Krzyzówka genetyczna - zapis ułamkowy (?)

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
MrsCytoplazma
Posty: 319
Rejestracja: 6 paź 2011, o 20:08

Krzyzówka genetyczna - zapis ułamkowy (?)

Post autor: MrsCytoplazma »

Mógłby mi ktoś wyjaśnić pewną sprawę, zapewne prostą, ale jakoś nie mogę tego ogarnąć. Mianowicie jak się rozwiązuje zadania z genetyki gdy mamy do czynienia z zapisem ułamkowym Np zadanie: Skrzyzowano dwa osobniki o genotypach: A/a B/b C/C D/c oraz a/a B/B C/C D/d , pytanie: Jaka jest możliwość otrzymania w pokoleniu F1 osobnika o genotypie dd? i odpowiedź: 0,5 x 0,5 x 1 x 0,25 = 0,0625

O CO CHODZI
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

[Link] Krzyzówka genetyczna - zapis ułamkowy (?)

Post autor: Giardia Lamblia »

Zacznijmy od tego, że pokolenie F1 to zawsze heterozygoty (z definicji, po skrzyżowaniu parentes czyli homozygot przeciwstawnych), no ale matura rządzi się swoimi prawami i musimy o tym zapomnieć.

MrsCytoplazma, prawdopodobieństwo całkowite jest równe iloczynowi cząstkowych prawdopodobieństw.
MrsCytoplazma pisze:Skrzyzowano dwa osobniki o genotypach: A/a B/b C/C D/c oraz a/a B/B C/C D/d
Jeszcze raz napisz genotyp pierwszego osobnik, a najlepiej zobacz, czy cała treść jest przepisana poprawnie (czegoś brakuje, jeżeli ma być taka odpowiedź, ten osobnik ma być AA, czy może Aa BB czy może Bb).

Ewentualnie zobacz co pisałem tu: rachunek-prawdopodobie-stwa-vt56697.htm#p736181
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyzówka genetyczna - zapis ułamkowy (?)

Post autor: malgosi35 »

Zacznijmy od tego, że pokolenie F1 to zawsze heterozygoty (z definicji, po skrzyżowaniu parentes czyli homozygot przeciwstawnych),
Rodzice to nie znaczy homozygoty przeciwstawne.
Tak najczęściej tłumaczy się zadania w szkole używając homozygot przeciwstawnych ale nie jest to ani definicja ani prawda.

Przykładem jest zadanie wyżej, gdzie rodzice wcale nie są homozygotami przeciwstawnymi.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyzówka genetyczna - zapis ułamkowy (?)

Post autor: malgosi35 »

Zadanie trochę pokrętnie rozwiązane, prawdopodobnie chodzi o:
AaBbCCDd*aaBBCCDd.

Osobników z allelami A lub a i dbędzie, 0,5
Osobników z allelami B lub b i dbędzie, 0,5
Osobników z allelemC i dbędzie, 1
Osobników z allelami D lub d w układzie ddbędzie, 0,25


jest to nieprawidłowa odpowiedź bo osobników dd w potomstwie może być 0,25
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Krzyzówka genetyczna - zapis ułamkowy (?)

Post autor: Giardia Lamblia »

Poważnie, ja sobie tego nie wymyśliłem. U mnie na zajęciach parentes (P) to homozygoty przeciwstawne. Parentes to nie to samo co rodzice, jeżeli chcieliśmy pisać o dowolnych rodzicach (np. jak w wypadku krzyżówki wstecznej), to nie wolno nam było używać literki P (parentes). Dlatego w wyniku ich krzyżowania powstawało pokolenie F1 (heterozygoty), a w wyniku krzyżówki osobników pokolenia F1 powstawało pokolenie F2 dla którego można używać trójkąta Pascala do przewidywania rozkładu fenotypów dla cech ilościowych.

Czyli u mnie parentes to byli rodzice genetyczni. Zawsze. W podręczniku też tak miałem z tego co pamiętam (chociaż już go nie posiadam, więc nie sprawdzę).
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Krzyzówka genetyczna - zapis ułamkowy (?)

Post autor: AnnaWP »

Kto to wymyślił?
Parentes oznacza rodzice.
A linie czyste to coś innego.
I pytanie: po co wprowadzać określenie parentes na pojęcia zdefiniowane innymi nazwami, jak np. homozygoty?

Może chodzi o tzw. krzyżówkę mendlowską? To konkretny typ krzyżówki, podobnie jak krzyżówka testowa.
Wyjaśnienie jest np. tu:

Kod: Zaznacz cały

e-biotechnologia.pl/Artykuly/genetyka-mendlowska-klasyczna
Podaj, w jakim podręczniku było inaczej.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Krzyzówka genetyczna - zapis ułamkowy (?)

Post autor: Giardia Lamblia »

AnnaW_UO pisze:Kto to wymyślił?
Zakład Biologii i Parazytologii Lekarskiej UM w Łodzi. Wymyślił to chyba bardzo trafne określenie, jak mnie tego uczyli tez się zastanawiałem kto to wymyślił
AnnaW_UO pisze:Podaj, w jakim podręczniku było inaczej.
Z tym podręcznikiem chyba trochę bezmyślnie wystrzeliłem, bo nie jestem pewien, żeby tam rzeczywiście dokładnie tak było. Podstawy genetyki dla studentów i lekarzy Drewy.

Nie wykluczam, że coś mogło zostać źle przekazane albo źle objaśnione. Może to ja coś źle zinterpretowałem. Nie chcę tutaj nikogo obwiniać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości