Klucz z chemii na ile elastyczny?

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
speakerval
Posty: 46
Rejestracja: 16 sty 2013, o 23:53

Klucz z chemii na ile elastyczny?

Post autor: speakerval »

Podczas robienia arkusza maturalnego nasunęło mi się takie pytanie, że na ile jest elastyczny klucz z chemii. Może podam na konkretnym przykładzie:

Do roztworu chlorku żelaza (II) dodano roztwór wodorotlenku sodu.

i mamy zapisać co zaobserwowano. No i klucz (matura majowa 2009 A2) odpowiada, że:

Wytrąca się jasnozielony osad.

I nie ma żadnych uwag do tego pytania, ani nic. Czy odpowiedź że pojawia się szarozielony osad przeszłaby? Bo z tego co czytałem to Fe(OH)2 jest de facto biały na samym początku.
miholp94
Posty: 61
Rejestracja: 31 lip 2013, o 16:16

Re: Klucz z chemii na ile elastyczny?

Post autor: miholp94 »

Powiem Ci na moim przykładzie. Po maturze z chemii od razu sprawdziłem odpowiedzi i wychodziło mi 90-95% (zgodnie z odpowiedziami Witowskiego). W czerwcu zonk - bo okazało się, że mam 97% i wszystkie moje wątpliwości co do obliczeń i zapisów zostały uznane. Moim zdaniem jest elastyczny, na pewno bardziej niż klucz z biologii.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Klucz z chemii na ile elastyczny?

Post autor: Seeba »

Co do kolorów, to klucz jest bardzo elastyczny pod tym względem. Ważne, aby obierane kolory były do siebie podobne - jedna osoba może odebrać dany kolor trochę inaczej niż druga. Na pewno przeszłoby, gdybyś napisał sam zielony.
annusza
Posty: 481
Rejestracja: 17 mar 2012, o 10:29

Re: Klucz z chemii na ile elastyczny?

Post autor: annusza »

Moja nauczycielka mówi, że chemicy to równi goście i jak uczeń napisze dobrze, a nie ma w kluczu, to się kłócą .
Jak już ktoś napisał, klucz jest na pewno bardziej elastyczny niż z biologii.
MichalWoj24
Posty: 9
Rejestracja: 28 sty 2014, o 10:39

Re: Klucz z chemii na ile elastyczny?

Post autor: MichalWoj24 »

Zdecydowanie, że zwykle działa się na korzyść. Ilość wersji zaliczanych w kluczu dla egzaminatorów (który się różni od tego publikowanego) jest zwykle znacznie większa i np. dla reakcji fenol z FeCl3 barwę związku kompleksowego można określić nawet jako czerwoną, to też było zaliczane
Awatar użytkownika
Neuf
Posty: 132
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 20:24

Re: Klucz z chemii na ile elastyczny?

Post autor: Neuf »

A ja mam takie pytanie:

Jesli mamy napisac obserwacje w doswiadczeniu, i napisze ze wytraca sie osad ( bez podania koloru) to mi zaliczą?

Czy podczas pisania reakcji jezeli w tresci nie ma podanych warunkow reakcji, to czy musze pisac je nad strzalka? np temperatura, katalizator H2SO4 w nitrowaniu

I pytanie ktore mnie nurtuje, jako ze nie chodze nigdzie na korki wiec nie jestem pewien:

Sa zadania w ktorych mamy zaprojektowac doswiadczenie i rysunek do niego.
Czy podczas rysowania rysunku, wazne jest czy w probowce jest np. CU(OH)2 i dodajemy do niego aldehyd, czy w probowce jest aldehyd i dodajemy Cu(OH)2?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Klucz z chemii na ile elastyczny?

Post autor: Giardia Lamblia »

Neuf pisze:Czy podczas pisania reakcji jezeli w tresci nie ma podanych warunkow reakcji, to czy musze pisac je nad strzalka? np temperatura, katalizator H2SO4 w nitrowaniu
Jeżeli jest napisane uwzględnij warunki przebiegu reakcji to tak. W przeciwnym wypadku nie jest to wymagane (w klucz podane będzie w nawiasie, a to co w nawiasie nie jest wymagane)
Neuf pisze:Jesli mamy napisac obserwacje w doswiadczeniu, i napisze ze wytraca sie osad ( bez podania koloru) to mi zaliczą?
Zależy od treści polecenia. W tych nowych maturach z tego co się orientuję bardziej będą kłaść nacisk na doświadczenia, a więc skłaniałbym się w stronę tego, że będzie wymóg napisania koloru osadu. Chociaż tutaj bardziej zgaduję, niż się opieram na czymś konkretnym.
Neuf pisze:Sa zadania w ktorych mamy zaprojektowac doswiadczenie i rysunek do niego.
Czy podczas rysowania rysunku, wazne jest czy w probowce jest np. CU(OH)2 i dodajemy do niego aldehyd, czy w probowce jest aldehyd i dodajemy Cu(OH)2?
Cu(OH)2 do doświadczeń używa się świeżo strącony (dlatego przy projektowaniu doświadczeń często może być wymagane otrzymanie tego osadu na samym wstępie). Stąd zawsze w zadaniach do probówki z Cu(OH)2 coś dolewamy, a nie na odwrót.

Oprócz tego raczej wygodniej do osadu dodać płyn, niż do płynu osad. Dla samej reakcji jest to raczej bez znaczenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości