Przygotowania do matury 2013

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
mickey_mouse
Posty: 641
Rejestracja: 25 kwie 2012, o 07:59

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: mickey_mouse »

Staszekjj, jak chcesz mieć argumenty co do GMO to włącz sobie na youtube wywiad z jakimś szalonym ekologiem, który z obłędem w oczach opowiada o nadmiernej ingerencji człowieka w przyrodę ja uwielbiam oglądać takie rzeczy, trochę w głowie też zostanie ^^

Swoją drogą, ostatnio przypomniałam sobie które limfocyty dojrzewają w grasicy, bo oglądałam odcinek Było sobie życie w którym małe limfocyciki T uczyły się w szkole kto jest wrogiem, a kto przyjacielem organizmu, a ta szkoła nazywała się grasica
szluwka
Posty: 256
Rejestracja: 5 paź 2012, o 12:19

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: szluwka »

pomożecie?

a) Oblicz stęż. % H2SO4 jeśli z 300g może przereagować 8g Ca.

b) Oblicz ile g 18% roztworu KOH potrzeba na całkowite zobojętnienie 0,3dm3 20% roztworu H3PO4 (g=1,4)

c) 0,5mola NaNO3 dodano do roztworu 5% soli. Ile g 20% roztworu tej soli można otrzymać?

d)NH3 spalono całkowicie do NO. Objętość gazów poreakcyjnych wynosiła 56dm3, a znaleziono wśród nich 6dm3 gazu, który podtrzymywał palenie. Ile dm3 tlenu wprowadzono do reaktora?

e) Do reaktora wprowadzono 70dm3 mieszaniny H2 i O2. Po zainicjowaniu nast. eksplozja i otrzymano H2). Oprócz H2) pozostało 10dm3 tlenu nieprzereagowanego. Oblicz jaki % tlenu i wodoru zawierała mieszanina wyjściowa.


PS argumentacja do GMO ma wiele słów-kluczy, gdzieś mi to egzaminatorka podała, poszukam jeśli chcecie:)
micra
Posty: 998
Rejestracja: 1 lip 2012, o 18:57

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: micra »

chyba sobie też pooglądam ten serial
micra
Posty: 998
Rejestracja: 1 lip 2012, o 18:57

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: micra »

szluwka jak możesz to wklej do odpowiedniego wątku, tam nie zginie
Awatar użytkownika
Osa
Posty: 25
Rejestracja: 2 lut 2010, o 16:24

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: Osa »

Hej
Ma ktoś z Was może testy z Operonu z innych lat niż 2008 i 2010?
Poszukuję wydania, w którym w teście z ekologii są zadania, gdzie należy uporządkować ekosystemy według produktywności, stworzyć tabelkę na temat oddziaływań, jest też pytanie o DDT i wskazywanie zakresu tolerancji bakterii nitryfikacyjnych na azot
esdream
Posty: 365
Rejestracja: 21 lip 2012, o 15:32

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: esdream »

szluwka poszukaj proszę, proszę też mam zawsze problem z tymi zadaniami
Awatar użytkownika
chemik1212
Posty: 429
Rejestracja: 24 sty 2010, o 18:22

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: chemik1212 »

W tym roku na maturze z chemii będzie pewnie dużo fizy. Zawiłe zadania z obliczanie entalpii, może entropia, ogólnie jakieś szczegóły. Biola- duużo człowieka, fizjologia i może coś z cyklem rozwojowym roślin. Z zoologi będzie pewnie parę pytań porównawczych szczegóły w budowie albo fizjologi (U jaszczurek i żółwi kloaka tworzy uchyłek – pęcherz moczowy, w którym gromadzi się mocz. Węże i krokodyle nie mają pęcherza moczowego mocz ich zbiera się w kloace). Na pewno nie będzie banalnych i oczywistych pytań o coś banalnego i oczywistego
micra
Posty: 998
Rejestracja: 1 lip 2012, o 18:57

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: micra »

wątpię żeby takie porównanie dali na maturze
raczej coś w stylu czego nie mają ptaki i dlaczego

zresztą nie ma co wybiegać w przyszłość, nie sądzę by pokusili się na jakieś drastyczne zmiany w poziomie matur tak jak w 2011

o dużą ilość człowiek się nie pokuszą, z racji tego że praktycznie sam człowiek jest na podstawie
a chemia to chemia, nie fizyka (w tym roku zadanie z entalpii było banalne)
Awatar użytkownika
mickey_mouse
Posty: 641
Rejestracja: 25 kwie 2012, o 07:59

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: mickey_mouse »

chemik1212 pisze:U jaszczurek i żółwi kloaka tworzy uchyłek – pęcherz moczowy, w którym gromadzi się mocz. Węże i krokodyle nie mają pęcherza moczowego mocz ich zbiera się w kloace
Czytając to zrobiłam wielkie oczy i aż zajrzałam do swojego operonu (podręcznika i vademecum) ale okazało się, że to nie ja byłam ślepa, tylko faktycznie ani w jednym ani w drugim nie ma wzmianki o tym wyjątku ale oczywiście masz rację, ciocia wiki się zgodziła.
Awatar użytkownika
chemik1212
Posty: 429
Rejestracja: 24 sty 2010, o 18:22

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: chemik1212 »

micra pisze: a chemia to chemia, nie fizyka (w tym roku zadanie z entalpii było banalne)
Było banalne ale w tym już może takie nie być . Masz przykład pomieszania fizyki i chemii: mamy wybrać elektrolit który z daną substancja ma takie przewodnictwo elektryczne jak na wykresie.
mickey_mouse pisze:
chemik1212 pisze:U jaszczurek i żółwi kloaka tworzy uchyłek – pęcherz moczowy, w którym gromadzi się mocz. Węże i krokodyle nie mają pęcherza moczowego mocz ich zbiera się w kloace
Czytając to zrobiłam wielkie oczy i aż zajrzałam do swojego operonu (podręcznika i vademecum) ale okazało się, że to nie ja byłam ślepa, tylko faktycznie ani w jednym ani w drugim nie ma wzmianki o tym wyjątku ale oczywiście masz rację, ciocia wiki się zgodziła.
Takki tu niestety Nasze szkolne podręczniki wymiękają. W tamtym roku tylko z nich korzystałem i .w tym roku poprawiam maturki:). Zaopatrzyłem się kilka dodatkowych - Lewińskiego, Hosera, Traczyka i nie ma porównania z zawartymi info i zastawieniami. Taki przykład:Produkowanie kwasu moczowego ma szczególne znaczenie u zwierząt, których rozwój zarodkowy odbywa się pod skorupa jajka bez kontaktu z wodą. W tych przypadkach kryształki kwasu moczowego są odkładane w jamie płodowej,zwanej omocznią. Czemu to jest dobre rozwiązanie, pomimo tego, iż ten proces pochłania dużo energii? Oczywiście pomijamy oszczędność wody a jest coś jeszcze .
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: zoo_ »

Kwas moczowy jest trudno rozpuszczalny w wodzie i nie wydostaje się z omoczni, przez co mógłby zatruwać zarodek.
Nie potrzebowałam do tego Hosera, Traczyka ani Lewińskiego.
micra
Posty: 998
Rejestracja: 1 lip 2012, o 18:57

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: micra »

uczmy się fizyki bo źle zdamy maturę z chemii
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: goodman »

chemik1212 pisze:W tym roku na maturze z chemii będzie pewnie dużo fizy. Zawiłe zadania z obliczanie entalpii, może entropia, ogólnie jakieś szczegóły.
Jedyna trudność entalpii to wiedzieć kiedy dodać, kiedy odjąć, kiedy pomnożyć i kiedy podzielić. Entropii nie ma nawet w wymaganiach, więc jakby coś dali to na pewno proste i z wystarczająco dużym opisem, tak jak np. bufory rok temu.
chemik1212 pisze:
micra pisze: a chemia to chemia, nie fizyka (w tym roku zadanie z entalpii było banalne)
Było banalne ale w tym już może takie nie być . Masz przykład pomieszania fizyki i chemii: mamy wybrać elektrolit który z daną substancja ma takie przewodnictwo elektryczne jak na wykresie.
mickey_mouse pisze:
chemik1212 pisze:Takki tu niestety Nasze szkolne podręczniki wymiękają. W tamtym roku tylko z nich korzystałem i .w tym roku poprawiam maturki:). Zaopatrzyłem się kilka dodatkowych - Lewińskiego, Hosera, Traczyka i nie ma porównania z zawartymi info i zastawieniami.
Nie wiem które pytanie w zeszłym roku było wykraczające poza zakres podręczników, bo moim zdaniem żadne, i żadne też nie wymagało jakiejś szczególnej wiedzy. Jak dla mnie cała matura opierała się na wykorzystaniu dobrze poznanych ogółów czy praw w praktyce i zdecydowanie ważniejsze były umiejętności, niż wiedza. Tą maturę spokojnie dało się napisać na 100% korzystając tylko z podręczników operonu i mając wystarczająco duże umiejętności w rozwiązywaniu zadań. Osobiście brakło mi tych umiejętności, bo wiedzę miałem zdecydowanie zbyt dużą jak na tą maturę. Też lubiłem dużo wiedzieć i okazało się to zupełnie niepotrzebne. No, ale tak to czasem bywa, jak się czegoś uczy pierwszy raz zaczynając z niczego i robi się to na spontanie )

Elementy fizyki na chemii zawszę są obecne i vice versa. Obie nauki są ze sobą dosyć mocno powiązane. Przykładowe działy które się ze sobą pokrywają to m.in.: budowa atomu, przemiany jądrowe, podstawy mechaniki kwantowej, prawa gazowe, termodynamika, elektrochemia itd. i zbyt trudne raczej nie są, bo praktycznie wszystko opiera się na matematyce i znajomości kilku praw.
Wg mnie gorsze są rzeczy typowo pamięciowe typu: właściwości pierwiastków i związków (nieorg i org.), bo tam często jest sporo niejasności i wiedza rzeczywista na ten temat nie pokrywa się z tą maturalną.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość