Kwaśne deszcze

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
ida

Kwaśne deszcze

Post autor: ida »

Czy w Polsce padają kwaśne deszcze? Gdzie i kiedy? I co to wogóle są kwaśne deszcze? Są groźne? Pani w szkole mówiła coś o kwaśnych deszczach,ale nie szczegółowo, a ja jestem ciekawa.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: kwaśne deszcze

Post autor: Iwus »

ida pisze:Czy w Polsce padają kwaśne deszcze?
niestety tak,najczęsciej w wielkich aglomeracjach miejskich,ale niekoniecznie ,zanieczyszczenia mogą się przenosić na duże odległości więc nie jest to regułą.Nie można kwaśnego deszczu odróżnić od zwykłego(optycznie) różnią się tylko ph.jeśli masz papierek lakmusowy to możesz to sprawdzić.
Widoczne są tylko jego skutki
sam

Re: kwaśne deszcze

Post autor: sam »

co to są kwasne deszcze?
Awatar użytkownika
Twincast
Posty: 151
Rejestracja: 9 mar 2006, o 19:40

Re: kwaśne deszcze

Post autor: Twincast »

Kwaśne deszcze, deszcze zawierające zaabsorbowane w kroplach wody tlenek siarki(IV), tlenki azotu oraz ich produkty reakcji w atmosferze: rozcieńczone roztwory kwasów siarki, głównie kwasu siarkowego(IV) oraz najbardziej szkodliwego kwasu siarkowego(VI), a także kwasu azotowego(V). Powstają nad obszarami, gdzie atmosfera jest zanieczyszczana długotrwałą emisją tlenku siarki(IV) i tlenków azotu (ze źródeł naturalnych, jak czynne wulkany, albo sztucznych, jak spaliny z dużych elektrowni i elektrociepłowni zasilanych zasiarczonym - tzn. zawierającym siarkę i jej związki - paliwem, zazwyczaj węglem kamiennym lub brunatnym).
AM

Re: kwaśne deszcze

Post autor: AM »

A wiecie coś o wpływie kwaśnych deszczy na zachorowalność na choroby dróg oddechowych? Muszę zrobić wykres na ten temat, a nic nie ma w necie i ksiąŻkach.
cicha

Re: kwaśne deszcze

Post autor: cicha »

hej o co tu ***** chodzi ja ******** mam zrobić jakis referat a nic o nim w neci nie ma pozdro :x


moderator: prosze bez chamstwa
Ostatnio zmieniony 29 maja 2006, o 15:31 przez cicha, łącznie zmieniany 1 raz.
BlueSky
Posty: 40
Rejestracja: 28 wrz 2006, o 21:10

Re: kwaśne deszcze

Post autor: BlueSky »

Czy w Polsce padają kwaśne deszcze? Gdzie i kiedy? I co to wogóle są kwaśne deszcze? Są groźne? Pani w szkole mówiła coś o kwaśnych deszczach,ale nie szczegółowo, a ja jestem ciekawa.
kilka danych liczbowych:
Emisja pyłów i gazów w Polsce jest bardzo wysok(4 miejsce w Europie) i tak np.(dane 1999r):
Katowickie:326t/km2/rok,
krakowskie-210t/m2/rok
jeleniogórskie-118t/m2/rok

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce są:
Energetyka(elektrownie i elektrociepłownie), hutnictwo, metalurgia-60-70% zanieczyszczeń oraz
godpodarka komunalna,motoryzacja(transport i komunikacja) 30-40%.


Substancje takie jak:H2S,SO3,SO2,CS2,związki fluoru, tlenki azotu mogą niszczyć aparaty szparkowe roślin, co uniemożliwia transpiracje i fotosyntezę-niszczenie chlorofilu b.
w/w substancje mają równiez negatywny wpływ na zwierzęta hodowlane i zwierzynę leśną.
Na organizm ludzki szkodliwy wpyw mają pyły(związki arsenu, ołowiu, cynku, miedzi), które powodują uszkodzenia ukł oddechowego: nieżyty tchawicy i oskrzeli, rozedmę płuc, pylicę, raka płuc.

Kwaśne deszcze przyczyniaja się również do zakwaszenia gleb.


opracowane na podstawie: Vademecum maturzysty-Biologia, Wyd. Oświata, W-wa 1994
sylwia

Re: kwaśne deszcze

Post autor: sylwia »

mam napisac referat na temat"przyczyny i skutki kwasnych deszczy w przyrodzie nic niewiem na ten temat ratujcie :(
Awatar użytkownika
jillian
Posty: 334
Rejestracja: 20 lis 2006, o 15:10

Re: kwaśne deszcze

Post autor: jillian »

przecież w internecie jest masa wiadomości o kwaśnych deszczach, np:

Kod: Zaznacz cały

sciaga.pl/tekst/25807-26-kwasne_deszcze
patra

Re: kwaśne deszcze

Post autor: patra »

hmmm ok kwaśne deszcze. a na jakich terenach w polsce doszło do największej klęski ekologicznej spowodowanej kwaśnymi deszczmi :?:
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: kwaśne deszcze

Post autor: Iwus »

najwięcej kwaśnych desczy( a dokładniej tlenków azotu i siarki) powstaje na terenie sląska,ale obszar nie jest narażony na opady bo wiatry znoszą je w rejony Sudetów.
Tam trzeba szukać obszarów o największej klęsce ekologicznej spowodowanej kwaśnymi deszczami.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: kwaśne deszcze

Post autor: Savok »

A tak wyglada tragiczny koniec lasow w sudetach. Istne cmentarzysko drzew.
1.jpg
zainteresowana

Re: kwaśne deszcze

Post autor: zainteresowana »

Mam takie pytanie:jakie są przyczyny powstawania powstawania kwaśnych deszczy?Jak człowiek się do tego przyczynił i czy np.rozpylanie dezodorantów czy innych środków czystości ma na kwaśne deszcze wpływ? Proszęniech ktoś odpowie!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości