Rozróżnianie etanolu od metanolu

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Awatar użytkownika
Radykula
Posty: 74
Rejestracja: 15 paź 2013, o 20:12

Rozróżnianie etanolu od metanolu

Post autor: Radykula »

Zastanawiam się dlaczego dichromian potasu nie przereaguje z kwasem siarkowym w metanolu, a w etanolu tak

Chrom przyjmuje 4 elektrony zmieniając stopień utlenienia z VII na III, zatem moja koncepcja opiera się na pochłanianiu tych elektronów przez metanol, jednak nigdzie nie mogę znaleźć rozwiązania
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Rozróżnianie etanolu od metanolu

Post autor: adamantan »

Oczywiście, że przereaguje! Gdzie jest napisane że nie
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Rozróżnianie etanolu od metanolu

Post autor: DMchemik »

Przereaguje z każdym alkoholem, poza trzeciorzędowym, a w ostrzejszych warunkach również i z nim.

Kiedyś w jakimś gimnazjalnym podręczniku spotkałem taką herezję, że reakcja z dichromianem jest charakterystyczna dla etanolu, może o to samo chodzi autorowi.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Rozróżnianie etanolu od metanolu

Post autor: adamantan »

DMchemik pisze:Przereaguje z każdym alkoholem, poza trzeciorzędowym, a w ostrzejszych warunkach również i z nim.

Kiedyś w jakimś gimnazjalnym podręczniku spotkałem taką herezję, że reakcja z dichromianem jest charakterystyczna dla etanolu, może o to samo chodzi autorowi.
Chyba wiem skąd ta herezja. Z dawnych czasów, kiedy panowie policjanci nie mieli elektronicznych alkomatów tylko tzw. baloniki, będące szklaną rurką z dwuchromianem potasowym. Delikwent podejrzany o prowadzenie pod wpływem alkoholu, musiał dmuchać w ten balonik a pomarańczowe kryształki K2Cr2O7 były wyrocznią. Jak się zazieleniły to kierowca musiał się tłumaczyć
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Rozróżnianie etanolu od metanolu

Post autor: DMchemik »

Przypomniało mi się, że ta herezja pochodzi z podręcznika Kulawików, być może z innych też. Było tam zdanie, że jest to reakcja charakterystyczna dla etanolu i służy do jego wykrywania. Tyle że gdyby się delikwent napił metanolu to balonik też wykazałby, że pił.
Awatar użytkownika
Radykula
Posty: 74
Rejestracja: 15 paź 2013, o 20:12

Re: Rozróżnianie etanolu od metanolu

Post autor: Radykula »

"Etanol można wykryć za pomocą roztworu dichromianu(VI) potasu wzór dla przypomnienia to K2Cr2O7 i krople stężonego kwasu siarkowego VI - H2SO4. Po ogrzeniu barwa z pomarańczowej powinna zmienić się na zieloną.

Metanol nie reaguje tak."

"Podczas reakcji dichromianu(VI) potasu (K2Cr2O7) i kwasu siarkowego(VI) (H2SO4) z etanolem następuje zmiana barwy roztworu z pomarańczowej na zielona. Ta reakcja pozwala wykryć alkohol etylowy w różnych roztworach i jest dla niego reakcją charakterystyczną."

Czyli to kłamstwo? Robiliśmy to na lekcji i faktycznie w etanolu zmieniła się barwa, w metanolu nie.

Swoją drogą z etanolem: (nieważne współczynniki)
Cr2O7 2- + H+ + CH2CH3OH Cr3+ +CH3COOH + H2O

a z metanolem

Cr2O72- +H+ + CH3OH Cr3+ + i co tutaj by miało być?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Rozróżnianie etanolu od metanolu

Post autor: DMchemik »

CH2O
Awatar użytkownika
Radykula
Posty: 74
Rejestracja: 15 paź 2013, o 20:12

Re: Rozróżnianie etanolu od metanolu

Post autor: Radykula »

Jeśli faktycznie aldehyd, to wtedy reakcja wyglądałaby tak:

Cr2O7(2-) + CH3OH + H(+) Cr3+ + H2O + CH2O +H2
redoksowo patrząc:

6e- + 14H+ + Cr2O7(2-) 2Cr3+ + 7 H2O

CH3OH CH2O +e- + H2 /*6

zatem
Cr2O7(2-) + 6CH3OH + 14H(+) 2Cr3+ + 7H2O + 6CH2O +6H2
tak?
Hm, tylko jak robiliśmy to to ani nie zmienił barwy roztwór ani nie wydzielał się gaz, może trzeba by podgrzać żeby zadziałało
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Rozróżnianie etanolu od metanolu

Post autor: DMchemik »

Nie wydzieli ci się H2. Poza tym nie wiem jak to doświadczenie robiliście na lekcji, ale przed chwilą zrobiłem tę reakcję dla metanolu i etanolu i kolor wychodzi identyczny w obu przypadkach. Zrobiłem fotkę, wieczorem wrzucę na forum bo nie mam kabelka przy sobie.

PS a reakcja wygląda tak:

Cr2O7(2-) + 3CH3OH + 8H(+) 2Cr3+ + 7H2O + 3CH2O
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Rozróżnianie etanolu od metanolu

Post autor: adamantan »

Radykula pisze:Czyli to kłamstwo? Robiliśmy to na lekcji i faktycznie w etanolu zmieniła się barwa, w metanolu nie.
Radykula, nauczyciel was po prostu oszukał. Zapewne ze względów bezpieczeństwa (uczniowie lubią podkradać etanol do wiadomych celów a z metanolem źle by się to skończyło) nie miał pod ręką metanolu, więc wziął wodę i pokazał, że reakcja nie zachodzi".
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Rozróżnianie etanolu od metanolu

Post autor: DMchemik »

Też to samo podejrzewam, że zrobił na wodzie, bo metanolu w szkole raczej nie ma. A skoro wg podręcznika Kulawików (i być może innych) jest to reakcja charakterystyczna dla etanolu (czyli na prosty chłopski rozum: dla metanolu nie zachodzi) to co za różnica, czy wezmę wodę czy metanol? Jedno i drugie jest bezbarwne, nikt nie zauważy różnicy.

PS w końcu mi się udało zgrać fotki, po lewej probówka z etanolem, po prawej z metanolem.
Załączniki
DSC00287.JPG
Awatar użytkownika
Radykula
Posty: 74
Rejestracja: 15 paź 2013, o 20:12

Re: Rozróżnianie etanolu od metanolu

Post autor: Radykula »

Dzięki wielkie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości