MOMENT DIPOLOWY

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
bo11
Posty: 53
Rejestracja: 18 lip 2011, o 17:46

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: bo11 »

Co do związku momentu dipolowego z elektroujemnością. To chodzi o to, że jeżeli moment dipolowy jest charakteryzowany przez wektor o wartości u = /q/ x l gdzie le to odległość pomiędzy ładunkami, to im większą różnica elektroujemności pomiędzy atomami, które tworzą wiązanie, tym dalej od siebie są położone ładunki = większa wartość l = większy moment dipolowy. A czy są takie związki, w których wektory mają ten sam kierunek, przeciwny zwrot ale różną wartość momentu dipolowego i dlatego cząsteczka będzie polarna ? Coś jak CH3Cl tylko żeby zamiast Cl był atom o mniejszej elektroujemności w stosunku do węgla przykładowo. Bo już nie wiem czy to rozumiem czy nie.
gosia0601
Posty: 30
Rejestracja: 1 paź 2012, o 17:47

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: gosia0601 »

A jak sprawdzić czy cząsteczka HNO3 jest dipolem ? o ile w H20 , CO2 jest to widoczne to tutaj nie wiem kompletnie
Awatar użytkownika
potas5731833
Posty: 19
Rejestracja: 19 kwie 2010, o 19:35

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: potas5731833 »

Bardzo licze, ze jeszcze ktos tu zajrzy bo szukam szukam i nie moge znalezc, a nie chce zasmiecac forum tym samym tematem

Jezeli mamy wlasnie zwiazki typu HNO3, 1,2 dichloroetan to czy one posiadaja momenty dipolowe? Czytalem na wikipedii, ze dichloroetan ma, chociaz uwazam, ze to zalezy jak rozrysujemy - jezeli rozrysujemy w ten sposob Cl-C-C-Cl (wiadomo z wodorami) to nie powinny wektory sie kompensowac?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: Giardia Lamblia »

Źle rozrysowałeś, ta cząsteczka nie ma prawa być liniową ze względu na hybrydyzację sp3 atomów węgla (która narzuca przestrzenny typ budowy)
1.png
Idąc samą wyobraźnią - nie wyobrażam sobie jak tutaj mógłby się pojawić 0 moment dipolowy.

To samo:
2.png
2.png (9.77 KiB) Przejrzano 1798 razy
Wiązania po lewej stronie (N=O oraz N-O, dochodzi do ich upośrednienia, z jednego wiązania podwójnego i jednego pojedynczego powstaje coś pomiędzy, ale to nie jest raczej wiedza licealna) mają inną długość niż wiązanie po prawej stronie (N-O-, bo po dysocjacji). Cząsteczka więc nie jest w żaden sposób symetryczna, wektory jej ładunków się nie redukują będzie mieć ona moment dipolowy.

Przed dysocjacją tym bardziej ma ona moment dipolowy.
Awatar użytkownika
potas5731833
Posty: 19
Rejestracja: 19 kwie 2010, o 19:35

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: potas5731833 »

Taak pewnie,ze tak Dziekuje
Awatar użytkownika
potas5731833
Posty: 19
Rejestracja: 19 kwie 2010, o 19:35

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: potas5731833 »

Tak sie teraz zastanawiam. No bo jesli chodzi o 1,2 dicholoetan no wydawalo mi sie, ze mozna to kompensowac bo jakby tak narysowac wektor od weglow do chlorow to wtedy mamy dwa wektory calkowicie przeciwne. ale o tym samym kierunku.
Jak ta sprawa wyglada z 1,1,2,2-tetrachloroetanie? Dlaczego tu sie kompensuja te wektory?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: Giardia Lamblia »

potas5731833 pisze:Tak sie teraz zastanawiam. No bo jesli chodzi o 1,2 dicholoetan no wydawalo mi sie, ze mozna to kompensowac bo jakby tak narysowac wektor od weglow do chlorow to wtedy mamy dwa wektory calkowicie przeciwne. ale o tym samym kierunku.
Te wektory nie działają na ten sam punkt (chyba o to chodzi, niestety nie mogę być pewny w 100%).
potas5731833 pisze:Jak ta sprawa wyglada z 1,1,2,2-tetrachloroetanie? Dlaczego tu sie kompensuja te wektory?
Na wikipedii jest błąd, tutaj też jest moment dipolowy

Kod: Zaznacz cały

stenutz.eu/chem/solv28.php
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: Giardia Lamblia »

Już zedytowano moją poprawkę na wiki,

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/1,1,2,2-Tetrachloroetan
Teraz jest właściwy moment dipolowy P
Awatar użytkownika
potas5731833
Posty: 19
Rejestracja: 19 kwie 2010, o 19:35

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: potas5731833 »

Ok super Dzieki za informacje - chociaz jakos tak czuje sie niepewnie w tym temacie to krok do przodu. pozdrawiam
Awatar użytkownika
potas5731833
Posty: 19
Rejestracja: 19 kwie 2010, o 19:35

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: potas5731833 »

Ja juz wlasnie czytalem ten wpis zanim tutaj napisalem. Super napisane, tylko, ze sa okreslone czasteczki z jednym atomem glownym lub liniowe, a wlasnie ja sie gubie przy takich typu 1,3,5-trifluorobenzen i 1,3,5-trimetylobenzen( jeden ma, drugi nie moment dipolowy) i nie wiem zupelnie czemu. Jak tak rozrysuje to niby wektory sie komnesuja - no ale w jednym i drugim przypadku.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: Giardia Lamblia »

potas5731833 pisze:( jeden ma, drugi nie moment dipolowy)
Obydwa nie mają.

Musisz zrewidować swoje źródła P
Awatar użytkownika
potas5731833
Posty: 19
Rejestracja: 19 kwie 2010, o 19:35

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: potas5731833 »

No korzystam z tej stronki ktora podales ( tak aporpo to naprawde fajna) - 1,3,5- trimetylobenzen ma bardzo maly (0,10), ale na maturze zawsze pytaja o konkretnie zerowy.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: Giardia Lamblia »

Źle przeczytałem (myślałem, ze napisałeś 1,3,5-trifluorobenzen i 1,3,5-tribromobenzen), no tak mezytylen rzeczywiście ma moment dipolowy. Jak teraz szukam w internecie informacji, to niektóre podstawione, symetryczne alkilobenzeny go mają. Nie wiem czemu, bo to już chemia wyższa P
zobacz-ten-plik.pdf
(230.93 KiB) Pobrany 17 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości