Dysocjacja w ,,dwie strony,,

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Dysocjacja w ,,dwie strony,,

Post autor: biolga »

Al2(SO4)dysocjuje w dwie strony natomiast np. K2SO4 tylko w jedną. Od czego to zależy? Chyba przegapiłam to na lekcji
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Dysocjacja w ,,dwie strony,,

Post autor: dawidw »

wszystko zależy od mocy elektrolitu- już wczesniej chyba pisałem na ten temat
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Dysocjacja w ,,dwie strony,,

Post autor: Medycyna Lwów »

sole dysocjują całkowicie ( z wyjątkiem jakieś soli rtęciowej, ale nie pamiętam dokładnie) - wszystkie ogółem są dość mocnymi elektrolitami (zakładamy ze sie rozpuszczają dobrze w wodzie). To co piszesz bioogaz to jakieś nieporozumienie i błąd.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Dysocjacja w ,,dwie strony,,

Post autor: biolga »

Kaamil pisze:bioogaz
To do mnie?

Chodzi mi o to, że przy równaniach dysocjacji Al2(SO4)3 są strzałki w dwie strony, a przy reakcji dysocjacji K2SO4 jest tylko jedna
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Dysocjacja w ,,dwie strony,,

Post autor: Medycyna Lwów »

Chodzi mi o to, że przy równaniach dysocjacji Al2(SO4)3 są strzałki w dwie strony, a przy reakcji dysocjacji K2SO4 jest tylko jedna
no i to masz bład, wsyzskie sole z tego co wiem są zdysocjowane całkwoicie z jednym wjatkiem, którego w tej chwili nie pamiętam.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Dysocjacja w ,,dwie strony,,

Post autor: biolga »

To w takim razie w podręczniku jest błąd Dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Dysocjacja w ,,dwie strony,,

Post autor: Medycyna Lwów »

w pierwszej chwili sobie nie przypomniałem ale tak jak nie ma związków całkowicie nierozpuszczanych w wodzie tak nie ma soli w ogóle nie dysocjujących.
Reasumując dysocjacja równowagowa soli zachodzi gdy:
a) mamy do czynienia z solą będącą słabym elektrolitem - te sa rzadkie i przykładami są chlorki, bromki i cyjanki rtęci (II)
b) sól jest nierozpuszczalnym osadem. Wówczas miedzy osadem (faza s) i roztworem nasyconym nad osadem (faza aq) ustala sie stan dynamicznej równowagi opisany iloczynem rozpuszczalności Kso. Dlatego Al2(SO4)3 dysocjuje w bardzo nieiwlekim stopniu i proces jest równowagowy i opisany Kso= [Al3+]^2[SO4 2-]^3
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Dysocjacja w ,,dwie strony,,

Post autor: DMchemik »

nieprawda, Al2(SO4)3 jest całkowicie zdysocjowany i dobrze w rozpuszczalny w wodzie, różnica między K2SO4 jest taka, że tylko ten pierwszy ulega hydrolizie. Iloczyn rozpuszczalności nie ma nic wspólnego ze stopniem dysocjacji. Może więc w podręczniku chodziło o hydrolizę soli, a nie o samą dysocjację? Choć jak przeglądałem podręcznik Kulawików do gimnazjum to nic mnie już nie zaskoczy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości