Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Post autor: Dinobryon »

Skądinąd wiem że wywary z pokrzyw mają wszechstronnie lecznicze działanie na organizm, a sam startyproszek z pokrzywy pomaga zahamować krwotok i działa przeciwbólowo na bąble które powstają na skutek zetknięcia się z listkami ów roślinki ale ciekawi mnie czy prawdą jest to że samopoparzenie się pokrzywą ma już pozytywne skutki dla organizmu?
Ostatnio zmieniony 31 sie 2007, o 13:32 przez Dinobryon, łącznie zmieniany 1 raz.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Post autor: yeast »

Stara basn ludowa powiada, ze zapobiega reumatyzmowi i lagodzi jego objawy. Nie wiem czy to prawda i specjalnie nie rozumiem jak mialoby sie to dziac, moze przez to, ze rozgrzewa w miejscu poparzenia.
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Post autor: arti »

Podobno bardzo dobrze jest wyczyścić korzenie pokrzywy i zaląc je spirytusem podobno działa dobrze na prostatę
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Post autor: biolga »

poleca się pić również soki ze świeżej, mielonej pokrzywy. Również nadaje się do robienie odżywek do włosów, ale tylko do ciemnych, bo można później wyglądać jak ufo
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Post autor: Dinobryon »

arti pisze:Podobno bardzo dobrze jest wyczyścić korzenie pokrzywy i zaląc je spirytusem podobno działa dobrze na prostatę
No Arti Ty już się o prostatę martwisz?
Kingu$ka
Posty: 356
Rejestracja: 22 lip 2007, o 12:11

Re: Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Post autor: Kingu$ka »

Dinobryon pisze:No Arti Ty już się o prostatę martwisz?
Dowcipniś się znalazł
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Post autor: arti »

Lepiej zapobiegać niż leczyć
Kingu$ka pisze:Dowcipniś się znalazł
no wlasnie

Ale słyszałem to w jakimś programie podobno dobra tez jest zupa z pokrzyw

I rewelacyjny nawóz ostatnio miałem okazie widzieć i jeść takie warzywa hodowane na takim oborniku z pokrzyw
Awatar użytkownika
jillian
Posty: 334
Rejestracja: 20 lis 2006, o 15:10

Re: Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Post autor: jillian »

moja mama robiła taki nawóz z pokrzyw, śmierdzi jak gnojówka
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Post autor: dziewanna »

yeast pisze:Stara basn ludowa powiada, ze zapobiega reumatyzmowi i lagodzi jego objawy. Nie wiem czy to prawda i specjalnie nie rozumiem jak mialoby sie to dziac, moze przez to, ze rozgrzewa w miejscu poparzenia.
To ze wzgledu na zawarty w pokrzywie kwas mrowkowy, a takze acetylocholine i histamine (konretnie w komorkach wloskow parzących).

jillian pisze:moja mama robiła taki nawóz z pokrzyw, śmierdzi jak gnojówka
Nie spotkalam sie z gnojowka, ktora nie smierdzi

Pokrzywe wykorzystuje sie bardzo szeroko, nie tylko w ludowej, ale takze w medycynie tradycyjnej, ma własciwosci m.in:
gojace, moczopedne, оgolno wzmacniajace, witaminowe, rozkurczowe, wyksztusne. Wykorzystywana przy roznych krawotokach, hemoroidach, kamieniach zolciowych i moczowych, chorobach watroby i woreczka zolciowego, poparzeniach, zaporach, chorobach serca. Zewnetrznie - rany, krwotoki, choroby skory, dla wzmocnienia wlosow.

Bardzo dobre wyniki osiaga sie wykorzystujac pokrzywe w leczeniu anemii, niewydolnosci serca, wzmocnienie organizmu po dlugotralych chorobach (wchodzi w sklad mieszanek oczyszczajacych krew) itp.

Ktos tam wspomnial o zupie z pokrzywy. pycha, polecam. Jest 2 jaki sposob jej przyrzadzania, zasada podstawowe jest ta sama, robi sie podobnie jak zupe szczawiowa tylko albo sie wykorzystuje zamiast szczawiu pokrzywe albo mozna pomieszac szczaw z pokrzywa. Jesc z dodatkiem gotowanego jajka.
Przyrzadza sie tez salatki z mlodych lisci pokrzywy.

W niektorych regionach Rosji robi sie wieniki do bani (łaźni).
Awatar użytkownika
jillian
Posty: 334
Rejestracja: 20 lis 2006, o 15:10

Re: Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Post autor: jillian »

Jak byłam młodsza to tata od czasu do czasu na wiosne robił jajecznice z pokrzywami. Polegało to na tym,że zbieralo sie młode pokrzywy, parzyło sie je gorącą wodą, kroiło i dodawało do jajek. Nie był to żaden rarytas
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Post autor: dziewanna »

Eee u nas sie robi z gotowanym jajkiem, z jajecznica to raczej nie bardzo.
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Post autor: dawidw »

jillian pisze:moja mama robiła taki nawóz z pokrzyw, śmierdzi jak gnojówka
i bardzo słusznie, osobiście dawniej z dziadkiem robilismy taki nawóz, to wody wkładaliśmy pokrzywy bez nasionek(żeby potem nie rozsiewać), mikstura sie kisiła np. z tydzień i tym podlewalismy ogórki. Efekt piorunujący, liście zieloniutkie, owoce chrupiące godne polecenia. a i ten zapach
Awatar użytkownika
jillian
Posty: 334
Rejestracja: 20 lis 2006, o 15:10

Re: Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Post autor: jillian »

dziewanna pisze:Eee u nas sie robi z gotowanym jajkiem
a jak to sie je?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości