Politechnika Technologia Chemiczna, Chemia budowlana

Porady studentów, dzielimy się informacjami ze studiów przyrodniczych, w szczególności medycznych i pozostałych. Pomoc w wyborze kierunku studiów.
Lunczo93
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2013, o 16:08

Re: Politechnika Technologia Chemiczna, Chemia budowlana

Post autor: Lunczo93 »

DMchemik, słuchaj myśle tez nad ta chemia technologiczna. W sumie jakbym zrobił inzynierke z polimerow to wydaje mi sie, że to jest to bardzo bliskie z chemia budowlana. Chodz czemu nie mialbym pojsc tez na ta chemie budowlana. Ludzie budowac sie zawsze będą, może za pare lat bedzie potrzeba takich ludzi, ktorzy beda tworzyli nowe, lepsze materiały, a poza tym jak sam mowiles, podstawy chemii mam, ty tak samo po inzynierce miales tak anprawde podstawy chemii plus jakas specjalizacje, wiec skoncze ta chemie budowlana to to samo co chemik plus specjalizacja po inzynierce, a na 2 stopniu mozna sie przenosic, wiec czemu nie ?. Chodz jak patrzylem na plan zajec to chemie budowlana maja ludzie z Budownictwa jako przedmiot. Ale tak samo ludzie z maszynerii procesowej maja chemie jako przedmiot. Wiec wydaje mi sie, ze ten kierunek jest tez godny uwagi z szczegolnie dla ludzi, ktorzy nie maja pomyslu co zrobic w pracy inzynierskiej. Nie ma po tym kierunku chemii budowlanej specjalizacji(bo to tylko stopien inzynierski) ale w sumie po co jak caly 3 lata uczysz sie tej specjalizacji jako chemia budowlana. W sumie ten kierunek tez jest nastawiony na prace za granica, bo jak napisales to bardziej tam ludzie chca wytwarzac nowe materialy, a tutaj tylko bazowac na tych samych tylko synteza tego ma pochlaniac mniejsze koszty.
To jasne, ze z poczatku nie oczekuje kokosow. Najwazniejsze to jest by sie rozwijac i brnac do przodu.
DMchemik, mam jeszcze do Ciebie pare pytan:) mam nadzieje, ze nie masz nic przeciwko.
Jak wyglada to w pracy? bardziej patrza na tym jaka masz specjalizacje z inzyniera ? czy bardziej po magisterce?, czy w ogole biora, ze jestes z kierunku chemii bo potrzebuja akurat ludzi z tej dziedziny?
A drugie jak to wyglada praca za granica? jak znasz odbrze jezyk to bedzie spoko? czy raczej bez kontaktow jest to nie mozliwe?.
A jak uwazasz, ta branza u nas (chemia) bedzie sie rozwijala ? , a przemysl chemiczny? oczywiscie nie chce bys mowil kogo rynek bedzie potrzebowal, tylko chodz mi o to, czy to idzie do przodu, czy to rozwija sie? Mysle, ze mozesz to ocenic ze wzgledu ze masz najblizek kontakt z tym srodowiskiem.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Politechnika Technologia Chemiczna, Chemia budowlana

Post autor: DMchemik »

Ja akurat studiowałem w całkiem innym systemie więc nie miałem pracy inżynierskiej.

No jeśli jest możliwość zrobienia specjalizacji w kierunku polimerów na tym kierunku to moim zdaniem dobry wybór. Chemia budowlana to też polimery, bo to różne kleje, farby, silikony, pianki, elementy z tworzyw sztucznych itp. Takich ludzi którzy będą tworzyć nowe materiały to trzeba i teraz, choć z góry ostrzegam że jeśli jakaś nawet duża firma pracuje nad czymś nowym to z reguły niewiele w tym nowości, bardziej podrobienie kogoś. Choć nie mogę generalizować bo jednak wyjątki są. W jakim kierunku przemysł się rozwija to trudno określić bo obecnie EU blokuje rozwój przemysłu w większości krajów członkowskich. W ramach tzw. ochrony środowiska. U nas dodatkowym czynnikiem blokującym rozwój przemysłu jest też obecny rząd a rozwój wielu postkomunistycznych zakładów blokowany jest też przez związki zawodowe. I nie tak prędko się to zmieni.

A co do tego jaką masz specjalizację to jest chyba mniej istotne, czy ona była na magisterskich czy na inżynierskich. Na dobrze przeprowadzonej rekrutacji sprawdzają twoją wiedzę w praktyce (wiele firm przeprowadza nawet test wiedzy chemicznej). Pozatym jeśli potrzeba kogoś do typowego laboratorium syntetycznego, to wezmą kogoś po chemii, po technologii chemicznej (preferowany kierunek na takie stanowiska w wielu firmach) a np. nie wezmą kogoś po inżynierii chemicznej bo to jest kierunek typowo do projektowania instalacji przemysłowych (u mnie na wydziale wszyscy narzekali na studentów inżynierii chemicznej że tego nie czują i nie rozumieją i wszędzie chcą liczyć jakieś dziwne pochodne po dt). Do sterowania procesem też zatrudnią technologa chemika raczej. Do opracowania nowej mieszanki jakiejś gładzi szpachlowej - pewno najlepiej kogoś po chemii budowlanej by było, bo najmniej by się musiał uczyć w robocie.

Tyle że tak jak mówię w tym kraju pracując w Badaniach i Rozwoju można się rozczarować, bo podrabianie konkurencji mając ambicje opracowania czegoś nowego to nudna perspektywa na dłuższą metę. Tkwimy w błędnym kole trochę, współpraca przemysłu z nauką umarła 20 lat temu i bez kogoś kto to weźmie za mordę, bez prężnych firm, które chcą się rozwijać, bez odpowiedniego finansowania nauki niewiele się zmieni. Co do polskich firm, nie wiadomo jeszcze ile z nich padnie w roku 2018 z powodu unijnych przepisów REACH a rok 2018 to będzie dla wielu z nich wręcz sąd ostateczny.

Teoretycznie powinny się rozwijać technologie oparte na przetwórtswie gazu łupkowego, o ile go rzeczywiście mamy sporo i zaczniemy go wydobywać, bo w tej chwili nie jest nigdzie w Pl wydobywany, ale już jest obłożony akcyzą wyższą niż konwencjonalny gaz.
Awatar użytkownika
fructosum
Posty: 819
Rejestracja: 24 cze 2013, o 16:46

Re: Politechnika Technologia Chemiczna, Chemia budowlana

Post autor: fructosum »

Zdecydowałam się na technologię chemiczną
Lunczo93
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2013, o 16:08

Re: Politechnika Technologia Chemiczna, Chemia budowlana

Post autor: Lunczo93 »

fructosum pisze:Zdecydowałam się na technologię chemiczną
fructosum pisze:Zdecydowałam się na technologię chemiczną
Czemu arkurat technologia chemiczna?
Lunczo93
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2013, o 16:08

Re: Politechnika Technologia Chemiczna, Chemia budowlana

Post autor: Lunczo93 »

Powiedzcie tez, czy to ze na chemii budowlanej po 3.5 latach nie ma specjalizacji inzyniera jest to ogromny minus tego kierunku? czy jest po prostu nie potrzebny. Prosze o rade.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Politechnika Technologia Chemiczna, Chemia budowlana

Post autor: DMchemik »

Nie jest to minus, widocznie sam ten kierunek jest wystarczająco specjalistyczny.
Lunczo93
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2013, o 16:08

Re: Politechnika Technologia Chemiczna, Chemia budowlana

Post autor: Lunczo93 »

DMchemik pisze:Nie jest to minus, widocznie sam ten kierunek jest wystarczająco specjalistyczny.
JEszcze mam pytanie odnosnie chemii budowlanej.
Czy po tym kierunku tylko będę zmuszony pracowac w laboratorium? czy moge projektowac materiały np budowlane na komputerze albo cos takiego? czy praca inzyniera ogranicza mnie tylko do pracy w laboratorium? A i czy jest mozliwosc na Politechnice studiowana 2 stopnia na innym wydziale niz na studiach 1 stopnia? bo np. chcialbym zrobic chemie budowlana a na 2 stopien isc w ogole na inny wydzial(jakis kierunek z pokrewienstwem mojego kierunku na 1 stopien nie wiem inzyniera materialowa? albo cos takiego) I czy na studiach 2 stopnia bedzie tak, ze w ogole sobie nie poradze na innym kierunku? czy raczej kontynuowac kierunek na 1 stopien?.

Pozwolilem sobie tu napisac, zeby nie zasmiecac tematami .
Lunczo93
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2013, o 16:08

Re: Politechnika Technologia Chemiczna, Chemia budowlana

Post autor: Lunczo93 »

Absolwent studiów zna technologie wytwarzania, przetwórstwa i metody modyfikacji materiałów ceramicznych, polimerowych, metalicznych i kompozytowych, zarówno inżynierskich jak i funkcjonalnych, stosowanych w przemyśle budowlanym oraz technologie wytwarzania i recyklingu wyrobów gotowych. Potrafi projektować i dobierać materiały do różnych zastosowań oraz posiada wiedzę w zakresie metod ich badania oraz atestacji i certyfikacji wyrobów. Zna podstawowe problemy związane z ochroną środowiska i potrafi kierować się w swoich działaniach zasadą zrównoważonego rozwoju.

Czy takich specjalistow potrzeba na naszym rynku ?
Lunczo93
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2013, o 16:08

Re: Politechnika Technologia Chemiczna, Chemia budowlana

Post autor: Lunczo93 »

nie wiem jak to zedytowac, ale sa takie przedmioty na tym kierunku
Charakteryzuja to jakis kierunek studiow? czy sa to zwykle polimery ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości