parametry ciśnienia tętniczego

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
guziu

parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: guziu »

Jakie są prawidłowe parametry ciśnienia tętniczego u noworodka, nastolatka, osoby dorosłej i osoby w starszym wieku?
bagatha

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: bagatha »

Uznaje się obecnie, Że prawidłowe ciśnienie tętnicze powinno być NI¯SZE od wartości RR=140/90 dla WSZYSTKICH (bez względu na wiek).

Odpowiada dr med. Jerzy Rekosz, ordynator oddziału kardiologicznego, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Warszawie

Prawidłowe ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120 na 80 a 135 na 85 mm HG. Granicznym ciśnieniem jest ciśnienie 140 na 90. Wszystko, co powyŻej, jest juŻ nadciśnieniem. Przyjęto tę granicę na podstawie badań epidemiologicznych duŻych grup pacjentów. Stwierdzono, Że ciśnienie powyŻej tej granicy zwiększa ryzyko zawałów serca i udarów mózgu wraz z wiekiem pacjenta.

Kod: Zaznacz cały

serwisy.gazeta.pl/zdrowie/1,51245,35234.html
antiocha
Posty: 53
Rejestracja: 18 sty 2006, o 12:39

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: antiocha »

ja mam 120/80 - w/g mnie jest to ciśnienie ksiązkowe. a od podstawówki przy bilansach (łącznie z tym ostatnim, bilansem 18latka) pielęgniarki szkolne na mnie krzyczały że musze iść do lekarza bo mam problemy z nadciśnieniem
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: Guru »

mam pytanie, moze glupie, a co oznaczaja dokladnie te parametry, pierwsza i druga wartosc?
antiocha
Posty: 53
Rejestracja: 18 sty 2006, o 12:39

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: antiocha »

Ciśnienie tętnicze krwi jest siłą, jaką przepływający strumień krwi wywiera na ścianę naczyń krwionośnych. Wyrzut krwi przez kurczący się mięsień lewej komory serca powoduje wzrost ciśnienia w tętnicach, największą jego wartość określa się jako ciśnienie skurczowe. Najmniejsza wartość ciśnienia tętniczego występuje w chwili zakończenia skurczu komór serca i jest określana jako ciśnienie rozkurczowe.
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: Guru »

dzieki
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: Iwus »

bagatha pisze:Uznaje się obecnie, że prawidłowe ciśnienie tętnicze powinno być NIŻSZE od wartości RR=140/90 dla WSZYSTKICH (bez względu na wiek).
Tutaj się nie zgodzę.Przy ciśnieniu 140/90 dostałam skierowanie do szpitala z powodu nadciśnienia.
Obstawiam wersję 120/80
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: Guru »

W momencie skurczu serca, kiedy porcja krwi wypychana jest z serca do aorty, w tętnicach panuje najwyższe ciśnienie wynoszące zazwyczaj u zdrowego dorosłego człowieka od ok. 90 do 135 mmHg (zazwyczaj 110-130) w chwili rozkurczu - jest najniższe, np. od ok. 50 do 90 mmHg (zazwyczaj 65-80).
wikipedia.org
kardiolog

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: kardiolog »

A ja mam 190 na 100 i puls 120 :arrow:
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: Iwus »

kardiolog pisze:A ja mam 190 na 100 i puls 120
I ciesz się że jeszcze twardo stąpasz po ziemi
wredna
Posty: 71
Rejestracja: 8 lut 2006, o 11:53

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: wredna »

a co z pulsem jakie są normy kiedy byłam pierwszy raz na rajdzie górskim miałam ok.180/min i chcieli mnie znosić na dół
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: Iwus »

wredna pisze:a co z pulsem jakie są normy
U dorosłych wynosi ok. 60 - 80.U dzieci : 90 - 140/minutę.
Przy wysiłku może się zwiększyć ale 180 to stanowczo za dużo
Tętno
Ostatnio zmieniony 4 cze 2006, o 01:25 przez Iwus, łącznie zmieniany 1 raz.
wredna
Posty: 71
Rejestracja: 8 lut 2006, o 11:53

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: wredna »

Iwus pisze:180 to stanowczo za dużo
pocieszyłaś mnie)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości