Matura ustna z j.polskiego, pytanie dot. tematu

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
marcin1509
Posty: 9
Rejestracja: 7 paź 2013, o 20:29

Re: Matura ustna z j.polskiego, pytanie dot. tematu

Post autor: marcin1509 »

[at] - dzięki ! Nareszcie coś konkretnego. Uznajmy że enty to są drzewa (może być uczestnikiem życia postaci). Jakie fragmenty można jeszcze ukazać w prezentacji ?
erthhjgfdsjhgdffgdhg

Re: Matura ustna z j.polskiego, pytanie dot. tematu

Post autor: erthhjgfdsjhgdffgdhg »

Dodam jeszcze, że Entowie, uczestniczyli w życiu następujących postaci:

Merry i Pippin - Entowie pomogli im, uratowali przed śmiercią z głodu i wycieńczenia, przyjeli ich do siebie (a dokladnie to najstarszy z Entów ich ugościł). Umożliwili dla hobbitów odnalezienie zagubionej wcześniej drużyny pierścienia (już bez Sama i Froda). Ukazali im własną wartość w siebie i wyznaczyli konkretny cel. Zaprzyjaźnili się z nimi, podzielili się swoją wiedzą i magicznym napojem (dlatego Merry i Pippin byli od tej chwili najwyżsi wsrod hobbitów).

Saruman-może trochę naciągane, ale przecież to Entowie obalili Czarnoksiężnika, który czuł się niepokonany, zniszczyli jego królestwo i zmusili do ukrycia się w wieży Orthanek.

Gandalf- Entowie znali go od dawna i nawet nadawali mu własną nazwę, słuchali się go i wykonali rozkaz utrzymywania straży pod Orthankiem, na wypadek gdyby Saruman chciał uciec (Entowie mieli dobre serca więc po czasie sami wypuścili Czarnoksiężnika)

Legolas - Entowie lubili elfy, Legolas czuł się nimi zafascynowany i nawet namówił Gimliego (krasnoluda, który był jego przyjacielem), aby we dwójkę zwiedzili kiedyś stare lasy

Cała drużyna pierścienia - też troszkę naciągane, ale była taka historia, że gandalf razem z drużyną i królem Rohanu, walczyli z najazdami orków pochodzących od Sarumana, a później też od Saurona, udało im się wygrać. Jednak niedobitki uciekały przez pola, aż do nietypowego lasu który wyrósł na środku jak zaczarowany, to były drzewa wezwane przez entów, jak jakiś ork wbiegł między gęstwiny to już nigdy z nich nie wyszedł.
marcin1509
Posty: 9
Rejestracja: 7 paź 2013, o 20:29

Re: Matura ustna z j.polskiego, pytanie dot. tematu

Post autor: marcin1509 »

ok, jeszcze więcej szczegółów już mam dotyczące tematu Jeszcze coś można do tego dodać ?
erthhjgfdsjhgdffgdhg

Re: Matura ustna z j.polskiego, pytanie dot. tematu

Post autor: erthhjgfdsjhgdffgdhg »

Ja mogę tylko dodać tyle, że musisz przeczytać trylogię Władcy Pierścieni
Awatar użytkownika
distinguished
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2012, o 22:24

Re: Matura ustna z j.polskiego, pytanie dot. tematu

Post autor: distinguished »

Hyper pisze:Ja mogę tylko dodać tyle, że musisz przeczytać trylogię Władcy Pierścieni
Przeczytać warto, ale pamiętaj, że jeśli wybierasz tę książkę do bibliografii to nie podawaj całego tytułu tylko wybrany fragment dotyczący Twojej pracy.
marcin1509
Posty: 9
Rejestracja: 7 paź 2013, o 20:29

Re: Matura ustna z j.polskiego, pytanie dot. tematu

Post autor: marcin1509 »

A jak zaznaczyć w bibliografii, że korzystam z fragmentu ?
Mogę najwyżej wpisać, że korzystam tylko z drugiej części (Dwie Wieże chyba)
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Matura ustna z j.polskiego, pytanie dot. tematu

Post autor: Erick »

Też chce skorzystać z Władcy Pierścieni albo z Hobbita, mam trochę inny temat: Motyw wędrówki w literaturze. Omów na wybranych przykładach". Więc pytanie Hobbit, czy Władca Pierścieni? Bo 2 pozycje fantastyczne, tego samego autora to chyba byłoby za dużo.
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: Matura ustna z j.polskiego, pytanie dot. tematu

Post autor: mrsdavis »

marcin1509, obok tytułu, autora, etc. podajesz zakres stron, ew. tytuł rozdziału.

Erick, wybierz to, co lepiej pamiętasz, o czym łatwiej będzie Ci opowiadać.
erthhjgfdsjhgdffgdhg

Re: Matura ustna z j.polskiego, pytanie dot. tematu

Post autor: erthhjgfdsjhgdffgdhg »

Erick, Bierz Hobbita, motyw wędrówki jest zwięźle zaznaczony, no chyba, że lubisz LOTRa i nie boisz się opowiadania o trzech tomach. Bo w żadnym nie ma wyraźnej przewagi wędrówki nad innymi motywami.
Awatar użytkownika
distinguished
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2012, o 22:24

Re: Matura ustna z j.polskiego, pytanie dot. tematu

Post autor: distinguished »

marcin1509 pisze:A jak zaznaczyć w bibliografii, że korzystam z fragmentu ?
Mogę najwyżej wpisać, że korzystam tylko z drugiej części (Dwie Wieże chyba)

Trochę mnie dziwi to pytanie, bo moja nauczycielka nam to konkretnie wytłumaczyła nie jeden raz. Poszukaj inf. na necie, bo ważne są znaki interpunkcyjne z tego co pamiętam, jakaś klamerka, tu przecinek tam kropka, co najmniej mnie uczono żeby o tym pamiętać.
kinektor
Posty: 27
Rejestracja: 8 lip 2013, o 16:21

Re: Matura ustna z j.polskiego, pytanie dot. tematu

Post autor: kinektor »

Problem z prezentacjami? Chcecie poćwiczyć ustne wypowiedzi przed kimś? A może poćwiczyć odpowiadanie pod klucz?

Lekcje prywatne w Warszawie, u was w domu lub u nauczyciela. Albo lekcje online - niezależnie od tego gdzie mieszkacie, poszukajcie tutaj:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości