Moje skromne laboratorium

Jak stworzyć własne laboratorium, gdzie kupić odczynniki i sprzęt laboratoryjny, wszystko o bezpieczeństwie, doświadczeniach...
Finkur
Posty: 3
Rejestracja: 29 cze 2013, o 21:15

Moje skromne laboratorium

Post autor: Finkur »

Witam. Mam możliwość założyć laboratorium chemiczne w piwnicy. Aktualnie zajmuję się zbieraniem związków. Fascynuje mnie głównie chemia nieorganiczna przede wszystkim niecodziennych pierwiastków. W związku z tym mam do was pytanie.

Jakie znacie dobre źródła pierwiastków takich jak beryl (podobno sole bizmutu to luminofory), bor (kwas borowy jako środek owadobójczy - jest to u nas w Polsce?), wanad, gal, german, arsen, selen (podobno szampony przeciwłupieżowe mają w składzie SeS2), brom, rubid, itr, cyrkon, niob, molibden (poza mniejszymi wspornikami w żarówkach), ruten, rod (poza katalizatorem sam.), pallad, kadm, ind (z LCD się da?), tellur, cez, bar (tylko zimne ognie mają sole baru), lantanowce (neodym i samar to magnesy, lantan i cer to kamienie w zapalniczkach, a reszta?), tantal (w kondensatorach tantalowych są sensowne ilości tego pierwiastka?), wolfram (tylko żarówki i elektrody spawalnicze?), iryd, platyna, złoto, rtęć, tal, bizmut (tylko galusan?)

Mam też takie pytania czysto praktyczne. Czy można by robić ampułeczki z rurek szkła sodowego? Trzeba na to palnik czy na zwykłej kuchence można? Przyznam, że nie próbowałem, a fajnie by było, jakbym takie ampułeczki miał i pozatapiał sobie co lotniejsze substancje. Czym najlepiej pokryć blat stołu, by był odporny na działanie kwasów, zasad i innych substancji jakimi mogę operować?

Zakładam jeden temat, gdzie wszystkie kwestie laboratorium odczynników i przyrządów będą załatwione. Mam nadzieję, że nie popełniłem żadnej gafy przy wyborze działu.

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Moje skromne laboratorium

Post autor: DMchemik »

Nie wiem do końca co rozumiesz pod pojęciem niecodziennego pierwiastka, albo po prostu ja za bardzo już do nich przywykłem. W każdym razie co do szkła to potrzebny jest palnik. Sądząc po niektórych pytaniach to jesteś co najwyżej w gimnazjum jeszcze, tk czy siak wiele rzeczy możesz wygooglować łatwo. Kwas borowy dostaniesz w każdej aptece. Cez raczej nigdzie nie ma zastosowania praktycznego, przynajmniej w czymś domowego użytku. A platynowce powalą ceną. ale masz platynę, pallad, rod w katalizatorach samochodowych.
Finkur
Posty: 3
Rejestracja: 29 cze 2013, o 21:15

Re: Moje skromne laboratorium

Post autor: Finkur »

Co do kwasu borowego to wiem, że w aptece da się kupić. Na jednym z zagranicznych filmów o otrzymywaniu pierwiastkowego boru widziałem, że używany był kwas borowy w postaci insektycydu.

Co do tantalu to dzisiaj albo jutro spróbuję jeden z kondensatorów rozebrać i zobaczyć, ile tego tantalu tam jest. Czy jest coś, co powinienem wiedzieć o kondensatorach tantalowych?

Mam płaską, okrągłą (guziczek) baterię litową z kamery cyfrowej. Czy jest bezpieczne wydobyć z niej metaliczny lit?

Lantanowce, m.in. europ, cer, lantan, terb, a do tego itr jest w luminoforach w lampach fluorescencyjnych. Czy jest sens go stamtąd wydobyć? Po widmie można poznać jaki luminofor jest użyty.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Moje skromne laboratorium

Post autor: DMchemik »

Na pytanie czy jest sens musisz sobie odpowiedzieć sam. Lit chyba da się bezpiecznie wydobyć. Nie znam się natomiast na kondensatorach tantalowych.
Finkur
Posty: 3
Rejestracja: 29 cze 2013, o 21:15

Re: Moje skromne laboratorium

Post autor: Finkur »

Mam już mieszankę siarczanu lantanu i ceru (z kamieni do zapalniczek). Jak je rozdzielić, a potem uzyskać stan metaliczny? To samo tyczy się innych lantanowców m.in. neodymu i samaru. Palą się w 200*C więc daje to trochę trudnosci z elektrolizą stopionych soli. Czy pozostaje mi tylko redukcja wodorem?

Do tego jeszcze metaliczny stan metali aktywnych mnie interesuje. Sękowski pisał o otrzymywaniu metalicznego sodu i potasu przez elektrolizę ich stopionych wodorotlenków. Czy tak samo da się postąpić z wapniem, strontem i barem (sole mam)? Czy jest moze jakiś inny, lepszy sposób? Ponownie redukcja wodorem?

Sękowski pisał o otrzymywaniu kryształów krzemu przez redukcję bodajże magnezem, potem usunięcie resztek kwasem i krystalizacji krzemu w stopionym cynku. Czy ktoś już tak robił? Jakiej wielkości wychodzą te kryształy?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości