POLARYZACJA BŁONY proszę o pomoc

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
maturzystkass
Posty: 74
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 10:51

POLARYZACJA BŁONY proszę o pomoc

Post autor: maturzystkass »

Długo starałam się pojąć o co chodzi z tymi depolaryzacjami polaryzacjami bo niestety bardzo ciężko mi to szło ale w koncu coś wymyslilam i strasznie chcialabym wiedzieć czy dobrze to rozumiem, żeby od wypadku nie brnąć w błędy. Jakby ktos mogl poswiecic sekundke i powiedziec czy to tak leci

1) blona spolaryzowana- na zewnatrz jest wiecej jonow + niz wewnatrz , zamkniete kanaly jonowe , w srodku ujemny ładunek [ tzn o ile rozumiem nie ma tam anionów , ale jest mniej kationow niz na zewnątrz dlatego jest - ? ]

2) depolaryzacja - otwarcie kanalow Ca+ i Na+ , napływ do wnętrza dodatnich jonow przyciąganych przez ujemne wnętrze komorki , w wyniku czego we wnętrzu ładujen ujemny zmienia sie na dodatni

3) Hiperpolaryzacja - otwarcie kanału K+ ktorycm jony uciekaja z komorki oraz naplyw anionow Cl do jej wnetrza, dlatego komorka ma ladujek nizszy niz ujemny ladunek blony spolaryzjowanej [ potencjal nastepujacy ujemny]

4) repolaryzacja- ucieczka K+ na zewnątrz zgodnie z gradientem stężen a gdy ucieknie ich za duzo jest potencjal nastepujacy dodatni


Nie wiem czy cos to zmienia ale ma byc to wiedza na poziomie studiow a nie matury. Bardzo prosze o pomoc, bo wiem ze bedzie to jeden z pierwszych tematow na studiach z fizjologii ktora oblewa 1/2 osob a mam ogromny problem z zrozumieniem tego tematu,dlatego pewniej bym sie czula na cwiczeniach rozkminiajac juz choc troche co i jak"
maturzystkass
Posty: 74
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 10:51

Re: POLARYZACJA BŁONY proszę o pomoc

Post autor: maturzystkass »

nikt nie pomoze?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: POLARYZACJA BŁONY proszę o pomoc

Post autor: AnnaWP »

1. Aniony też są. Tyle, że więcej jest potasu, mniej sodu, a ogólnie plusów jest mniej. W dodatku potas trochę wycieka.
Suma sumarum robi się minus, bo potencjał elektryczny ustala się przez porównanie.
2. tak
3. tak
4. repolaryzacja po mojemu to już praca pompy sodowo potasowej, to odtworzenie sytuacji spoczynkowej
maturzystkass
Posty: 74
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 10:51

Re: POLARYZACJA BŁONY proszę o pomoc

Post autor: maturzystkass »

dziekuje:)!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości