Przygotowania do matury 2013

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: goodman »

Wszystkie wartości jakie podstawiamy do wzoru muszą być podane w jednostkach układu SI (bez żadnych przedrostków typu kilometr, wyjątek stanowi tylko kilogram).
Układ SI zawiera 7 podstawowych jednostek (cała reszta to tylko ich pochodne, mimo iż spora ich część ma własne nazwy). Są to:
  • metr — długość
  • kilogram — masa (uwaga: nie gram)
  • sekunda — czas
  • amper — prąd elektryczny
  • kelwin — temperatura
  • kandela — światłość
  • mol — liczność materii.
Jednostką (pochodną) gęstości w układzie SI jest kilogram na metr sześcienny – kg/m3, ciśnienia: pascal - Pa = N/m2(niuton na metr kwadratowy), przyśpieszenia: metr na sekundę kwadrat m/s2, wysokość/szerokości/długości itd.: metr - m.
[p] = Pa = N/m2
[ρ] = kg/m3
[h] = m
[g] ≈ 9,81m/s2 ≈ 10m/s2 (przyśpieszenie ziemskie)
np. ciśnienie hydrostatyczne wywierane przez hipotetyczną ciecz o gęstości 1kg/m3 o wysokości słupa cieczy 1m przy przyśpieszeniu grawitacyjnym 10m/s2 wynosi:
p= ρgh = 1 (kg/m3)*10(m/s2)*1(m)= 10 Pa
Stosuj się do tego to nigdy nie będziesz miał problemów z jednostkami.
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: Piotrr »

dziekuje D
W końcu lekarz
risotto
Posty: 112
Rejestracja: 10 kwie 2012, o 08:43

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: risotto »

znacie może w necie jakąś stronę gdzie omówiona jest organiczna w przystępny sposób ?
Awatar użytkownika
chemik1212
Posty: 429
Rejestracja: 24 sty 2010, o 18:22

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: chemik1212 »

risotto pisze:znacie może w necie jakąś stronę gdzie omówiona jest organiczna w przystępny sposób ?
W 3 tomie chemii z OE pana Danikiewicza (nowa seria). Bardzo dobrze wszystko wytłumaczone.

Kulee ale słoneczkooo świeci sęm Przypływ energii ale nie do nauki
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: Wendigo »

Jeżeli chodzi o chemię organiczną, to ja bym polecił Chemię organiczną Johna Mcmurryego. Niby książka akademicka, ale napisana bardzo przystępnym językiem. Wszystko wytłumaczone od podstaw, raz się nauczysz i już nie zapomniesz.

Jeżeli miałbym Ci polecić witrynę internetową to tą samą, którą podał kolega wyżej.
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: Piotrr »

nie moge zrobic zadanka z hydro znowu pecherzyk gazu wznosi sie w wodzie z v=25 cm/s. o ile zmaleje w nim cisnienie po 2s?
no doszedlem do tego ze P1=Pat+Ph1 a P2=Pat=Ph1 gdzie Ph1
delta P=P2-P1 gdzie P1=dgh a P2=dg(h-0,8m). nie wiem czy zalozenie jest ok a nawet jesli to nie umiem tego wykonac matematycznie. ma ktos pomysl? wynik to 5kPa
W końcu lekarz
nevergonnabe
Posty: 91
Rejestracja: 13 maja 2012, o 11:33

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: nevergonnabe »

Mógłby ktoś mi jasno wytłumaczyć, kiedy następuje substytucja elektrofilowa, a kiedy nukleofilowa? I jeszcze jedno, jak tworzy się wzory Fishera?
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

[Link] Mechanizm nukleofilowy i elektrofilowy

Post autor: goodman »

Piotrr pisze:nie moge zrobic zadanka z hydro znowu pecherzyk gazu wznosi sie w wodzie z v=25 cm/s. o ile zmaleje w nim cisnienie po 2s?
no doszedlem do tego ze P1=Pat+Ph1 a P2=Pat=Ph1 gdzie Ph1
delta P=P2-P1 gdzie P1=dgh a P2=dg(h-0,8m). nie wiem czy zalozenie jest ok a nawet jesli to nie umiem tego wykonac matematycznie. ma ktos pomysl? wynik to 5kPa
Tak na szybko to:
v=0,25m/s
t=2s
ρ=1000kg/m3
Δp=p2-p1
p1=ρgh1
p2=ρgh2
Δp=ρgh2-ρgh1=ρg(h2-h1)=ρgΔh
Δh to różnica miedzy h2 i h1 czyli Δh=h2-h1
Ponieważ prędkość w ruchu jednostajnym nie zależy od czasu, to oznacza, że zmiana położenia w równych odstępach czasu jest stała ( vt=v=const) = więc droga przebyta przez pęcherzyk powietrza(w tym wypadku chodzi o zmianę wysokości Δh) zależy wprost proporcjonalnie od czasu:
Δht=ht2-ht1=v(t2-t1)=vΔt
t1=0, t2=2s zatem Δt=t2=t
Δht w czasie t: Δh=vt=0,25m/s*2s=0,5m
zatem zmiana ciśnienia
Δp=ρgΔh=1000kg/m3*10m/s2*0,5m=5000Pa=5kPa ponieważ wektor przemieszczenia pęcherzyka zwrócony był w górę to wartość ciśnienia wewnątrz niego malała wprost proporcjonalnie do spadku głębokości na jakiej sie znajdował = zmalała o 5kPa

nevergonnabe pisze:Mógłby ktoś mi jasno wytłumaczyć, kiedy następuje substytucja elektrofilowa, a kiedy nukleofilowa? I jeszcze jedno, jak tworzy się wzory Fishera?
Substytucja elektrofilowa&nukleofilowa - przejrzyj to i poszukaj tego co Cię interesuje w tym temacie:
post525199.html

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Projekcja_Fischera
Tworzenie wzorów Fishera
)
Awatar użytkownika
hania0501
Posty: 93
Rejestracja: 24 lut 2013, o 15:26

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: hania0501 »

a wie ktoś, gdzie jest dobrze opracowana optyka z fizyki ?
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: goodman »

Jesli chodzi o podstawe to ja korzystałem z podręcznik zamkoru i zrobiłem zadania z optyki ze zbioru zadań chyli. Tyle powinno wystarczyć. Optyka to dość prosty dział jak sie juz zrozumie podstawy.

Staszekjj
Posty: 12
Rejestracja: 5 mar 2013, o 15:55

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: Staszekjj »

Cześć wkuwam książki na maturę z biologii,ale największy problem to zadania typu : jest jakiś opis i opisane są np. zalety fitooczyszania a ja mam podać wady. Nie jestem tępakiem , ale nie posiadam takiej wiedzy,aby odpowiedzieć możecie polecić książki gdzie tego się nauczę ?
Bo brak tego będzie kosztował mnie 15 pkt na maturze
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: Piotrr »

hej maturzysci potrzebuje pomocy w zadanku z fizy. Jest to nowy typ zadania i nie bardzo wiem jak to ugrysc, a przez to ie moge znowu zrobic innech podobnych zadan.
otoz: Cialo plywa czesciowo zanurzone w cieczy o gestosci 0,8g/cm3. w zanurzeniu jest 1/4 objetosci ciala. oblicz gestosc ciala.
odp 0,2g/cm3. Czekam na pomoc )
W końcu lekarz
addict
Posty: 77
Rejestracja: 26 lis 2011, o 14:56

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: addict »

a z biologii tydzień po tygodniu do matury czy maturalnie, ze zdasz? co waszym zdaniem godne polecenia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości