Biedronka ninja - atakuje

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Biedronka ninja - atakuje

Post autor: malgosi35 »

Co ciekawe, ona jest bardzo zmienna w swoim wyglądzie co możecie zobaczyć na tych stronach. Cech charakterystyczną jest garbek niewrówność z tylu na pokrywach ale tą informację ktoś musi potwierdzić.

Kod: Zaznacz cały

ojibway.ca/lady.htm
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Biedronka ninja - atakuje

Post autor: badger »

Nam o tym garbku mówili na zajęciach terenowych więc chyba jest to prawdą.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Inwazja azjatyckich biedronek na Śląsku

Post autor: WojtekB »

Mimo że zima tuż-tuż i niemal wszystkie gatunki owadów zapadły w zimowy sen, właśnie zaczęła się „inwazja” dokuczliwych biedronek z gatunku Harmonia axyridis, zwanych powszechnie azjatyckimi lub mutantami.

Pojawiają się od kilku lat, wypierają nasze „rodzime” boże krówki, czyli biedronki. Choć pojedyncze osobniki da się zauważyć od wiosny do jesieni, prawdziwa ich „inwazja” ma miejsce z reguły we wrześniu. Trwa kilka dni. W tym roku jednak ich nalot w Rudzie Śląskiej - w bloku, w którym mieszkam - zaczął się o wiele później, bo właśnie dziś, 27 października.

Zebrały się w dużej ilości na ścianie bloku. Co ciekawe, da się zauważyć pewną prawidłowość – osiadają na wysokości pierwszego i drugiego piętra, wyżej i niżej zauważyć można tylko pojedyncze osobniki.

Ich umaszczenie jest bardzo różne. Od niemal całkowicie czerwonych, poprzez osobniki „kropkowane” na czarno, przy czym kropki te są różnych rozmiarów i w różnej ilości. Rzadsze są osobniki czarne w czerwone kropki, najrzadziej występują całkowicie czarne.

Z reguły zbijają się w zwartą gromadę, w pobliżu okien. Gromady takiej jeszcze nie ma, gdyż ich zlot dopiero się zaczął.

Są bardzo natrętne. Obsiadają ciało, ubranie, wplatają się we włosy. W tej chwili wyjście na mój balkon powoduje natychmiastowe osiadanie na ciele kilku sztuk na kilkanaście sekund, więc korzystanie z ostatków pięknej pogody i słońca jest praktycznie niemożliwe. Sądzi się powszechnie, że kąsają, ale to nieprawda. Ich wydzielina jest żrąca, powoduje wysypki alergiczne (w rzadkich przypadkach bardzo dotkliwe) i dokuczliwe swędzenie, choć efekt ten można pomylić ze skutkami ukąszenia. Co gorsza, strasznie śmierdzą.

Dobra rada: jeżeli się je zauważy, należy zamknąć okna. Chętnie wchodzą do domu, a ich wizyta do przyjemnych nie należy, właśnie z powodu kąsania, natręctwa i wydzielanego przez nie zapachu.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Krwiożercze biedronki atakują

Post autor: WojtekB »

Setki tysięcy azjatyckich biedronek obsiadło Polskę. W naszym regionie m.in. osiedle Leśne w Bydgoszczy. Harmonia axyridis, czyli arlekin, to chrząszcz, który może ugryźć do krwi i spowodować spore straty gospodarcze.
1.jpg
Biedronki arlekin na jednym z wieżowców w Bydgoszczy (Maciej Myga)

- Pierwszy raz widziałem takie dziwne biedronki - mówi Jerzy Piekarski, mieszkaniec ulicy Grabowej w Bydgoszczy. - Różnią się od naszych, polskich. Są większe, mają różne wzory. No i pchają się do domu. Jedna wleciała mi do garnka z zupą!

Domy na bydgoskim osiedlu Leśnym, ale także w innych miastach - Włocławku, czy Toruniu, biedronki obsiadły pod koniec ubiegłego tygodnia. Były ich tysiące. Na wieżowcu przy ul. Kasztanowej dotarły aż na siódme piętro.

- To pora, kiedy masowo obsiadają ściany, przygotowując się do zimy - mówi dr Piotr Ceryngier z Centrum Badań Ekologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Ze wschodu na zachód

Harmonia axyridis, inaczej arlekin (od angielskiej nazwy harlequin ladybird), przybyła ze wschodniej i środkowej Azji. Do Polski nie dotarła jednak bezpośrednio z Azji, ale z zachodu - w 1999 roku odnotowano pierwszy przypadek inwazji w Niemczech, w 2001 w Belgii, rok później w Holandii, a w 2004 roku m.in. we Francji. W Polsce, Włoszech, Austrii, Czechach, i Danii pojawiła się w 2006 roku. Co ciekawe, na zachód biedronki także nie przypłynęły (lub przyleciały) z Chin, ale z Ameryki Północnej. W połowie lat dziewięćdziesiątych sprowadzono je tam, żeby zwalczały plagę mszyc.
Strzeż się, dwukropko
Więcej na:

Kod: Zaznacz cały

pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20111102%2FROLNICTWO01%2F940443671
Krwiożercze biedronki atakują
Raczek
Posty: 1
Rejestracja: 14 lis 2011, o 22:37

Re: Biedronka ninja - atakuje

Post autor: Raczek »

Znalazłam wczoraj na kwiatostanie powojnika skupisko biedronek,czy to są te chińskie biedronki?
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Biedronka ninja - atakuje

Post autor: pio91 »

Raczej te. Widać dość dużą zmienność, którą się cechują.
katy94
Posty: 311
Rejestracja: 19 lip 2012, o 11:51

Re: Biedronka ninja - atakuje

Post autor: katy94 »

Hej jesli je macie to mam dobrą radę. Sama je mam w pokoju i chyba najepszy sposób zwalczania ich to odkurzaczem.
katy94
Posty: 311
Rejestracja: 19 lip 2012, o 11:51

Re: Biedronka ninja - atakuje

Post autor: katy94 »

1. Dziwny zapach w całym pokoju
2. Leżysz sobie w łóżku, czytasz książkę a tam znów ona spada ci z sufitu na głowę.
3. Ubierasz sobie bluzkę, spodnie czy cokolwiek po czym zauważasz,że coś cię swędzi sprawdzasz a tam po ubraniem jest biedronka, często już zgnieciona i śmierdząca (bo wydziela tą hemolimfę) bleee
3. Dotyczy głównie dziewczyn, odrabiasz sobie lekcje przy lampce wkrótce nad nią zaczyna sobie latać biedronka a po chwili wplątuje się w twoje włosy.
4. Trzeba cały czas uważać żeby nie wdepnąć/nie usiąść na biedronkę, jeśli to się jednak stanie zauważasz to po niemiłym zapachu hemolimfy, który zaczyna się wokół unosić.
5. Są niegrzeczne i zamiast spać łażą po całym pokoju przez to umierają - w zimie co chwila na podłodze znajdowałam martwe biedronki.
6. W słoneczne dni wszystkie się budzą i łażą po całym oknie wtedy zapach biedronek w całym pokoju jest wyjątkowo mocny,
7. Brudzą dom- głównie okna.
8. Podono u niektórych mogą spowodować alergię.


9. Jest to gatunek INWAZYJNY.

Do mnie wprowadziły się 2 lata temu w pierwszy rok postanwiłam dać im szansę, ale jak w tą zimę znów przyszły to więdząc jak się w ich towarzystwie żyje miałam ich dość. Odkurzaczem niestety nie pozbędziesz się ich wszystkich ale będzie ich już znacznie mniej w tym roku już żadna na mnie nie spadła z sufitu, w ubraniach też już ich nie było chciaż do dziś mam w zimy nawyk przeglądania całego ubrania zanim go ubiorę.
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Biedronka ninja - atakuje

Post autor: Trzyszcz »

Czyli robi to co każdy owad który wleci przypadkowo przez okno, tylko że w tym przypadku biedronek było aż kilka! Witamy na planecie Ziemia.
katy94
Posty: 311
Rejestracja: 19 lip 2012, o 11:51

Re: Biedronka ninja - atakuje

Post autor: katy94 »

* kilkadziesiąt
Też kocham zwierzęta, jak mi wleci jakiś świerszcz, chrabąszcz to zazwyczaj je biorę i wypuszczam na pole. Pająkom pozwalam nawet mieszkać u mnie w pokoju bo sa bardzo pożyteczne, zjadają mi muchy i komary a jak urosną i tak opusczają mój dom bo poprostu wtedy samym jedzeniem które moga złowić w pokoju już się nie wyżywią i nie rozumiem dlaczego inni ludzie się ich boją w Polsce nie ma przecież groźnych pająków. Ale biedronki to już przeginają. Jakby spały grzecznie w miejscu to bym im pozwoliła, ale one łażą i śmierdzą w całym pokoju to juz poprostu doprowadza do szału. Ich jest prawdziwa inwazja. Trzyszcz dobrze że sa tacy ludzie jak ty którzy nie zabijają wszystkich napotkanych w domu owadów bo się ich boją, czy są obrzydliwe ale jakby w twoim domy zamieszkały np. mrówki faraona to też pewnie chcialbyś się ich pozbyć, a muchy też pewnie zabijasz.
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Biedronka ninja - atakuje

Post autor: Trzyszcz »

Och, oczywiście, że zabijam, mam osobny regał na składowanie trupów ]

Może śmierdzą bo je rozgniatałaś rurą od odkurzacza U mnie spokojnie siedziały i nie śmierdziały (śmierdzi wydzielana w razie zagrożenia hemolimfa).
Nie mam nic przeciwko ich pozbyciu się z pokoju, tylko rozśmieszyła mnie ta lista.
Awatar użytkownika
ahepb
Posty: 73
Rejestracja: 17 lip 2011, o 15:49

Re: Biedronka ninja - atakuje

Post autor: ahepb »

katy94 pisze:Pająkom pozwalam nawet mieszkać u mnie w pokoju bo sa bardzo pożyteczne, zjadają mi muchy i komary a jak urosną i tak opusczają mój dom bo poprostu wtedy samym jedzeniem które moga złowić w pokoju już się nie wyżywią i nie rozumiem dlaczego inni ludzie się ich boją w Polsce nie ma przecież groźnych pająków.
Ostatnio słyszałam, jak ktoś mówił, że w ciągu roku człowiek zjada podczas snu około 6 pająków, więc W każdym razie moje dwa pupilki ostatnio się nie pokazują, może je zjadłam?

Swoją drogą ciekawe to z tymi biedronkami, ale fakt jest taki, że ta cała inwazja dotyczy miast, na wsi raczej nam nie dokuczają
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość