Dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe

Post autor: AnnaWP »

A jest tak?
Jeśli faktycznie, to może wpływać na to lepsze przygotowanie rodziców do roli rodziców, lepsze traktowanie w ciąży itd. Ale bez badań statystycznych jestem mocno sceptyczna.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe

Post autor: AnnaWP »

A czemu chemikalia? Przecież to drugie dziecko wypada w różnym wieku rodziców, dlaczego akurat chemikalia miałyby być inne? Tu powinna być jakaś tendencja społeczna. Pierwsze koty za płoty, ciąża i wychowanie nie jest takie proste i albo się przesadza, albo coś zaniedba. Wiele matek dorosłych już dzieci przyznawało, że dopiero kolejne dzieci wychowywały i urodziły w pełni świadomie, spokojnie, bez paniki albo euforii nad miarę.

Poza tym opis przypadku nie bardzo się sprawdza. W najbliższej mi wielodzietnej rodzinie najwyższy był mój tato - pierwsze dziecko, a później co kolejne było niższe, zwalam to na pogarszające się warunki życiowe rodziny.
Awatar użytkownika
infernal_phoenix
Posty: 63
Rejestracja: 2 lip 2013, o 19:16

Re: Dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe

Post autor: infernal_phoenix »

Ciekawe, też mnie to interesuje Tym bardziej, że w mojej rodzinie się to potwierdza. Siostra młodsza o 2 lata, a wszyscy myślą, że to ona jest tą starszą, bo jest wyższa.

Ja bym chyba była jednak bardziej za tym przygotowaniem rodziców. Pierwsza ciąża dla kobiety jest przecież dla kobiety czymś zupełnie nowym. Fakt faktem, przebieg drugiej czy kolejnej ciąży może być zupełnie inny od poprzedniej, ale wydaje mi się, że kobieta jest wówczas bardziej przygotowana.
Poza tym pierwszej ciąży zazwyczaj towarzyszą większe emocje - wcześniej już wspomniana panika lub nadmierna euforia.
Tomson94
Posty: 116
Rejestracja: 17 cze 2013, o 07:42

Re: Dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe

Post autor: Tomson94 »

Myślicie, że to przez stres w trakcie ciąży? Prawdą jest, że 2 dziecko jest wyższe od 1, albo nawet 3 od 2, tylko że muszą być tej samej płci. I trudno tu wymieniać te wszystkie przypadki u których to jest widoczne. Łatwiej wyjątki od tej reguły Na chwilę obecną nie potrafię sobie przypomnieć kto 1 byłby wyższy, ale kto 2rąk mi nie starcza Wiadomo, że nie ma co porównywać 9 i 16 latka, ale właśnie najbardziej to widać przy różnicy 2 do max 4 lat.
Ja właśnie myślałem, że to 1 ciąża jest najbardziej zadbana. Przyszła mama jest tak zajęta myślami, że chce jak najlepiej dla dziecka, dlatego dba ile sił o nie w trakcie ciąży. Później okazuje się, że dziecko ma się dobrze i jest wszystko w porządku, dlatego przy drugim i kolejnym już nie będzie tak martwić się w trakcie ciąży i wyluzuje.
Wiem, że ciężko mi to oceniać jak to jest ale tak mi się zawsze wydawało.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe

Post autor: AnnaWP »

Stres powoduje np. niedokrwienie łożyska. Wystarczy.
felafela
Posty: 4
Rejestracja: 5 sie 2013, o 08:48

Re: Dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe

Post autor: felafela »

U mnie w rodzinie to samo - brat młodszy i wyższy. I wszystko niby przez stres mamusi?
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: Dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe

Post autor: minnie_the_moocher »

dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe?
Wyniki ostatnich badan amerykanskich uczonych wykazaly pewien istotny zwiazek. Po przebadaniu wystarczajaco duzej ilosci osob ktore posiadaly starsze badz mlodsze rodzenstwo wysnuto nastepujace wnioski. Wyzszy statystycznie wzrost mlodszego rodzenstwa prawdopodobnie warunkowany jest tym ze w trakcie zabawy starszy brat lub siostra przewaza nad swoim mlodszym i watlejszym braciszkiem lub siostrzyczka. W tych z kolei wytwarzana jest intencja dorownania starszym [ktore odbiera zabawki czy zawsze jest pierwsze na kto pierwszy bedzie tam ten fajniejszy]. Podswiadoma wola wyrownania strat wytwarza w dzieciach wzrost apetytu na bialko. Oczywiscie znany jest wszystkim wysublimowany gust kilkulatkow. Proteiny jak wiadomo warunkuja aktywniejsze dzialanie hormonu wzrostu a konkretnie chodzi o czynnik wzrostu IGF-1.
Jak rowniez dowiedziono roznice w diecie dziecka maja wieksze odzwierciedlenie na relatywnie pozniejszy stan zdrowia nic roznice w diecie doroslych.
Badania nadal trwaja.
]
EWA1

Re: Dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe

Post autor: EWA1 »

Bardzo ciekawy temat.Nigdy się nad tym nie zastanawiałam.Myślę że to spraw genów Kiedyś czytałam jak obliczyć wzrost dziecka i u mnie się to sprawdziło.Wzrost matki + wzrost ojca - 13 (w przypadku dziewczynki)+ 13 (w przypadku chłopca) podzielić przez 2
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe

Post autor: AnnaWP »

Sprawdzi się czasami.
Wzrost jest dziedziczony wielogenowo, dodatkowo wpływa na realizację potencjału wiele czynników, jak np. niedożywienie.

Nawet pomijając czynniki, mamy np. geny abcde.
Małe literki nie dodają wzrostu, a duże - dodają np. po 3 cm.
osoba aabbccddee ma 150 cm, każda duża literka dodaje te przykładowe 5 cm.

Więc jeżeli byłaby krzyżówka z osobą AABBCCDDEE to sprawdzi się jak znalazł.

Najczęściej jednak mamy do czynienia z miksem genetycznym, np.:
AabbCCddEe (170 cm) i aaBBCcddEe (170 cm).

Takie osoby mogą utworzyć sporo różnych gamet, w tym skrajnie niskie i skrajnie wysokie"
Odpowiednio niskie":
abCde i aBcde. Dziecko będzie miało zaledwie 160 cm.

A wysokie:
AbCdE i aBCdE.
Dziecko będzie miało 180.

Liczba genów i ich wpływ są przykładowe, nie wiem, ile ich jest w rzeczywistości i jaki jest wpływ każdego na wzrost.
Awatar użytkownika
frax
Posty: 4
Rejestracja: 28 lis 2016, o 08:04

Re: Dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe

Post autor: frax »

Nigdy nie widziałem żadnych statystyk na ten temat i podejrzewam, że gdyby pytanie padło odwrotne (pierwsze dziecko wyższe) to też mielibysmy spory odzew że u mnie to samo
bogugusia
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2017, o 13:55

Re: Dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe

Post autor: bogugusia »

To tylko domniemania, brakuje rzetelnych badń na ten temat. Znam przypadki takie jak wskazujecie i zupełnie odwrotne, więc.
Awatar użytkownika
ulcia_p
Posty: 6
Rejestracja: 10 kwie 2018, o 07:49

Re: Dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe

Post autor: ulcia_p »

A trzecie? Moi bracia mają po ponad 185 cm wzrostu, choć rodzice są niscy. A ja 158! Dobrze, że jestem dziewczyną, bo jako facet miałabym przechlapane :O
Biotop

Re: Dlaczego zazwyczaj drugie dziecko jest wyższe

Post autor: Biotop »

rzeczywiscie bardzo czesto to sie zdarza, pierwsze dziecko tez czesto jest bardziej chorowite, moze to kwestia lepszego przygotowania organizmu kobiety po pierwszej ciązy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości