Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ColdMartini »

Jak to nie ma jednego elektronu walencyjnego, nie rozumiem? Owszem, ma ich 6, ale jeden z nich znajduje się na powłoce właśnie 4.
Awatar użytkownika
suzaku
Posty: 135
Rejestracja: 26 sie 2013, o 19:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: suzaku »

Hmmm, anielka1604, a skąd masz odpowiedzi do tego zadania? Ja bym pozostawała przy l=2 x chociaż może oni biorą pod uwagę to, że na ostatniej powłoce znajduje się 1 elektron, ale to jest troche nielogiczne c
Awatar użytkownika
Radykula
Posty: 74
Rejestracja: 15 paź 2013, o 20:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Radykula »

W wyniku utleniania etanalu do kwasu wydzieliło się 1.08 metalicznego srebra (g) Otrzymany kwas uzupełniono wodą do 200cm3. oblicz pH roztworu, stopień dysocjacji to 4%


W odpowiedziach ph=3 mi cały czas wychodzi 2.


Z równania reakcji nCH3COOH=0,05
0,05 - 0,2
x - 1
x= 0,25mol

4%=nz/0,25mol
[H+] =0,01 = pH=2
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: dmnunited »

promocja elektronowa. już nic, wszystko się wyjaśniło.
a poza tym, jeśli chodzi o ten jeden elektron walencyjny, to dlatego l = 0, ponieważ elektron ten jest na orbitalu s, l dla s wynosi 0.
Awatar użytkownika
suzaku
Posty: 135
Rejestracja: 26 sie 2013, o 19:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: suzaku »

dmnunited, dla zapisu klatkowego i dla zapisu powłokowego są różne wartości liczb kwantowych?
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: dmnunited »

są takie same, chociaż zapis powłokowy mówi tylko o liczbie i lokalizacji elektronów na danych powłokach, więc jakby liczb kwantowych nie stosuje się do tego, natomiast stosuje się dla poszczególnych elektronów które opisujemy w zapisie klatkowym.
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ColdMartini »

Radykula pisze:W wyniku utleniania etanalu do kwasu wydzieliło się 1.08 metalicznego srebra (g) Otrzymany kwas uzupełniono wodą do 200cm3. oblicz pH roztworu, stopień dysocjacji to 4%


W odpowiedziach ph=3 mi cały czas wychodzi 2.


Z równania reakcji nCH3COOH=0,05
0,05 - 0,2
x - 1
x= 0,25mol

4%=nz/0,25mol
[H+] =0,01 = pH=2
CH3CHO + Ag2OCH3COOH + 2Ag

1mol kwasu - 216g Ag
x moli kwasu -1,08 g Ag
x=0,005 mola kwasu

Cm=n/V= 0,005/0,2=0,025mol/dm3

alfa=Cz/Cw Cz= alfa*Cw=0,025*0,04=0,001 mol/dm3 [H+]
pH to już wiadomo
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Podaj liczbę łańcuchowych tripeptydów które mogą powstać w wyniku kondensacji GLY I SER
Mi wyszło 6, a w odpowiedziach jest 8 /
1) GLY-GLY-SER
2)SER-GLY-GLY
3)SER-SER-GLY
4)GLY-SER-SER
5)GLY-SER-GLY
6)SER-GLY-SER

Ma ktoś pomysł na te dwa?
anielka1604
Posty: 67
Rejestracja: 7 paź 2011, o 17:46

Re: Problematyczne zadania

Post autor: anielka1604 »

suzaku pisze:Hmmm, anielka1604, a skąd masz odpowiedzi do tego zadania? Ja bym pozostawała przy l=2 x chociaż może oni biorą pod uwagę to, że na ostatniej powłoce znajduje się 1 elektron, ale to jest troche nielogiczne c
Jest to zadanie maturalne Chemia 2009 marzec i mam problem jeszce z jednym zadaniem także z tej matury :

Uczeń przygotował 198cm ^ wody destylowanej o gęstości 1,00 g/cm^3 a nastepnie wrzucił zachowując wszelkie warunki bezpieczeństwa 2g metalicznego sodu. Czy udało się uczniowi otrzymać 1% roztwór wodorotlenku?

I ma wyjsć stęzenie 1,74% a mi wychodzi 1%
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

Musisz najpierw przeliczyć stechiometrycznie masę tego sodu na masę powstającego wodorotlenku oraz wodoru. Masa wodorotlenku to masa substancji, a masę roztworu otrzymasz odejmując masę wodoru od 200g. No i obliczyć stężenie procentowe ze wzoru i okaże się co mu się udało. Mam nadzieję, że nic mu się nie stało, bo 2g sodu to dosyć dużo
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ColdMartini »

Reptilia pisze:Podaj liczbę łańcuchowych tripeptydów które mogą powstać w wyniku kondensacji GLY I SER
Mi wyszło 6, a w odpowiedziach jest 8 /
1) GLY-GLY-SER
2)SER-GLY-GLY
3)SER-SER-GLY
4)GLY-SER-SER
5)GLY-SER-GLY
6)SER-GLY-SER

Ma ktoś pomysł na te dwa?
Też mi wyszło, jak Tobie, może po prostu
GLY-GLY-GLY
SER-SER-SER

Wtedy wyszłoby 8.
anielka1604
Posty: 67
Rejestracja: 7 paź 2011, o 17:46

Re: Problematyczne zadania

Post autor: anielka1604 »

maria304 pisze:Musisz najpierw przeliczyć stechiometrycznie masę tego sodu na masę powstającego wodorotlenku oraz wodoru. Masa wodorotlenku to masa substancji, a masę roztworu otrzymasz odejmując masę wodoru od 200g. No i obliczyć stężenie procentowe ze wzoru i okaże się co mu się udało. Mam nadzieję, że nic mu się nie stało, bo 2g sodu to dosyć dużo


Dziekuje wyszło wszystko
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

ColdMartini pisze:
Reptilia pisze:Podaj liczbę łańcuchowych tripeptydów które mogą powstać w wyniku kondensacji GLY I SER
Mi wyszło 6, a w odpowiedziach jest 8 /
1) GLY-GLY-SER
2)SER-GLY-GLY
3)SER-SER-GLY
4)GLY-SER-SER
5)GLY-SER-GLY
6)SER-GLY-SER

Ma ktoś pomysł na te dwa?
Też mi wyszło, jak Tobie, może po prostu
GLY-GLY-GLY
SER-SER-SER
Wtedy wyszłoby 8.
Tylko wiesz, jeśli jest kondensacja to dany -di czy -tripeptyd musi zawierać obie części Bo gdzie by się np. glicyna podziała gdyby tripeptyd składał się tylko z seryny -:-
Chyba że mam jakiś zły tok myślenia, może ktoś inny jeszcze Nas oświeci
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości