Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

adamantan pisze:To zadanie to wpadka CKE. Żaden maturzysta nie ma prawa tego wiedzieć (tylko olimpijczyk lub student). Nawet gdyby były podane dane na temat iloczynów rozpuszczalności i stałe trwałości kompleksów
Nie wiem kto je układał, ale ta reakcja tyle że w wersji z KOH już była rozkminiania nieco ponad 2 miesiąca temu. Tylko dlaczego nazywasz to wpadką, nawet mnie w liceum uczono (byłem na profilu ogólnym i miałem 1 godzinę chemii tygodniowo) by korzystać z tabeli rozpuszczalności, więc widząc że mam 2 osady zastanowiłbym się czy nie wybrać innej drogi (w myśl licealnej zasady, że reakcja nie zajdzie bo to jest osad i nawet na konkursie było zadanie gdzie napisałem kaustyfikację sody to było to źle, bo zrobiłem reakcje na osadach, która nomem omen zachodzi, ale to szczegół). Tak więc wybierało się dłuższą drogę, tak jak tutaj zrobił to klucz. Co prawda wybór kwasu azotowego jest pechowy, bo ten lubi utleniać siarczki do siarki lub nawet siarczanów gdy jest stężony, ale chyba w liceach utleniające właściwości kwasu azotowego odnoszą się tylko do roztwarzania metali? Ja osobiście zawsze zalecam przy wypieraniu słabych kwasów pisać kwas solny - mocny i nieutleniający.

Może w twoich oczach przesadzam, ale stosując się do licealnych zasad, to zadanie nie odbiega poziomem od zadania typu otrzymać CuCl2 z Cu czy Cu(OH)2 z Cu. W każdym razie w treści zadania padają magiczne słowa: równania reakcji, tymczasem to co napisał autor/autorka w rozwiązaniu:

1. ZnS + 2NaOH Zn(OH)2 + Na2S
2. Zn(OH)2 + 2 NaOH Na2[Zn(OH)4]

Da się zsumować jednym równaniem, wiec gdyby ta reakcja nawet zachodziła, to wystarczyłby tylko nadmiar zasady:

ZnS + 4NaOH === Na2[Zn(OH)4] + Na2S
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Uzasadnienie[/color]
Wprowadzenie

Cynk metaliczny, tlenek cynku, wodorotlenek cynku oraz inne związki cynku są kojarzone przez maturzystę jako substancje amfoteryczne, co w polskich szkołach zostało im prawidłowo zakorzenione jako standard, a ja bym dodał - jako klasyk. Nie wdaję się tutaj w polemiką na temat tego czy metale są amfoteryczne i czy wolno je tak nazywać, gdyż z dydaktycznego punktu widzenia sprawa jest zamknięta - są metale amfoteryczne [1,2]. A dydaktyków z AGH nie śmiałbym podważać.


Zarówno bezglutenowa jak i setki innych uczniów z punktu widzenia ich wiedzy, prawidłowo, teoretycznie zaproponowali możliwość potencjalnej przemiany ZnS we wskazany produkt:

ZnS + 4NaOHNa2[Zn(OH)4] + Na2S

Proponowana przez nich (maturzystów) ścieżka syntezy, wyróżniała się jednoetapowością, prostotą i ekologią pod względem otrzymania głównego produktu jak i produktu ubocznego o mniejszej toksyczności niż H2S w porównaniu do tej prawdziwej wersji, jaka tak naprawdę jest tylko możliwa z przyczyn właściwości chemicznych ZnS. Są siarczki (np. cyny, antymonu, arsenu), które nie są roztwarzalne w rozcieńczonych kwasach (z wyjątkiem HNO3) a stosunkowo dobrze roztwarzają się w roztworach mocnych zasad. To związki również amfoteryczne (myślę tutaj najbardziej o cynie), w przypadku których wspomniana przez maturzystów procedura by się powiodła.
Niestety, siarczek cynku nie należy do grupy związków roztwarzalnych w wodnych roztworach mocnych zasad, a więc tutaj tkwi niepowodzenie drogi syntezy, zaproponowanej przez wspomnianych maturzystów.
Teraz kwestia z interpretacją formy wyrazu: równania a nie równanie w poleceniu:
Zapisz cząsteczkowe równania reakcji prowadzące do otrzymania tetrahydroksocynkanu sodu z siarczku cynku.
Polecenie powinno być zawsze w dwóch liczbach: pojedynczej i mnogiej, aby niczego nie sugerować. Nawet jeśli pozostajemy przy interpretacji reakcje", czyli więcej niż jedna reakcja to wielu uczniów napisało to w formie dwóch etapów:

1. ZnS + 2NaOH Zn(OH)2 + Na2S
2. Zn(OH)2 + 2NaOH Na2[Zn(OH)4]

co spełnia ten wymóg.

Tak więc przeciętny uczeń musiałby posiadać wspomnianą wiedzę na temat właściwości chemicznych siarczku cynku, aby rozwiązać to zadanie.
W innym wypadku, powinna się w zadaniu pojawić informacja wstępna w stylu:
Wskazówka: ZnS jako siarczek nie tworzy związków kompleksowych w jednym etapie", albo ZnS nie reaguje z mocnymi zasadami". Wtedy zadanie byłoby ok.

A co by było gdyby na nieszczęście w zadanie nie był ZnS tylko PbS i użyto by zalecanego HNO3? Totalna klapa:

3PbS(osad) + 8HNO33PbSO4(osad) + 8NO + 4H2O

Co do zasady":
.Tylko dlaczego nazywasz to wpadką, nawet mnie w liceum uczono (byłem na profilu ogólnym i miałem 1 godzinę chemii tygodniowo) by korzystać z tabeli rozpuszczalności, więc widząc że mam 2 osady zastanowiłbym się czy nie wybrać innej drogi (w myśl licealnej zasady, że reakcja nie zajdzie bo to jest osad .
Na obalenie powyższej zasady podaję poniżej kilka maturalnych reakcji jakie muszą znać uczniowie:

4Fe(OH)2 (osad) + O2 + 2H2O4Fe(OH)3 (osad)
4Fe(OH)2 (osad) + 2H2O24Fe(OH)3 (osad)
2Mn(OH)2 (osad) + O22MnO2 (osad) + 2H2O
Mn(OH)2 (osad) + H2O2MnO2 (osad) + 2H2O
PbS(osad) + 4H2O2PbSO4(osad) + 4H2O (renowacja wspomnianych obrazów)


Podsumowując wiedza za bardzo zahacza o znajomość analityczną I, II i III grupy analitycznej kationów z elementów akademickich, zatem podtrzymuję swoją opinię i jestem i tak po stronie maturzystów w tym przypadku.

Poza tym na całe szczęście zadanie pochodzi z matury próbnej z operonu, więc myślę, iż miało na celu mobilizację maturzystów do nauki i poszukiwania przez nich dodatkowej wiedzy.

Kod: Zaznacz cały

zasoby1.open.agh.edu.pl/dydaktyka/chemia/a_e_chemia/1_3_budowa_materii/02_05_00.htm
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Jocisko »

Hmm skąd mam wiedzieć jaką liczbę koordynacyjną użyć? Np cynk ma 4, a co z innymi pierwiastkami?
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Mam problem z poniższym zadaniem ( MATURA OPERON 2013r.)
Swój sposób rozwiązania zamieszczam w załączniku, proszę o wytłumaczenie gdzie zrobiłam błąd

Termiczny rozkład azotanu(V) wapnia przebiega według równania:
2 Ca NO3 2(s) 2 CaO(s) 4 NO2(g) O2(g) ( ) T + +
Oblicz, ile gramów azotanu(V) wapnia należy odważyć, aby otrzymać w laboratorium w temperaturze
20°C i pod ciśnieniem 760 mmHg (1013 hPa) 5 dm3 tlenku azotu(IV). Wynik podaj
z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Załączniki
forum biolog.jpg
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Mam problem z poniższym zadaniem ( MATURA OPERON 2013r.)
Swój sposób rozwiązania zamieszczam w załączniku ( post wcześniej ) proszę o wytłumaczenie gdzie zrobiłam błąd

Termiczny rozkład azotanu(V) wapnia przebiega według równania:
2 Ca NO3 2(s) 2 CaO(s) 4 NO2(g) O2(g) ( ) T + +
Oblicz, ile gramów azotanu(V) wapnia należy odważyć, aby otrzymać w laboratorium w temperaturze
20°C i pod ciśnieniem 760 mmHg (1013 hPa) 5 dm3 tlenku azotu(IV). Wynik podaj
z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Manwe
Posty: 128
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 21:39

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Manwe »

Aminokwas, który posiada dwie grupy karboksylowe,w pH powyżej swojego punktu izoelektrycznego odda protony z obu grup karboksylowych, czy tylko z jednej, i jaki będzie miał wtedy ładunek, dwuujemny?
Awatar użytkownika
xms7
Posty: 47
Rejestracja: 4 paź 2013, o 14:59

Re: Problematyczne zadania

Post autor: xms7 »

[at], po pierwsze źle zapisałaś wartość stałej gazowej R, w Twoim przypadku mol i K powinny być w minus pierwszej potędze. Po drugie popełniłaś błąd rachunkowy (mianownik wynosi 24360,02). Dalej już sposób rozwiązania jest ok
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

xms7
A że tak spytam, dlaczego ma być do minusowej potęgi? bo trochę tego nie kapuje I skąd mam wiedzieć na przyszłość jakie jednostki muszę przyjąć w stałej gazowej R ?
Awatar użytkownika
xms7
Posty: 47
Rejestracja: 4 paź 2013, o 14:59

Re: Problematyczne zadania

Post autor: xms7 »

[at], to po prostu oznacza dzielenie hPa*dm3 przez K*mol. K-1 = 1/K i tak samo z molami. A jeśli chodzi o jednostki no to zależy to najczęściej od jednostki, w jakiej podane jest ciśnienie. Gdy jest w hPa stosujesz 83,14 tak jak w tym zadaniu, a gdy jest w Pa możesz zamienić na hPa. Tak samo z objętością, najlepiej zamienić wszystko na dm3.
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

xms7
Dziękuje ! Ten błąd rachunkowy zaważył na całym zadaniu i po po prawieniu wyszedł poprawny wynik czyli 17,22g
A jeszcze takie pytanie czy gdybym zostawiła dla stałej gazowej R takie jednostki jak dałam w załączniku ( hPa*mol*K*dm3) to mimo poprawnego wyniku zadania zostały by mi odjęte punkty
Awatar użytkownika
xms7
Posty: 47
Rejestracja: 4 paź 2013, o 14:59

Re: Problematyczne zadania

Post autor: xms7 »

Właśnie wynik nie byłby poprawny Liczba by się zgadzała, ale nie określała by liczby moli (jednostka byłaby inna). Myślę, że mogliby się do tego przyczepić ale równie dobrze mogliby tego nie zauważyć. Jednak warto pamiętać o przeprowadzaniu poprawnych obliczeń
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Podaj nazwę jednego odczynnika który pozwoli udowodnić że roztwory białkowe ulegają denaturacji.
Moja odpowiedź to : HNO3 ( stężony )
Czy może być takie odczynnik?
W odpowiedziach jest PbSo4, ale to wiadomo tylko jeden z wielu odczynników.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Reptilia pisze:W odpowiedziach jest PbSo4, ale to wiadomo tylko jeden z wielu odczynników.
Chciałbym poznać autora, który chce trudno rozpuszczalnym osadem z denaturować białko
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 2 gości