Deprywacja sensoryczna - czy to bezpieczne?

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
12346546548745

Deprywacja sensoryczna - czy to bezpieczne?

Post autor: 12346546548745 »

Czytałam kiedyś artykuł o deprywacji sensorycznej, z którego wynikało, że zjawisko to może mieć raczej niepożądane skutki uboczne. W latach 50. przeprowadzano nawet eksperymenty, których ludzie nie potrafili znieść ze spokojem mimo dużej sumy pieniędzy, jaką im za udział w eksperymentach oferowano. Niektórym zostały trwałe zmiany w psychice w postaci objawów przypominających schizofrenię. Inny rodzaj deprywacji sensorycznej w postaci tzw. hipnozy autostradowej też nie jest bezpieczny dla kierowcy czy pasażera.

Jakie jest zatem stanowisko nauki w stosunku do deprywacji sensorycznej i dlaczego o to pytam? Ponieważ z artykułu, który czytałam, wynikało, że brak bodźców z zewnątrz nie jest dobry dla mózgu i może pozostawić trwały ślad w psychice. Z kolei coraz popularniejsze stają się tzw. kapsuły do floatingu, które umożliwiają unoszenie się w roztworze soli (MgSO4 zdaje się), bez dostępu do światła i dźwięków (bądź też z cichą, relaksacyjną muzyką). Podobno daje to niesamowite efekty, na stronie pewnego salonu piękności przeczytałam, że osoba po takim seansie odczuwała więź ze światem, miała wyostrzone zmysły itd. Wszystko to zdaje się brzmieć niczym chwyt marketingowy, prawie jak cudowne właściwości homeopatii.

Mnie jednak nie tyle chodzi o kwestię, czy to rzeczywiście działa w taki sposób. Trudno mi uwierzyć, że po godzinie spędzonej w takiej kapsule człowiek nagle poczuje się lepiej bez żadnych szkód dla organizmu. Moim zdaniem musi być w tym jakiś haczyk. No i własnie, moje pytanie jest następujące: czy deprywacja sensoryczna jest bezpieczna?
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Deprywacja sensoryczna - czy to bezpieczne?

Post autor: Jocisko »

Byłam w takiej kapsule. Tj nie wiem czy dokładnie takiej, ale idea muzyczki zamknięcia była taka sama. Tu chodzi o relaks i wprowadzenie organizmu w stan relaksu a dokładniej mózgu. Mózg wtedy jest na falach śpiących, a jak wiadomo sen koi problemy itd. A teksty reklamowe o większym odczuwaniu to można między bajki włożyć. Wychodzi z tego i czujesz się wypoczęta, zrelaksowana itd.
12346546548745

Re: Deprywacja sensoryczna - czy to bezpieczne?

Post autor: 12346546548745 »

Tu chodzi o relaks i wprowadzenie organizmu w stan relaksu a dokładniej mózgu. Mózg wtedy jest na falach śpiących, a jak wiadomo sen koi problemy itd.
Czy jednak takie uśpienie mózgu jest dobre?

Zresztą, neurony mimo takiego stanu pracują nadal, tyle tylko, że inaczej niż w normalnych, codziennych sytuacjach.

Zastanawia mnie po prostu, jak coś, co uważane jest za zjawisko niepokojące, co powoduje raczej negatywne objawy, nagle znalazło takie zastosowanie. Nie chcę szukać teorii spiskowych, ale czy to nie jest taki trochę chwyt, że ludzie oszukują mózg godzinami spędzonymi w kapsule, a skutki tego nie są do końca zbadane? I może się okazać, że pozytywny wpływ takiej formy relaksacji jest krótkotrwały, za to negatywny może dać o sobie znać po kilku latach w postaci jakichś zmian w kierunku chorób afektywnych itp.?

Bądź co bądź, ale taka terapia w kapsule jest kontrowersyjna i chyba nie do końca wiadomo, jaki ma wpływ, a jeżeli nie wiadomo, to znaczy, że należy przyjrzeć się sprawie uważniej.
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Deprywacja sensoryczna - czy to bezpieczne?

Post autor: Jocisko »

Nie jest to moim zdaniem kontrowersyjne. Przecież to relaksuje mózg, tak samo jako podczas dajmy na to snu.
Maciek S
Posty: 1
Rejestracja: 22 lip 2013, o 17:00

Re: Deprywacja sensoryczna - czy to bezpieczne?

Post autor: Maciek S »

Witam wszystkich forumowiczów,

W czasie przeglądania internetu zobaczyłem wątek o deprywacji sensorycznej i chciałem parę rzeczy dodać.

Jestem właścicielem miejsce gdzie można skorzystać z kapsuły do floatingu (w Krakowie).
Jestem także psychologiem który interesuje się tematem floatingu od pewnego czasu.

1. Floating nie jest groźny dla człowieka. Od kiedy powstały pierwsze komercyjne kapsuły do floatingu (czyli lata 60te) nie znalazłem nigdzie informacji o jakichkolwiek szkodliwych skutkach sesji w kapsule. Natomiast znalazłem dużo o pozytywnych. W latach 8otych przeprowadzono pokaźną liczbę badań na temat floatingu, po spadku zainteresowania w latach 90tych, ostatnie lata to znowu zainteresowanie nauki tą formą terapii.
Deprywacja to nieodpowiednie określenie na osiągany stan, ponieważ deprywacja to definicyjnie stan niespełnionych potrzeb. Dlatego ja osobiście używam słowa izolacja od bodźców, naukowcy starali się wprowadzić słowo terapia REST, a floating jest jednym z rodzajów takiej terapii.

2. Floating to narzędzie które trzeba poznać, nauczyć się korzystać. Sam relaks i odpoczynek organizmu oraz umysł to rzecz którą nie osiągnie się w pełni przy pierwszym korzystaniu ponieważ paradoksalnie pierwsze sesje są zawsze lekko stresujące. To zupełnie nowe dla człowieka środowisko do którego musi się przez chwilę zaadaptować.
Relaks i regeneracja jest jednym z efektów floatingu, ale ma on także szereg innych zastosować.
Np. przy zaburzeniach snu, wspomnianej Fibromialgii, jetlagu a także jeśli ktoś ma ochotę przemyśleć pewne sprawy:) (przydatne zwłaszcza w pracy twórczej), floating przyśpiesza odnowę mięśni po treningu siłowym.

3. Dlaczego floating jest przyjemny? Może się wydawać, że zamknięcie w pudełku nie może być przyjemne. (ale to bardzo duże pudełko, nasza kapsuła ma 2,5x1,1wys.x1,6szer, pływa się w niej) I rzeczywiście jeśli ktoś by mnie zmusił do przebywania w takiej kapsule to nie byłbym zbytnio szczęśliwy, ale tutaj mam pełną kontrolę. W każdym momencie mogę zapalić światło wewnątrz kapsuły, otworzyć klapę, wyjść. Oprócz tego to nie jest 100% izolacja do bodźców - zawsze mogę tworzyć bodźce przez interakcję z wodą, a poza tym umysł cały czas pracuje i to co jest piękne floatingu - mogę poznać samego siebie.

Sam floatuje minimum dwa razy w tygodniu i widzę po sobie mnóstwo dobrych efektów.


pozdrawiam wszystkich!
i zapraszam do Krakowa:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości