Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
czekamniepoprawka
Posty: 45
Rejestracja: 14 maja 2013, o 18:44

Re: Problematyczne zadania

Post autor: czekamniepoprawka »

Obliczyć entalpie reakcji tworzenia się jednego mola pary wodnej z atomów wodoru i tlenu, posługując się tablica energii wiązań oraz informacja wynikająca z równania:
ODP -928 KJ

2H2(g) + O2(g) = 2H2O(g) deltaH=-484KJ
wartosci energii wiazan
H-H =436 kJ/mol
O=O 499 KJ/MOL
H-O 465 KJ/MOL



Pomoże ktoś?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Manwe pisze:Jaki jest poprawny zapis hydrolizy aminy? CH3NH2 + H2O= CH3NH3+OH-, tak jest w odpowiedziach, jednak na moje oko, to OH- bym wpisał jako osobny jon a nie przyłączony do aminy? I jeszcze hydroliza mocznika, czy można zapisać w równaniu jonowym skróconym jon amonowy normalnie jako NH4+, czy trzeba NH3xH2O?
Manwe pisze:Jaki jest poprawny zapis (hydrolizy) DYSOCJACJI aminy? CH3NH2 + H2O= CH3NH3+OH-, tak jest w odpowiedziach, jednak na moje oko, to OH- bym wpisał jako osobny jon a nie przyłączony do (aminy) KATIONU AMONIOWEGO?
No i dokładnie tak, jak proponujesz powinieneś napisać.
I jeszcze hydroliza mocznika, czy można zapisać w równaniu jonowym skróconym jon amonowy normalnie jako NH4+, czy trzeba NH3xH2O?
Tutaj sprecyzuj hydroliza mocznika w jakim środowisku: kwaśnym, zasadowym, obojętnym, może enzymatyczna hydroliza
Awatar użytkownika
Emgar
Posty: 24
Rejestracja: 21 sty 2014, o 13:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Emgar »

Przy wypieraniu soli patrzę tylko na związek który dolewam tak? Np. do NaNo3 dolewam CaSO4 to wyprze, ale jak do CaSO4 doleję NaNO3 to reakcja nie zajdzie? Głupie jak but pytanie, ale nauczyciel dzisiaj mnie zmylił.
svmaster
Posty: 44
Rejestracja: 21 lis 2013, o 21:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: svmaster »

Jest jakaś konkretna zasada mówiąca o położeniu podstawnika w przypadku substytucji elektronowo-rodnikowej w przypadk alkanów? Reguła Markownikowa nie odnosi się do tego typu reakcji?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

svmaster pisze:Jest jakaś konkretna zasada mówiąca o położeniu podstawnika w przypadku substytucji elektronowo-rodnikowej w przypadk alkanów? Reguła Markownikowa nie odnosi się do tego typu reakcji?
Nie ma czegoś takiego jak: substytucja elektronowo-rodnikowa

Jeśli Ci chodzi o to, gdzie się podstawi, to na poziomie maturalnym nie jest to doprecyzowane (dopisuję do pytać do CKE), ale warto nauczyć się
- substytucji w położeniu allilowym dla pochodnych alkenów
- substytucji w położeniu benzylowym dla homologów benzenu
- dla czystych alkanów nie uczymy się reguł:
a.) 5 : 3.8 : 1
b.) 1600:82:1
To jest ponad program i ewentualnie będzie w informacji wstępnej !
Awatar użytkownika
bezglutenowa
Posty: 92
Rejestracja: 3 lut 2014, o 18:56

Re: Problematyczne zadania

Post autor: bezglutenowa »

Mam problem z zadaniem maturalnym i bardzo proszę o pomoc :
"Siarczek cynku występuje powszechnie w postaci dwóch minerałów: sfalerytu i wurcytu. Zapisz cząsteczkowe równania reakcji prowadzące do otrzymania tetrahydroksocynkanu sodu z siarczku cynku"
Moje rozwiązanie:
1. ZnS + 2NaOH Zn(OH)2 + Na2S
2. Zn(OH)2 + 2 NaOH Na2[Zn(OH)4]

Klucz jednak mówi o potraktowaniu siarczku cynku najpierw kwasem azotowym (V):
1. ZnS + 2HNO3 Zn(NO3)2 + H2S
2. Zn(NO3)2 + 2NaOH Zn(OH)2 + 2 NaNO3
3. Zn(OH)2 + 2NaOH Na2[Zn(OH)4]

Czy jest jakaś reguła, którą trzeba zapamiętać (siarczki nie reagują z zasadami?)? Nie rozumiem po co najpierw ten kwas
Awatar użytkownika
Neuf
Posty: 132
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 20:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Neuf »

pomozecie?
zad 1

Stała K=1

CO2+H2CO+H2O

Obliczy przy jakich stezeniach ustali sie rownowaga reakcji jezeli wyjsciowe stezenie CO2 = 0,2 mol/dm a H2 = 0,8 mol/dm.

zad 2
Zbudowano ogniwo galwaniczne typu daniella wykorzystujac do tego celu żelazo i nieznany metal. Sem tak zbudowanego ogniwa wynosilo 1,25 V

Napisz schemat ogniwa.

No i tu mam pytnie, w odpowiedzi jest ze jest Al anoda, a ja zrobilem ze Fe jest anoda a Ag katoda. Na to samo wychodzi. czy w takiej sytuacji uznaliby obie odpowiedzi?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

bezglutenowa pisze:Mam problem z zadaniem maturalnym i bardzo proszę o pomoc

To zadanie to wpadka OPERONU (mój błąd CKE). Żaden maturzysta nie ma prawa tego wiedzieć (tylko olimpijczyk lub student). Nawet gdyby były podane dane na temat iloczynów rozpuszczalności i stałe trwałości kompleksów!

Zadanie ułożył autor, który:

- jest nauczycielem akademickim i pracuje w chemii analitycznej i nie zna realiów matury rozszerzonej z chemii, a dla niego to jest oczywiste

albo

- jest nauczycielem akademickim i pracuje w chemii analitycznej i rozpoczął dorabiać sobie w LO i nie zna realiów matury rozszerzonej z chemii, a dla niego to jest oczywiste
Ostatnio zmieniony 13 lut 2014, o 13:26 przez adamantan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bezglutenowa
Posty: 92
Rejestracja: 3 lut 2014, o 18:56

Re: Problematyczne zadania

Post autor: bezglutenowa »

adamantan, bardzo dziękuję za odpowiedź A tak z ciekawości - skąd w takim razie to się bierze? Regułka do zapamiętania? NaOH nie jest w stanie roztworzyć ZnS?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

bezglutenowa pisze:adamantan, bardzo dziękuję za odpowiedź A tak z ciekawości - skąd w takim razie to się bierze? Regułka do zapamiętania? NaOH nie jest w stanie roztworzyć ZnS?
Musiałabyś albo nauczyć się tego co mają na 1 roku chemii analitycznej studenci chemii, albo tego co mają na 1 roku farmacji.


Albo policzyć sobie na piechotkę, jeśli biegle władasz równowagami w roztworze wodnym wiążącymi pH, iloczyny rozpuszczalności i stałe trwałości kompleksów.

A tak do minimum musiałabyś się nauczyć na pamięć, które siarczki roztwarzają się w zasadach a które nie.
A więc dłuższa przyjaźń z takimi książkami jak:

a.) Minczewski, Marczenko
b.) Lipiec, Szmal
c.) W. Opoka Chemia analityczna

Oczywiście zachęcam do tego, aby sobie te książeczki poczytać
Awatar użytkownika
bezglutenowa
Posty: 92
Rejestracja: 3 lut 2014, o 18:56

Re: Problematyczne zadania

Post autor: bezglutenowa »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź
Neuf pisze: zad 2
Zbudowano ogniwo galwaniczne typu daniella wykorzystujac do tego celu żelazo i nieznany metal. Sem tak zbudowanego ogniwa wynosilo 1,25 V

Napisz schemat ogniwa.

No i tu mam pytnie, w odpowiedzi jest ze jest Al anoda, a ja zrobilem ze Fe jest anoda a Ag katoda. Na to samo wychodzi. czy w takiej sytuacji uznaliby obie odpowiedzi?
Wydaje mi się, że nie może być Ag, bo mając 2 opcje równań:
1,25 = x - (-0,44)
1,25 = -0,44 - x
wychodzi albo +0,81 albo -1,69 (Al). Ag jest równe +0,80
Manwe
Posty: 128
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 21:39

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Manwe »

Tutaj sprecyzuj hydroliza mocznika w jakim środowisku: kwaśnym, zasadowym, obojętnym, może enzymatyczna hydroliza
W obojętnym, ale mi nawte chodzi o ogólniejsza zasadę,czy pisać jon amonowy, przy dysocjacji jakiejkolwiek soli amonowej jako NH4+ ?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Przy dysocjacji oczywiście, że piszesz.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 5 gości