Zadanka z epistazy

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
marzka
Posty: 2
Rejestracja: 23 sty 2014, o 21:50

Zadanka z epistazy

Post autor: marzka »

1. Szorstka sierść u świń uwarunkowana jest jegem R, a gładka jego allelem-r. Sierść może być też krótka-L, bądź długa-l, zaś jej barwę warunkują allele A-czarna i a-biała. Jakie powinny być genotypy krzyżowanych świń, aby otrzymać w potomstwie prosię:
a) białe o sierści gładkiej i długiej
b) czarne o sierści
Przedstaw krzyżówkę

2. Kształt grzebienia u kur warunkują dwa współdziałające ze sobą geny zajmujące różne loci.
Skrzyżowano kury z grzebieniem groszkowym z kogutem o grzebieniu różyczkowym i otrzymano liczne kurczęta z grzebieniem orzeszkowym, które dalej krzyżowano pomiędzy sobą i otrzymano potomstwo z grzebieniem groszkowym, różyczkowym i orzeszkowym, a także pojawił się fenotyp - grzebień prosty. Klasy fenotypowe w F2 były w stosunku 9:3:3:1. 1/ Jakim genotypem jest uwarunkowany grzebień prosty?
2/ Ile kurcząt wśród 160 sztuk F2 będzie miało grzebień: prosty/różyczkowy/groszkowy/orzeszkowy?
Przedstaw sposób obliczenia.

3. Jeżeli allel recesywny/dominujący jednego genu maskuje efekt fenotypowy genu w innym locus, to stosunek fenptypów w potomstwie dwóch heterozygot będzie wynosił Zjawisko to nazywamy. i powoduje ono odczylenie od . prawa Mendla.

4. Strefowe zabarwienie włosa (agouti) u królików dominuje nas jednolitą barwą włosa i jest uwarunkowane parą alleli A,a. W obecności innej recesywnej pary genów bb barwa włosów u królików nie ujawnia się i zwierzęta są albinotyczne. Samca aguti skojarzono kilkakrotnie z samicą albinotyczną. Uzyskane z kilku miotów potomstwo miało różne umaszczenie: aguti, czarne i albinotyczne w stosunku 1:1:2/3:1:4. Jakie były genotypy rodziców?

5. Świnie odmiany DJ charakteryzują się czerwoną barwą sierści Znane są jednak dwie utrzymujące się w typie linie ( A i B) o barwie piaskowej.
Jeżeli skrzyżujemy świnię o piaskowej barwie szczeciny z linii A ze świnią także piaskową z linii B, to potomstwo F1 jest barwy czerwonej, a w F2 pojawiają się świnie czerwone, piaskowe i białe w stosunku 9:6:1.
Przedstaw wynik krzyżówki pomiędzy
świniami o barwie czerwonej z pokolenia F1
z piaskowym rodzicem z linii A/B.
Określ stosunki fenotypowe.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości