Białka lecznicze.

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
BezKitu
Posty: 2
Rejestracja: 16 paź 2013, o 19:00

Białka lecznicze.

Post autor: BezKitu »

Dobry wieczór.

Mam pytanie odnośnie białek leczniczych. Dlaczego do produkcji białek leczniczych przydatnych człowiekowi lepiej użyć transgenicznych zwierząt niż transgeniczną bakterię , która jest komórką prokariotyczną?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Białka lecznicze.

Post autor: AnnaWP »

Nie wiem. Z tego co wiem na skalę przemysłową pozyskuje się np. insulinę właśnie z bakterii, a nie zwierząt, więc tym bardziej pierwsze słyszę.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Białka lecznicze.

Post autor: deVries »

Jedyne co mi przychodzi do głowy w tym momencie to przykład przeciwciał monoklonalnych. Zwierzaki same z siebie produkują przeciwciała na określony antygen, które potem teoretycznie można od razu wykorzystać w lecznictwie - nie trzeba więc ich nawet modyfikować. Transgeniczne zwierzęta można wykorzystać do produkcji humanizowanym przeciwciał monoklonalnych i dostajemy białka mniej dla nas immunogenne niż mysie co jest oczywiście korzystniejsze, a taka zmiana w mysich genach kodujących przeciwciała jest podejrzewam prostsza, niż zmuszanie bakterii do produkcji monAb.

Ale to takie spekulacje.
echtsein
Posty: 12
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 14:07

Re: Białka lecznicze.

Post autor: echtsein »

Może nie tyle całych zwierząt, co pochodzących z nich komórek.

Prokariotyczne systemy ekspresyjne nie radzą sobie, albo radzą bardzo kiepsko z fałdowaniem oraz modyfikacjami posttranslacyjnymi białka charakterystycznymi dla organizmów eukariotycznych, np. glikozylacją.
W przypadku tak prostych peptydów jak insulina jest do bez znaczenia, ale w przypadku złożonych, wielodomenowych białek może to prowadzić do spadku ich aktywności biologicznych lub wręcz jej utraty.

Dodatkowo, w przypadku ekspresji ludzkich genów w bakteriach dochodzi problem codon usage bias, skutkujący niską ekspresją białka i w rezultacie koniecznością optymizacji jego sekwencji kodującej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości