Rhizanthella gardneri - najdziwniejsza "roślina"

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
CiekawostkiOPoranku
Posty: 5
Rejestracja: 24 maja 2012, o 16:02

Rhizanthella gardneri - najdziwniejsza "roślina"

Post autor: CiekawostkiOPoranku »

Umieściłem roślina w cudzysłowu, gdyż pod względem cech przystosowawczych nie przypomina na pierwszy rzut oka rośliny.

Bardzo ciekawe
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Rhizanthella gardneri - najdziwniejsza "roślina"

Post autor: Astacus »

Hm, ta roślina żyje w całości pod ziemią, nie ma zielonych części czyli nie fotosyntetyzuje. Pasożytuje na grzybach, czy jest to więc jedyna roślina cudzożywna?
arczibe
Posty: 57
Rejestracja: 23 lut 2012, o 10:13

Re: Rhizanthella gardneri - najdziwniejsza "roślina"

Post autor: arczibe »

Astacus pisze:Hm, ta roślina żyje w całości pod ziemią, nie ma zielonych części czyli nie fotosyntetyzuje. Pasożytuje na grzybach, czy jest to więc jedyna roślina cudzożywna?
Chyba niejedyna, ja znam jeszcze np. Łuskiewnik różowy, który też nie zawiera chlorofilu i sobie pasożytuje na korzeniach drzew i krzewów.
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: Rhizanthella gardneri - najdziwniejsza "roślina"

Post autor: Jivan »

jeszcze kanianka
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rhizanthella gardneri - najdziwniejsza "roślina"

Post autor: AnnaWP »

Ba - największy kwiat świata Rafflesia arnoldii jest też pasożytem.
Nie tworzy łodygi i liści, to ogólnie duży korzeń i na szczycie tworzy się gigantyczny i śmierdzący kwiat.
klasyfik
Posty: 15
Rejestracja: 16 maja 2015, o 08:38

Re: Rhizanthella gardneri - najdziwniejsza "roślina"

Post autor: klasyfik »

[at]_UO na Wikipedii znalazłem informację, że Bukietnica Arnolda nie wytwarza łodygi, liści ani korzeni,a kwitnie raz na 5-7 lat. Jak w takim razie funkcjonuje ta roślina, nie posiadając żadnych organów? Mógłbyś mi to w jakiś sposób objaśnić? o
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rhizanthella gardneri - najdziwniejsza "roślina"

Post autor: AnnaWP »

pasożytuje. I tworzy to, co niezbędne do tego, i do rozmnażania. Żadnych to za dużo powiedziane, niektóre przecież tworzy. Tworzy taka plechowatą tkankę, która wrasta w ciało żywiciela i wielki pączek, z którego wyrasta kwiat.
Coś jak tasiemiec świata roślin, ten też nie tworzy nóg, kręgosłupa, układu krwionośnego, a żyje i ma się nieźle.
Różne są strategie przetrwania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości