Przygotowania do matury 2013

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Jivan »

agas93 pisze:Ok,dzieki za odpowiedzi z tym NO2 a jeszcze raz spytam,robil ktos zadania ze zw nieorg z maturalnie? Bo dla mnie one sa straszne, polowy nie umiem Z czego robicie zadania ze zwiazkow nieorg ?
z maturalnie robiłem tylko arkusze autorskie które pewnie były układane na podst tych zadań, i poziom ich był beznadziejny, tzn za prosty coś na wzór matur próbnych rocznik 2004 grudzień, no chyba że wcześniejsze działy są trudniejsze
pomarancza93
Posty: 199
Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:24

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: pomarancza93 »

No ja robie witowskiego pazdre i maturalnie Wg mnie maturalnie jest najtrudniejsze i te zad sa inne, no ale w sumie matura na pewno tez bedzie inna Watpie zeby dali typowe schematyczne zad jak w wit Ale jak mi tak zle ida to sie tylko zniechecam i nie wiem czy odstawic ten zbior i przejsc na jakis inny czy robic dalej

Awatar użytkownika
MsHannah
Posty: 294
Rejestracja: 18 lis 2011, o 20:33

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: MsHannah »

zoo_ pisze:Po czym poznać, że dalsza nauka już nie ma sensu, bo mózg odmawia współpracy?
Kiedy na pytanie nazwij etapy pracy serca pokazane na rysunku odpowiadasz I-wdech, II-wydech -.-



Ja z Maturalnie, ze zdasz robilam tylko na razie organiczna, wiazania i troche kinetyki. Poziom jakos niespecjalnie wysoki ale fakt - niektore zadania sa dziwne
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Wendigo »

Wracając do tej reakcji stężenie kwasu azotowego, przeszukałem trochę na ten temat trochę w Internecie i raz można wyczytać, że powstaje NO a innym razem NO2. Pewnie na przebieg reakcji mają wpływ warunki. Do tego trzeba pamiętać, że NO z łatwością przekształca się w dwutlenek. Na maturze chyba nie może być takiego zadania.
Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Madridistka »

W moim kochanym zeszycie od chemii mam, że NO powstaje, kiedy bierze udział w reakcji rozcieńczony HNO3, a NO2 kiedy stężony
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Piotrr »

akurat trafilo sie zadanko wlasnie takie w tegorocznejs sierpniowej czy jakiesj tam. bylo ze sa 3 probowki z czyms tam do jednej wlano rozc. hno3 do 2 stezony a do 3 siarkowy 6. z jednej brunatny gaz wylecial, z drugiej gaz ktory zbrunatnial, a z 3 gaz o ostrym zapachu. do tamtej pory moja wiedza to byla taka ze no2 brunatny a no bezbarwny. wiadomo bylo ze w jednym przypadku tlenek do dwutlenku skoczy tylko teraz ktory kwas co robil. wtedy nie wiedzialem a teraz juz wiem D
W końcu lekarz
charliebrown
Posty: 47
Rejestracja: 6 lut 2013, o 12:13

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: charliebrown »

Powtarzam właśnie protisty i tak się zastanawiam, czy naprawdę trzeba wiedzieć który protist należy do jakiej grupy (kinetoplastydy, parabasalia.), jakie ma substancje zapasowe i jaki cykl rozwojowy. Z tego co kojarzę to na maturze pojawiały się pytania związane z protistami, które wywołują choroby u ludzi, ewentualnie z pantofelkiem. A Wy jak dokładnie uczycie się tych protistów?
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Wendigo »

Ja nigdy się nie uczyłem szczegółowej systematyki podczas przygotowań do matury, uważam że jest to strata czasu. Wystarczy znać cechy charakterystyczne, odróżniające daną grupę organizmów od pozostałych. Zresztą wystarczy przejrzeć arkusze maturalne, aby znaleźć odpowiedź na pytanie: czy to jest faktycznie potrzebne?".
cracko
Posty: 116
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 14:10

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: cracko »

Dokładnie. Jak czasami czytam czego się tu ludzie uczą na blachę to aż mi się niedobrze robi. Zanim zaczniecie się uczyć zróbcie sobie może kilka matur żeby się dowiedzieć CZEGO się uczyć a nie bezmyślnie ryjecie podręcznik od A do Z.
Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Madridistka »

Z tą systematyką denerwuje mnie operon, tam jest często więcej na temat jakiś tam poszczególnych grup niż na temat funkcji życiowych itp razem wziętych, do tego wszystko napisane ciągłym tekstem i osobiście przysypiam w połowie jak to czytam. I to mnie w sumie w operonie najbardziej denerwuje, dlatego wolę najpierw nauczyć się z Bukały, gdzie jest wszystko przejrzyście i o np. systematyce jakaś tablka, wyróżnione wszystko, a potem doczytać w operonie.
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: goodman »

Ja tą cała systematyke w operonie olałem i raczej na dobre mi to wyszło. Na maturze tego nie ma P

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Giardia Lamblia »

I tak 95% informacji z operonu dotyczących funkcji życiowych organizmów na maturze się nie pojawi.no ale better be safe then sorry, no nie?
Informacji jakoś zastraszająco dużo nie ma, ale według mnie tyle ile potrzeba, żeby niepotrzebnie nie przesycać licealisty wiadomościami. Skoro matura zawiera szereg różnych działów biologicznych, to nie należy się spodziewać, że każdy będzie omówiony w każdym, nawet najdrobniejszym szczególe. Matura ma w końcu tylko 30-pare pytań

Kilka informacji z systematyki można przeczytać, ale uczyć się tego na pamięć nie ma najmniejszego sensu.
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: skface »

W tym roku było kilka zadań sprawdzających wiedzę właśnie z zakresu systematyki. Z tymi rybami - za 2 pkt, z ptakami i który z nich ma grzebień - 2 pkt, dziobaki - 2pkt, cykl rozwojowy pchły - 2 pkt. Jakby ktoś sobie całkiem odpuścił, to tak jakby oddać za darmo 13%.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości