Kolejnosc w nazewnictwie weglowodorow-tak porzadnie

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Kolejnosc w nazewnictwie weglowodorow-tak porzadnie

Post autor: n0id3ntity2 »

Witam, jako ze w internecie nie znalazlam skumulowanej calej wiedzy (badz sprzeczne stwierdzenia)odnosnie nazewnictwa weglowodorow prosze o pomoc. Chodzi mi o ustalenie kilku istotnych faktow:
1.Pierwszenstwo w nazewnictwie wiazan wielokrotnych(podwojne czy potrojne?)slyszalam ze potrojne, ale co jesli mamy sytuacje ze blizej konca lancucha jest podwojne np przy lokancie 1?a potrojne w srodku?moim zdaniem wtedy nalezy przyjac podwojne za wazniejszea hierarchie stosowac tylko, jesli obydwa wiazania sa w rownej odleglosci od konca lancucha.Zgadzacie sie czy nie?
2. Grupa hydroksylowa, (ew.karboksylowa, karbonylowa, estrowa)czy wiazania wielokrotne najpierw?wedlug mojej wiedzy(a roznie z nia bywa)pierwszenstwo ma kazda z tych grup przed wiazaniami wielokrotnymi. Zgadza sie?

3. No i na koniec pewnie znany problem z nazewnictwem estrow kwasu karboksylowego i alkoholu z grupa hydroksylowa zajmujaca konkretny podstawnik. Np. jaka bedzie nazwa dla kwasu butanowego i heksan-2-olu? widzialam gdzies opcje ktore wskazywalyby na: butanian 2-heksylu, ale to troche dziwne. z kolei piszac butanian heksan-2-olu nie wiem czy to jest poprawnie. Pytam pod katem matury, moze ktos sie juz spotkal z czyms podobnym.

Serdecznie prosze o pomoc. Przed matura wszystko czlowieka zaczyna niepokoic i az nie wiadomo w co wlozyc rece-mimo systematycznej pracy
Ostatnio zmieniony 10 maja 2013, o 20:50 przez Batha, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa błędu ortograficznego w tytule tematu; poRZądnie, nie poŻądnie!
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

[Link] Kolejnosc w nazewnictwie weglowodorow-tak pozadnie

Post autor: Giardia Lamblia »

Przecież w temacie w którym się wypowiedziałaś już to wszystko wyjaśniłem

nazewnictwo-ester-kwasu-etanowego-i-pen ... t49562.htm

Do 1 i 3

Grupa karboksylowa zawsze będzie na początku łańcucha (w końcu taka jest jej budowa), wiec tutaj nie ma kłopotów. O grupie hydroksylowej też tam pisałem, według IUPAC ma mieć najniższy lokant. Tak samo dla ketonów z wiązaniem wielokrotnym między atomami węgla w łańcuchu (C=O ma pierwszeństwo przed -C=C- i -OH).
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Kolejnosc w nazewnictwie weglowodorow-tak porzadnie

Post autor: n0id3ntity2 »

napisalam jeszcze raz bo pisales/as ze wiazanie podwojne jest wazniejsze(ma nizszy lokant)a czytalam gdzies ze jest zupelnie odwrotnie i kilka osob to poparlo, ze potrojne ma miec nizszy lokant. Ponadto w 1 pytaniu mialam na mysli zwykly weglowodor bez grupy COOHtj. przypadek gdzie nalezaloby zlamac zasade"potrojne ma nizszy lokant od podwojnego"jezeli podwojne jest blizej konca lancucha-i tego nie jestem pewna

no wedlug Ciebie nazwa tego zwiazku:

CH3-C POTROJNE C-CH=CH2
? moim zdaniem to bedzie pent-1-en-3-yn a nie pent-4-en-2-yn
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Kolejnosc w nazewnictwie weglowodorow-tak porzadnie

Post autor: Giardia Lamblia »

n0id3ntity2 pisze:CH3-C POTROJNE C-CH=CH2
? moim zdaniem to bedzie pent-1-en-3-yn a nie pent-4-en-2-yn
No i poprawnie, w ten sposób numery przy przyrostkach -en i -yn są najniższe możliwe.

Podobny przykład do
CH3CH=CHCH2C≡CH
Heks-4-en-1-yn, a nie heks-2-en-5-yn
Cytując moją wypowiedź.

Tylko tutaj nie chodzi o priorytet między podwójnym wiązaniem a potrójnym w tym wypadku, ale tak jak napisałem o najniższe numery przy tych przyrostkach. Dopiero kiedy mamy sytuację, że mamy do wyboru:

(nazwa)-2-en-4-yn i (nazwa)-4-en-2-yn

to priorytetyzuje się wiązanie podwójne.

Nie wiem w jakich źródłach piszą, że w takich wypadkach wiązanie potrójne ma pierwszeństwo, ale uwierz mi, podwójne jest wtedy najważniejsze.
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

[Link] Kolejnosc w nazewnictwie weglowodorow-tak porzadnie

Post autor: n0id3ntity2 »

Nadal nie wierze. tu masz jeden link z wypowiedzia moderatora, a i jeszcze gdzies na forum widzialam podobne wypowiedzi, pewnie na chemicalxxx alejest wlasnie zablokowane i nie da sie dostac:( Pomyslmy bo ja naprawde sklanialabym sie ku potrojnemu bo jest poprostu wazniejsze. post155236.html
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Kolejnosc w nazewnictwie weglowodorow-tak porzadnie

Post autor: Giardia Lamblia »

To się pomylił.

Na logikę biorąc - ważniejsze jest podwójne, bo konformacja podstawników przy atomach C=C decyduje nam o jakim stereoizomerze mówimy (cis-trans lub E-Z).

Zresztą jeżeli nie chcesz przyjąć tego co ja piszę za słuszne, to dyskusja jest trochę bez sensu. Informacja jest z pewnego źródła.
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Kolejnosc w nazewnictwie weglowodorow-tak porzadnie

Post autor: n0id3ntity2 »

w sumie podobna informacja jak mowisz jest na stronie dami chemia ktora mysle jest dosc zaufanaszkoda ze nigdzie nie ma jednoznacznej odpowiedziAbsolutnie nie neguje Twoich wypowiedzi tylko widzisz sam jak jest komus zaufac na forum kilka dni do matury, a tu z powaznych mysle zrodel naprawde rozne informacje wyplywajaW takim razie przyjmuje na ta chwile Twoje zdanie, aczkolwiek jesli bedzie Ci sie chcialo bylabym wdzieczna jesli ustalilibysmy to z moderatorem, no chyba osoba zarzadzajaca forum powinna dbac o wiarygodnosc tresci:(
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Kolejnosc w nazewnictwie weglowodorow-tak porzadnie

Post autor: goodman »

n0id3ntity2 pisze:bylabym wdzieczna jesli ustalilibysmy to z moderatorem, no chyba osoba zarzadzajaca forum powinna dbac o wiarygodnosc tresci
Dla twojej informacji: mar2451 jest moderatorem.
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Kolejnosc w nazewnictwie weglowodorow-tak porzadnie

Post autor: n0id3ntity2 »

A skad moge to wiedziec?podpisane bylo pod inna osobaNawet w takim razie sam mar2451 skromnie nie zwracal na to uwagi probujac przekonac mnie do swojej racjiWielki szacunek
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Kolejnosc w nazewnictwie weglowodorow-tak porzadnie

Post autor: randomlogin »

Bo widzisz (tylko nie mow tego marowi!) moderatorzy to sa straznicy teksasu (zeby nie powiedziec wozni ), a nie osoby z wylacznoscia na prawde. Wiec to, ze gdzies moderator napisal nie znaczy, ze tak wlasnie jest. A Kaamil akurat jest studentem medycyny, i nic do niego nie majac - akurat z chemii sa tu osoby bardziej kompetentne (i to niekoniecznie, choc takze, moderatorzy).
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Kolejnosc w nazewnictwie weglowodorow-tak porzadnie

Post autor: n0id3ntity2 »

Chyba zbyt lubie idealizowactak czy siak w wyidealizowanym swiecie w takim razie nowy moderator spelnia swoja funkcje-bynajmniej nie woznego. PS. spoko nie pisne slowa
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 4 gości