Przygotowania do matury 2013

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Mission
Posty: 109
Rejestracja: 14 lip 2012, o 20:09

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Mission »

Ok, dzięki
ja125
Posty: 48
Rejestracja: 29 lis 2009, o 22:03

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: ja125 »

Czy dekarboksylacja kwasu octowego zachodzi bez katalizatora? Patrzyłem w kilku miejscach i wszędzie nie podano żadnego katalizatora, ale to by oznaczało że ocet powinien wietrzeć a jego pary spalać się niebieskim płomieniem.
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: skface »

Ja mam napisane, że pod wpływem CaO i 300 st.
ja125
Posty: 48
Rejestracja: 29 lis 2009, o 22:03

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: ja125 »

Czyli pewnie prawidłowo a u mnie w podręczniku zapomnieli o katalizatorach. Moge wiedzieć jaki podręcznik?
Awatar użytkownika
paaula
Posty: 1673
Rejestracja: 18 sty 2009, o 21:01

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: paaula »

U mnie w Danikiewiczu też pisze, że dekarboksylacja zachodzi z użyciem CaO i w podwyższonej temperaturze.
Ogólnie jest tak, że dekarboksylacja kwasów monokarboksylowych wymaga użycia katalizatorów, natomiast w przypadku kwasów polikarboksylowych wystarczy tylko podwyższona temperatura
ja125
Posty: 48
Rejestracja: 29 lis 2009, o 22:03

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: ja125 »

Może troche spamuje dzisiaj ten wątek ale robie maraton z węglowodorami - dlaczego addycja wody do propenu daje propanol a nie izopropanol? Znów mam problem z regułą Markownikowa.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: zoo_ »

Głównym produktem jest izopropanol (propan-2-ol) - zgodnie z regułą Markownikowa wodór tam gdzie jest go więcej, grupa -OH tam gdzie wodorów mniej, czyli po środku : D
magali
Posty: 286
Rejestracja: 22 lis 2012, o 21:13

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: magali »

Ludziska, myślicie,że to dobry sposób jak rozwiązuję Bukałę,pisze sobie odpowiedzi autorów,a sama odpowiadam w myślach.Chcę potem wracać do tych pytań i wałkować w kółko abym zapamiętała odpowiedzi i tak ze wszystkimi zbiorami.Jest sens? Mi się wydaje,że tak,tak samo zrobię z maturami,już w sumie te które rozwiązywałam to wracam i analizuję te moje błędy.Próbuję wyćwiczyć się w pisaniu pod klucz,a to,że raz rozwiąże jakieś zadanie to nic i nie da.Co sądzicie?
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Jivan »

magali pisze:Ludziska, myślicie,że to dobry sposób jak rozwiązuję Bukałę,pisze sobie odpowiedzi autorów,a sama odpowiadam w myślach.Chcę potem wracać do tych pytań i wałkować w kółko abym zapamiętała odpowiedzi i tak ze wszystkimi zbiorami.Jest sens? Mi się wydaje,że tak,tak samo zrobię z maturami,już w sumie te które rozwiązywałam to wracam i analizuję te moje błędy.Próbuję wyćwiczyć się w pisaniu pod klucz,a to,że raz rozwiąże jakieś zadanie to nic i nie da.Co sądzicie?
ja robie podobnie jeśli nie wiedziałem jakiegoś pytania z Bukały albo wydaje mi się dobre pod maturę to pisze jego numer na 1 stronie i później wracam , staram sie zrozumieć i zazwyczaj sie udaje , ewentualnie to wkuwam na pamięć ostatecznie i tak system mam we wszystkich zbiorach
magali
Posty: 286
Rejestracja: 22 lis 2012, o 21:13

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: magali »

No bo ja nie wiem,niby dużo jeszcze czasu zostało,a ja się tak boję tej biologii.Mam sporą wiedzę,ale jakoś dopiero jak spojrzę na odpowiedź to jest-no takMam nadzieję,że wszystko da się wyćwiczyć do maja.

A jakie robicie zbiory-ja na razie zrobiłam z Bukały rośliny, kończę bezkręgowce,w między czasami maturalnie,że zdasz.Teraz przyspieszam tempa,bo skończyła się sesja.Oprócz tego Witek,zacznę robić w tym tygodniu,arkusze,zbiór Wendigo,myślę też nad abc z wsipu.Jak to wszystko nic nie da to się strsznie wkurzę.
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Jivan »

magali, ja robię teraz fizjologie roślin , i jak przeczytałem na biologu post o tych aparatach szparkowych to sie sam zastanawiałem co i jak bo mi juz te jabłczany, pompy protonowe, stężenia i wszystko sie pomieszało że sam zgłupiałem

magali w bukale tez nie cała odp musisz sklecić, bo polowa to jest komentarz autora do odp
magali
Posty: 286
Rejestracja: 22 lis 2012, o 21:13

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: magali »

To dobrze,bo jak czasami patrzę an te wasze odpowiedzi w zadaniach maturalnych to się łapię za głowę.
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: skface »

ja125 pisze:Czyli pewnie prawidłowo a u mnie w podręczniku zapomnieli o katalizatorach. Moge wiedzieć jaki podręcznik?
Nowa Era.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości