Oj głupie pytanie.

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Mów_mi_Rafał
Posty: 14
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 15:05

Oj głupie pytanie.

Post autor: Mów_mi_Rafał »

Witam,
mam w zasadzie 2 głupie pytania.

1. Czym różni się w zasadzie stężeniowa stała równowagi od stałej dysocjacji? Nie chodzi mi o definicję, tylko bardziej użytkowo.
2. Kiedy w zapisie na stałą równowagą pomijamy wodę (jeśli pomijamy)

Tak z technicznych kwestii, bo w Witowskim (czy jest ktoś, kto tego nie używa?) nie mogłem wychwycić różnicy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Oj głupie pytanie.

Post autor: Giardia Lamblia »

M&#xF3w_mi_Rafa&#x142 pisze:2. Kiedy w zapisie na stałą równowagą pomijamy wodę (jeśli pomijamy)
Nie musisz jej pomijać, natomiast kiedy roztwór jest rozcieńczony, to stężenie molowe wody w wodzie jest praktycznie stałe (wynosi ok. 55.56 mol/dm3) - wtedy ewentualnie można ją pominąć.
M&#xF3w_mi_Rafa&#x142 pisze:1. Czym różni się w zasadzie stężeniowa stała równowagi od stałej dysocjacji? Nie chodzi mi o definicję, tylko bardziej użytkowo.
Dla kwasów:
1.png
1.png (1.26 KiB) Przejrzano 1350 razy
Dla zasad:
2.png
2.png (1.22 KiB) Przejrzano 1350 razy
Jest to taki sam przypadek, dla rozcieńczonych roztworów stężenie wody w wodzie jest praktycznie stałe dlatego można zastosować przelicznik stałej równowagi reakcji (K) na odpowiednią stałą dysocjacji (Ka lub Kb). Nie oznacza to, że wodę w tym wypadku pomijamy - po prostu uwzględniamy jej stężenie jako stałą. Chodzi tutaj o uproszczenie, pozbywamy się dzięki niemu dodatkowych obliczeń.
Ostatnio zmieniony 5 kwie 2013, o 19:24 przez Giardia Lamblia, łącznie zmieniany 1 raz.
Mów_mi_Rafał
Posty: 14
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 15:05

Re: Oj głupie pytanie.

Post autor: Mów_mi_Rafał »

Ok, właśnie o to mi chodziło, że w stałej dysocjacji w mianowniku nie ma wody. Dzięki wielkie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości