Problem przy użyciu powiększenia x100

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Awatar użytkownika
Maddalene
Posty: 27
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 12:37

Problem przy użyciu powiększenia x100

Post autor: Maddalene »

Hej
Przygodę z mikroskopem rozpoczęłam stosunkowo niedawno Będzie z miesiąc Próbuję wciągnąć się w jego świat. Przez pierwsze 2 tygodnie oglądałam kawałki liści, owoców i warzyw Obecnie próbuję obserwować struktury mniejsze. Pobrałam pyłek z kwiatka Nie mam jeszcze wprawy w robieniu preparatów. Dlatego mój preparat jest bardzo prymitywny. Między dwa szkiełka włożyłam pyłek, po czym zlepiłam je lakierem do paznokci. Sposób ten znalazłam na tym forum Ziarenka były świetnie widoczne na obiektywie x4, x10, słabo na x40, i w ogóle na x 100. Użyłam olejku imersyjnego lecz mimo tego nic nie dostrzegłam. W czym może tkwić problem?

Niestety nie mam, kamery do mikroskopu. Ale w przyszłości planuję taką inwestycje Spróbowałam zrobić zdjęcie zwykłym aparatem Możecie zobaczyć czy wszystko jest dobrze zrobione? Z góry dziękuję
Załączniki
x40
x40
x10
x10
x4
x4
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Problem przy użyciu powiększenia x100

Post autor: planapo »

problem moze tkwic m.in. w:

- zlym przygotowaniu preparatu - moze byc za gruby, zwlaszcza jezeli slabo bylo widac juz na 40x to najpewniej tak jest do obiektywu 100x musi byc bardzo cienki
- zalaniu calego preparatu lakierem.
- slabej jakosci mikroskopu (ale to dalszej kolejnosci)
Awatar użytkownika
Maddalene
Posty: 27
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 12:37

Re: Problem przy użyciu powiększenia x100

Post autor: Maddalene »

Dziękuję bardzo
JohnyM

Re: Problem przy użyciu powiększenia x100

Post autor: JohnyM »

Możesz kombinować w ten sposób:
Pyłek do olejku immersyjnego, na to szkiełko i ramówka z lakieru.
Ale nie widzę potrzeby robienia z tego pół-utrwalonego preparatu. Po prostu zamknij w wodzie i olejku, a jak Ci się znudzi, to szkiełko do mycia/kosza.
Czterdziestka to najbardziej wymagający obiektyw. Jakość szkiełka nakrywkowego, jakość samego obiektywu (jaki masz mikroskop?), grubość obiektu i preparatu mają bardzo duży wpływ.
Co do setki, to ja używam głównie utrwalonych preparatów barwionych, bez szkiełka nakrywkowego. Jak używam szkiełka, to obiektyw widzi jedynie niewielki obszar pod jego powierzchnią - preparat musi być bardzo cienki.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Problem przy użyciu powiększenia x100

Post autor: planapo »

szkielko nakrywkowe nie moze pływać, dzieje sie tak jak jest za duzo wody.

prawda ze przecietnej jakosci obiektyw 40x moze dawac skrajnie rozne rezultaty w zaleznosci od poprawnosci wykonania preparatu. te zwykle o NA 0,65 nie sa jeszcze zbyt czule na wahania grubosci szkielka.
Kajtek_1984
Posty: 9
Rejestracja: 26 lis 2012, o 10:33

Re: Problem przy użyciu powiększenia x100

Post autor: Kajtek_1984 »

Poza tym do obiektywu 100X należy preparat prześwietlić, np. olejkiem immersyjnym, dając dodatkowo kroplę między szkiełko podstawowe i nakrywkowe (nie zapominając o dodaniu między obiektyw a preparat).
JohnyM

Re: Problem przy użyciu powiększenia x100

Post autor: JohnyM »

Prześwietlić, to możesz skrawek histologiczny, ale w ksylenie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości