Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Ziomal z Podlasia

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Ziomal z Podlasia »

Nie ma tam nic o tej roslinie ludzie z EPA przedsatwaili tam tylko patent wykorzystania jednego ze środków chemicznych jako biopestycydu stosowanego w późnym stopniu rozwoju roślin - przed i po zbiorach Chcę udowodnic Że odpowiednio niŻsze stęŻenie tego środku moŻe być stosowane w wczesnej onotogenenzie )
Ziom z Podlasia

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Ziom z Podlasia »

lol dwa razy wysłałem wiadomość niechcący, sry guyz )
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

Nie no jak tak to ok - prace z botaniki w moim mniemamu są najlepsze. Pzdr.
Ziom z podlasia
Posty: 74
Rejestracja: 29 kwie 2007, o 11:28

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Ziom z podlasia »

W sumie uwielbiam botanike i od początku nauki hołdowałem jej Oby na maturze było jak najwęcej tego działu biologii no i ekologii ^^ Oczywiście nie pogniewalbym się abym nie musiał pisać matury z biologii w 2009 - laureaci mająfajno".
Adam1990
Posty: 132
Rejestracja: 25 cze 2007, o 18:06

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Adam1990 »

Chciałbym dowiedzieć się czy wpływ na ocenę pracy badawczej ma fakt badania flory lub fauny? Czy prace dotyczące roślin są wyżej oceniane oraz czy większość prac dotyczy właśnie flory? I ostatnie pytanie: Czy lepiej oceniane są prace dotyczące jednego, wybranego gatunku czy opisywanie np. różnorodności gatunkowej? Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam wakacyjnie.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

Każda fajna, ciekawa praca sama się obroni wg mnie. Słaba i nudna praca o nawet najbardziej fascynującej roślinie, czy dt. jakiś eksperymentów biologicznych będzie bardzo nisko oceniona, a np. bardzo ciekawa praca opisujaca bioróznorodnosc wręcz przeciwnie.

Na pewno praca, która opisuje choćby najszczegółowiej jakiś gatunek czy to roślina, bakteria, prostist, grzyb czy bezkręgowiec będzie dyskwalifikowana, bo praca badawcza jak wskazuje nazwa nie jest referatem. Za to można opisywać bioróznorodnosć, ale korzystając z licznych kluczy, atlasów botanicznych i innych. Poza tym takie opisywanie nie może być bezkrytyczne, musi być zawarta krytyka opisu, wnioski dlaczego tak, a nie inaczej, z czego to wynika. Wtedy praca jest jak najbardziej właściwa, mimo że ma charakter inwentaryzacyjny .
maraaa

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: maraaa »

hej:)
ja mam zamiar napisac prace na temat"wpływ wieku na osiągi lotowe gołębi pocztowych jak myslisz czy jest to odpowiednio sformulowany temat? (co prawda badania przeprowadzane sa na kregowcach ale oparlam je jedynie o obserwacje )
z gory dzieki
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

temat nawet fajny, sformułowany wg mnie poprawnie - tylko pamiętaj musisz tak to zaplanować, żeby nawet tego gołębia nie dotknąć, bo mogą zdyskwalifikować nawet. Musi się opierać na samych bez interwencyjnych obserwacjach. Wnioski wydaja się niby dość oczywiste, ale jak zrobisz rzetelnie to pewnie pracę ocenią dość dobrze. Pzdr.
maraa

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: maraa »

dzieki:)
mam jeszcze jedno pyatanko
moj tata prowadzi hodowle golebi pocztowych i mam zamiar przeprowadzic te badania na podtawie golebi z jego golebnika ktore puszczane sa na konkursowe loty a wyniki tych lotow(czyli to na czym bedzie sie opierac moja praca) sa publikowane czy komisja moze to potraktowac jako niesamodzielna prace lub analize ogolnodostepnych danych
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

kurcze przyznam że nie wiem - mogą sie szczerze mówiąc czepnać / - na pewno lepiej byłoby jeśli byś nie wiem sama je wypuszczała jakoś i określała czas czy jakiś inny parametr dla gołębi zależnie od wieku. Wydaje mi sie, ze czerpiąc dane z konkursu komisja stwierdzałby ze poszłaś na zbyt duze uproszczenie i łatwiznę i mógłby być problem. takie ejst moje zdanie.
William Harvey
Posty: 78
Rejestracja: 12 sty 2007, o 15:17

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: William Harvey »

Mysle, ze mogloby byc w tej pracy sporo niescislosci. Nie jestem hodowca golebi, ale mysle, ze na ich osiagi lotowe nie wplywa tylko wiek - jest to pewnie zalezne w duzej mierze od treningow, ogolnego stanu zdrowia itd. Chyba moga sie czepiac.
Ziom z podlasia

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Ziom z podlasia »

No i wtopka częśc nasion wogóle nie wzeszła rozumiem terazna wszelki wypadek posadź więcej". A jak wam idą prace? U mnie jest dobrze ^^
smoq

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: smoq »

Mam temat wpływ antropogenicznych zanieczyszczeń powietrza na róŻnorodnośc gatunkową porostów na terenie (i tu wymienine 3 małe obszary) sądzisz Że mogę wziąc dane dotyczace zanieczyszcenia powietrza (SO2 i NO2) na tym obszarze z instytutu ochrony środowiska, czy muszę to sama badac?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości