunku odpowiadasz I-wdech, II-wydech -.-
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości