Dziedziczenie barwy ciała i barwy oczu u muszek owocowych

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
ElisaM
Posty: 2
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 08:05

Dziedziczenie barwy ciała i barwy oczu u muszek owocowych

Post autor: ElisaM »

Witam!
Chciałabym prosić o pomoc w rozwiązaniu poniższego zadania:
U muszki owocowej żółta barwa ciała (a) i biała barwa oczu (b) warunkowane są recesywnymi allelami sprzężonymi z płcią i odległymi o 16 centimorganów. Jakie fenotypy oraz genotypy i w jakich proporcjach wystąpią w potomstwie krzyżówki: ab/AB i ab/Y?

Oto, co udało mi się wywnioskować:
P: ab/AB x ab/Y
Jakoże w tym przypadku zachodzi rekombinacja, a u muszek owocowych ma ona miejsce tylko u samic, zatem gamety osobników rodzicielskich będą następujące:
G: ab, AB, aB, Ab x ab, Y
Nie wiem, czy jest to poprawna dedukcja. Czy chromosom Y powinnam uwzględniać podczas wykonywania krzyżówki?

Na podstawie podanej odległości między genami udało mi się ustalić, że stosunek rekombinantów do osobników typu rodzicielskiego musiał wynosić:
4:4:21:21
Nie wiem jednak, czy dana proporcja odnosi się do genotypu czy fenotypu.

To tyle, co sama potrafiłam zrobić. Nie potrafię określić fenotypów i genotypów, a także, do czego odnosi się uzyskana proporcja.
Proszę o wskazówki, które pomogą mi zrozumieć i poprawnie do końca wykonać to zadanie.
Awatar użytkownika
Senbar
Posty: 25
Rejestracja: 15 sty 2013, o 18:40

Re: Dziedziczenie barwy ciała i barwy oczu u muszek owocowyc

Post autor: Senbar »

4:4:21:21 to stosunek fenotypów, ponieważ samiec nie ma tu alleli dominujących więc u samic fenotyp nie zostanie zmieniony z fenotypu wynikającego z genotypu gamet samicy, a u samców dziedziczony jest tylko jeden zestaw genów od samicy. W genotypie dla mnie sytuacja wygląda na 4:4:21:21:4:4:21:21 (aaBb:Aabb:aabb:AABB:aYBY:AYbY:aYbY:AYBY), ale co do tego nie mam pewności i przyłączam się do pytania jak zapisywać taką proporcję.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Dziedziczenie barwy ciała i barwy oczu u muszek owocowyc

Post autor: malgosi35 »

P: ab/AB x ab/Y
F1:

W nawiasie prawdopodobieństwo gamet i genotypów
ab(o,5)Y(0,5)
ab(0,42)ab/abab/Y
AB(o,42)AB/abAB/Y
Ab(0,08)Ab/abAb/Y
aB(0,08)aB/abaB/Y

Tabela prawdopodobieństw
0,50,5
0,42.0,210,21
0,42.0,210,21
0,08.0,040,04
0,08.0,040,04

Wszystkie osobniki są różne przy wuzględnieniu rozpatrywanych ceech i płci.więc rozszczepienie genotypówe=fenotypowe

Można to teraz zamienić na procenty (*100):
21:21:4:4:21:21:4:4
albo mniejsze dorównać do jedynek (*25)
5,25:5,25:1:1:5,25:5,25:1:1
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość