Jak założyc hodowle kryształów soli?

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Jak założyc hodowle kryształów soli?

Post autor: biolga »

Nigdy nie robiłam tego doświadczenia. Czy to musi być zwykła nikta? Ile roztworu, żeby kryształ powstał w dwa tygodnie? Proszę o wskazówki
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Jak założyc hodowle kryształów soli?

Post autor: badger »

Jak ja robiłem to doświadczenie to dałem zamiast zwykłej nitki taką z wełny żeby się lepiej sól mogła przyczepić, a roztwór zrób nasycony
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Jak założyc hodowle kryształów soli?

Post autor: biolga »

Ja jeden zestaw zrobiłam z kordonkiem a drugi ze zwykła nitką. Wlałam 1/3 szklanki roztworu nasyconego. Zdąży mi się zrobic kryształ przez trzy tygodnie
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Jak założyc hodowle kryształów soli?

Post autor: dawidw »

biolga pisze:Ja jeden zestaw zrobiłam z kordonkiem a drugi ze zwykła nitką. Wlałam 1/3 szklanki roztworu nasyconego. Zdąży mi się zrobic kryształ przez trzy tygodnie
Myśle, że powinien się zrobić- taki super okazały to nie będzie, ale to kwestia czasu Poza tym proponuje zabarwic czymś roztwór(np. płynem do naczyń), kryształ tym piękniejszy wyjdzie

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Re: Jak założyc hodowle kryształów soli?

Post autor: mila1301 »

Miałam to doświadczenie chyba w IV klasie. Najlepiej, by woda nie parowała zbyt szybko, bo wtedy nie będzie efektu.
AdamS
Posty: 12
Rejestracja: 11 wrz 2007, o 21:34

Re: Jak założyc hodowle kryształów soli?

Post autor: AdamS »

Ja dodalem jeszcze atrament z piora. Wg mnie wyszlo syfiasto, ale dostalem tą szóstke za unikalnosc (1 klasa gimanzjum)
Awatar użytkownika
Claudia
Posty: 488
Rejestracja: 30 lip 2007, o 19:22

Re: Jak założyc hodowle kryształów soli?

Post autor: Claudia »

Robiłam podobne doświadczenie i nauczycielka doradziła by słoiczek postawić na górze szafki. Szybciej wtedy pojawiają sie kryształki.
AdamS
Posty: 12
Rejestracja: 11 wrz 2007, o 21:34

Re: Jak założyc hodowle kryształów soli?

Post autor: AdamS »

Najlepiej, by woda nie parowała zbyt szybko, bo wtedy nie będzie efektu.
vs.
.nauczycielka doradziła by słoiczek postawić na górze szafki. Szybciej wtedy pojawiają sie kryształki.

Coś tu sie nie zgadza Ja myślę ze chyba parowanie wody ma trwać dłużej żeby więcej soli nazbierało sie na sznurku.
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Re: Jak założyc hodowle kryształów soli?

Post autor: mila1301 »

AdamS pisze:Ja myślę ze chyba parowanie wody ma trwać dłużej żeby więcej soli nazbierało sie na sznurku.
Proces krystalizacji powinien odbywać się powoli, bo w przeciwnym razie na sznurku osadzi się tylko sól, bez kryształków (wiem to z własnego doświadczenia )
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Jak założyc hodowle kryształów soli?

Post autor: badger »

Czyli hodowlę najlepiej postawić w chłodnym miejscu, np w piwnicy a ciekawe ile czasu trwało by wykrystalizowywanie soli jakby słoik zamknąć w lodówce
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Re: Jak założyc hodowle kryształów soli?

Post autor: mila1301 »

badger pisze:a ciekawe ile czasu trwało by wykrystalizowywanie soli jakby słoik zamknąć w lodówce
Faktycznie ciekawe
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Jak założyc hodowle kryształów soli?

Post autor: DMchemik »

mila1301 pisze: Proces krystalizacji powinien odbywać się powoli, bo w przeciwnym razie na sznurku osadzi się tylko sól, bez kryształków (wiem to z własnego doświadczenia )
A z czego twoim zdaniem jest zbudowana ta sól

A hodowlę kryształów lepiej jest założyć w ostateczności używając NaCl, bo daje bardzo małe kryształy, a wystarczy np NH4NO3 z ogrodniczego i już jest co pokazać
Kacha-14
Posty: 1
Rejestracja: 20 lis 2007, o 17:23

Re: Jak założyc hodowle kryształów soli?

Post autor: Kacha-14 »

Hej! Wiecie może co napisać w opisie tego doświadczenia? Zrobiłam już to doświadczenie ale musze jeszcze opisać co się działo z tą solą, wodą i słoikie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości