Matma na biologii.

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Matma na biologii.

Post autor: wojtak »

Cześć wszystkim!
Pytanie kierowane do studentów. Jak jest z matematyką na biologii? Czy jest ona trudna do ogarnięcia?
Jest bardziej ogólna czy może tylko jakieś działy?

Piszcie wszystko co wiecie na ten temat.

PS Głównie interesują mnie odpowiedzi od studentów z Poznania i Wrocławia.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Matma na biologii.

Post autor: deVries »

Wrocław, matematyka ze statystyką.
Sudent rozumie znaczenie próby losowa dla badań biologicznych Rozróżnia obserwacje jedno- i wielocechowe. Zna skalę nominalną, porządkową, interwałową. Rozumie proporcje, stosunki, szeregi statystyczne. Zna przebieg krzywej rozkładu normalnego i jej właściwości. Rozumie pojęcia asymetrii, kurtozy, miary tendencji centralnej, średniej ważonej. Zna miary zmienności, pojęcie centyli i skali Z. Rozumie pojecie błędu i poziomu ufności, testów parametrycznych i nieparametrycznych, korelacji cząstkowej i wielokrotnej, regresji prostej i krzywoliniowej. Zna podstawy analizy wariancyjnej, wybrane metody stosowane w badaniach ontogenetycznych oraz wybrane metody demograficzne w badaniach populacyjnych.
Student posługuje się metodami matematycznymi w biologii stosuje matematyczny opis do zjawisk oraz procesów fizycznych i chemicznych w przyrodzie, rozwiązuje zadania i przeprowadza obliczenia, dokonuje analizy statystycznej. Projektuje arkusze kalkulacyjne. Zbiera, porządkuje i prezentuje dane przy pomocy metod graficznych. Bada współzależności cech w skalach nominałowych i interwałowych.
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: Matma na biologii.

Post autor: wojtak »

Dzięki!
Magda93
Posty: 132
Rejestracja: 19 lip 2011, o 08:54

Re: Matma na biologii.

Post autor: Magda93 »

Ja w 1 semestrze mialam matematyke i jak dla mnie nie było trudno (wprawdzie na początku nie ogarniałam, ale jak się troche pouczyłam, to zdałam bez problemu). Była najpierw powtorka tego co w LO, potem limesy (granice), asymptoty, różniczki (pochodne), całki i liczby zespolone. Statystyka na mojej uczelni będzie osobnym przedmiotem, dopiero na 2 stopniu.
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: Matma na biologii.

Post autor: wojtak »

Odpowiem, bo może ktoś będzie szukał odpowiedzi na pytanie, które ja kiedyś zadałem.

Studiuję na UAM.
1) mieliśmy matematykę w ramach powtórki z liceum (każdy dział + rozszerzyliśmy trochę informacje ze statystyki) - zaliczenie na podstawie kolokwium

2) osobny przedmiot Matematyka ze statystyką. Tutaj były już całki i pochodne no i jeszcze bardziej rozszerzona statystyka + zajęcia na komputerach w programie Statistica. Kończy się egzaminem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość