MATURA USTNA POLSKI

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
Hockey
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2014, o 15:16

MATURA USTNA POLSKI

Post autor: Hockey »

Witam!

Na egzamin ustny z polaka wybrałem temat: Omów cechy gatunkowe bajki i wskaż funkcje, jakie spełniała ona w wybranych epokach. Odwołaj się do wybranych przykładów.

Niby łatwy temat lecz mam pewien kłopot.
Nie jestem jakimś orłem z polaka

Cechy gatunkowe jestem w stanie znaleźć na internecie lecz trudniej jest o funkcje i przykłady + nie wiem jak to sformułować w bibliografii.

Byłbym bardzo wdzięczny o jakąkolwiek pomoc
Czekam z niecierpliwością.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: MATURA USTNA POLSKI

Post autor: agnieszka789 »

Hockey pisze: Cechy gatunkowe jestem w stanie znaleźć na internecie lecz trudniej jest o funkcje i przykłady + nie wiem jak to sformułować w bibliografii.
Ale w bibliografii wpisuje się tylko utwory wykorzystywane w prezentacji.
Co do funkcji, no to tu nie ma chyba innej rady niż po prostu przeanalizować bajki z różnych epok.
Hockey
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2014, o 15:16

Re: MATURA USTNA POLSKI

Post autor: Hockey »

Co takiego można wywnioskować z bajek bo ja za bardzo nie wiem.
Może chodzi o morał?

Pomocy :C
Awatar użytkownika
Trzcina
Posty: 190
Rejestracja: 29 sty 2014, o 19:22

Re: MATURA USTNA POLSKI

Post autor: Trzcina »

Jak nie wiesz, to szukasz w internecie tych funkcji, wypisujesz je sobie. W samej prezentacji omawiasz dokładnie cechy tychże bajek (wszystko jest w opracowaniach) i porównujesz czym się różnią bajki z poszczególnych epok - jaka funkcja dominuje itd.
Morał jest jedną z cech bajek. Funkcja może być np. moralizatorska, dydaktyczna, artystyczna (w zależności od rodzaju bajki, języka).

Pamiętaj, że tych funkcji nie musi być dużo. Jak już jakieś wymyślisz to skup się na cechach tej bajki, a te wybrane funkcje wpleć tak, żeby przewijały się co jakiś czas w tekście (nie były wymienione tylko w jednym miejscu) i jakoś odnosiły się do tych epok.
Hockey
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2014, o 15:16

Re: MATURA USTNA POLSKI

Post autor: Hockey »

Trzcina dziękuje za tak wyczerpującą odp Pomogło
Hockey
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2014, o 15:16

Re: MATURA USTNA POLSKI

Post autor: Hockey »

Hmm, jeszcze 1

Czy na początku swojej prezentacji mam przedstawić w 2-3 krótkich zdaniach co to jest ogólnie bajka? Czy mam od razu przejść do rzeczy czyli przedstawienia cech gatunkowych bajki i ich funkcje.

Jak to odpowiednio rozmieścić w czasie aby było te wymagane 15 minut prezentacji wykonane odpowiednio dobrze.

Pozdrawiam!
Hockey
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2014, o 15:16

Re: MATURA USTNA POLSKI

Post autor: Hockey »

Czy w literaturze podmiotu mam wypisać jakie bajki wybieram a przedmiotu skąd bralem?

Bo zazwyczaj np. jest ksiazka bajki krasickiego to mam wiele utworow.

Wiec nie wiem jak to napisac w bibliografii.
Awatar użytkownika
Trzcina
Posty: 190
Rejestracja: 29 sty 2014, o 19:22

Re: MATURA USTNA POLSKI

Post autor: Trzcina »

Hockey pisze:Czy na początku swojej prezentacji mam przedstawić w 2-3 krótkich zdaniach co to jest ogólnie bajka?
Taki wstęp byłby mile widziany, a nawet wskazany, żeby to jakoś porządnie wyglądało
Hockey pisze:Wiec nie wiem jak to napisac w bibliografii.
W bibliografii wypisujesz wszystkie książki z jakich korzystałeś.
Literatura podmiotu - tomik z którego korzystałeś, wydawnictwo itp - przy tej pozycji wypisujesz tytuły konretnych utworów, które wybrałeś. Przy takich książkach jak np. Biblia, można wybrać np pojedyncze strony lub księgi, w przypadku tomików z poezją dane utwory, a jak opisujesz powieść, to nie wyszczególniasz żadnego fragmentu w bibliografii - opierasz się (przynajmniej teoretycznie) na całości.

Literatura przedmiotu - wszelkie opracowania, z których skorzystałeś, np. naukowe. Mogą to być teksty dotyczące samej bajki jako gatunku albo np opracowanie całej twórczości Krasickiego przez jakichś autorów. Tu również wypisujesz wydawnictwo itp. Nie zalecane jest wypisywanie źródeł internetowych - jedynie w ostateczności.

Znajdź sobie w internecie wzory bibliografii, tam masz opisane dokładnie jak opracować każdą pozycję, kolejność wszystkich zagadnień.
Hockey
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2014, o 15:16

Re: MATURA USTNA POLSKI

Post autor: Hockey »

Czyli w lit. podmiotu jak wybrałem przykladowo bajke Lis i kot Krasickiego a to sie znajduje w ksiazce gdzie jest wiele bajek - bajki Krasickiego to w bibliografii wpisuje ta ksiazke i podaje strony na ktorej znajduja sie owa bajka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość