Okrzemki, czyszczenie i przygotowanie preparatów

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Okrzemki, czyszczenie i przygotowanie preparatów

Post autor: kriscavok »

Cześć,
Nathnęło mnie do napisania, bo pojawił się pleurax na ebayu,

ebay.pl/sch/diatoms10/m.html?item=271218903537

Jest o tyle lepszy od zraxa, że jako rozpuszczalnik używa się alkoholu polipropylenowego a nie toluenu, który jest bardziej szkodliwy dla zdrowia.

Bawiłem się kilka dni temu w czyszczenie okrzemek, przy pomocy roztworu Kreta i wirówki ręcznej, z marnym skutkiem. Faktycznie części organiczne się rozpuszczają ale 90% okrzemek ulega rozpadowi na kawałki.
Ktoś ma doświadczenie w tej dziedzinie?
Pozdrawiam,
mekamil
Posty: 28
Rejestracja: 25 lis 2012, o 18:55

Re: Okrzemki, czyszczenie i przygotowanie preparatów

Post autor: mekamil »

Na 3-5 ml bentosu (bo badam akurat bentosowe) 1ml kwasu siarkowego stężonego i 2 ml kwasu chromowego 20%. Trzeba ostrożnie, bo potrafi wyskoczyć z probówki.
Po 5-7 dniach wirowanie, zlewanie i dopełnianie wodą dest na zmianę aż do bezbarwnego roztworu. Wirówka nastawiona na 3000rpm i 3 min.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

[Film] Diatoms. Part 2: Preparation of permanent slide)

Post autor: kriscavok »

Dzięki za odpowiedź.
Ja próbowałem wg filmu z youtube

i chyba za szybka reakcja, bo prawie wszystkie jakby eksplodowały, mają w większości oderwane fragmenty wieczek, te z otworkami. Nie wiem, czy to wina roztworu czy prędkości wirowania, ile może wyciągać wirówka ręczna, taka na korbkę?
Pozdrawiam.
mekamil
Posty: 28
Rejestracja: 25 lis 2012, o 18:55

Re: Okrzemki, czyszczenie i przygotowanie preparatów

Post autor: mekamil »

Nie wiem, ale wątpię, aby do 3000 dobiła. Musiałaby mieć przełożenie ze 300:1, żeby korba nie urwała ręki. Także to nie tu wina. Zresztą po wirówce osad z okrzemek jest wręcz ubity na dnie, a połamane bywają tylko te największe-wydłużone, jak Nitschia sigmoidea, czy Navicula oblonga
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Okrzemki, czyszczenie i przygotowanie preparatów

Post autor: kriscavok »

Dzięki, będę dalej próbował.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Okrzemki, czyszczenie i przygotowanie preparatów

Post autor: _Marcin_ »

Ja też czyściłem próbki fitobentosu domowym sposobem i wyszło ok.
Sprzęt potrzebny do tego to wirówka ręczna, słoik, kilka próbówek wirówkowych, pipeta a z chemii to żel kret", woda z kranu i tzw"kwas do lutowania znalazłem w garażu - żólta żrąca ciecz, składu chem. nie znam niestety.
Odwirowywałem osad, zlewałem wodę i dawałem kreta na ok. 1h co 10min mieszałem wszystko pipetą, później odwirowałem próbkę i odlałem roztwór kreta i do osadu dodałem tego kwasu i tak jak wcześniej mieszałem kilka razy przez kilkadziesiąt minut. Wirowanie, płukanie wodą kilkakrotnie i wirowanie a na koniec pod mikroskop. Nic mi nie popękało na kawałki, okrywy się pooddzielały siłą rzeczy- o to chodzi przecież. Osad po wszystkim był biały jak mąka.
Obiektywy: Zeiss West Plan 100/1,25 Zeiss Jena GF-Planapochromat 63/0,90 Preparaty montowane na wodzie, zdjęcia wykonane telefonem więc jakość kiepska.
Załączniki
Obraz 712.jpg
Obraz 681.jpg
Obraz 273.jpg
Obraz 244.jpg
Obraz 213.jpg
Obraz 177.jpg
Obraz 169.jpg
Obraz 146.jpg
Obraz 138.jpg
Obraz 095.jpg
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Okrzemki, czyszczenie i przygotowanie preparatów

Post autor: kriscavok »

Wezmę to jeszcze raz na spokojnie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości